Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Iława stawia na łąki. Teraz miejskie trawniki będą koszone rzadziej

2019-06-24 11:32:02 (ost. akt: 2019-06-24 11:47:59)
Iławskie trawniki będą przypominały łąki

Iławskie trawniki będą przypominały łąki

Autor zdjęcia: ilawa.pl

Niektóre tereny zielone w Iławie będą koszone rzadziej niż dotychczas. Zmiana ma być odpowiedzią na wysokie temperatury i susze. Teraz trawniki mają przypominać łąki.

- Mniej intensywnie koszone trawniki, które wyglądem będą przypominać łąki, wpłyną przede wszystkim na zwiększenie wilgotności gleby i ochłodzenie otoczenia, pochłaniając przy tym znacznie większą ilość zanieczyszczeń, pyłów i kurzu, które z powodu braku opadów unoszą się w powietrzu, wpływając przy tym negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. W wyższych trawach schronienie znajdą także zwierzęta – wyjaśnia Julia Bartkowska z Wydziału Utrzymania Mienia Komunalnego odpowiedzialnego za utrzymanie terenów zieleni miejskiej.

Jako miejsca z ograniczonym koszeniem wytypowano na początek niektóre tereny rekreacyjne i parkowe będące w zarządzie Gminy Miejskiej Iława m.in. fosa miejska, fragmenty Bulwaru Jana Pawła II, łąka nad Jeziorakiem przy przystani Skarbek, park na Lipowym Dworze, nabrzeża Jezioraka przy ul. Chodkiewicza, „Małpi Gaj”, tereny wokół oczek wodnych (przy ul. Ostródzkiej i Gdańskiej), park przy ul. Jasielskiej, teren zieleni na zapleczu Starostwa Powiatowego, a także fragmenty kompleksu ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż brzegów Jez. Jeziorak, rzeki Iławki, Jez. Iławskiego i Wyspy Młyńskiej, gdzie w ramach ostatnio zakończonej inwestycji wykonano piękne łąki kwietne.

Trawniki w pasach drogowych będą koszone tak jak dotychczas ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

- Jesteśmy świadomi, że idea ta nie wszystkim się spodoba, jednakże w tym przypadku musimy przełożyć względy przyrodnicze i ekologiczne ponad estetykę. Bardzo liczę na wyrozumiałość mieszkańców w tej kwestii. Po sezonie ocenimy, czy podjęte przez nas działania przyniosły oczekiwane skutki – podsumowuje burmistrz Dawid Kopaczewski.

źródło: ilawa.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marvin #2752355 | 188.147.*.* 25 cze 2019 09:09

  długa trawa działa. na moim osiedlu trawniki pomału przypominają łąki, ale trawa jest naprawdę zielona. za płotem ktoś postanowił zrobić sobie wypalone słońcem ściernisko i skosił trawę jak zwykle. efekt absolutnie odstraszający i pouczający.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kwadratols #2752261 | 176.221.*.* 25 cze 2019 02:58

  Bardzo dobry pomysł, ale tylko w niektórych miejscach. Nie można nie kosić nigdzie. Tam, gdzie ludzie korzystają z łąk, powinny one być zadbane i przygotowane. Na pozostałych terenach trawa powinna być niekoszona. Pożytek dla pszczół i innych owadów, drobnych ssaków, płazów i gadów. Nie izolujmy się tak od przyrody. Wpuśćmy ją troszkę do miast. Jak pies narobi w wysoką trawę, to i sprzątać nie trzeba będzie, przyroda zrobi z nią pożytek.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mm #2752163 | 89.228.*.* 24 cze 2019 21:35

  ci co piszą i kleszczach to piszą głupoty!!!!! Kleszcze wystepują najczęściej tam gdzie są dzikie zwierzęta. Na trawnikach miejskich jest duuużo mniejsze zagrożenie niż na łace czy w lesie na ścieżce po której chodzi zwierzyna.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ja jebie #2752140 | 178.235.*.* 24 cze 2019 20:53

   Brawo , to teraz poczekać jak kleszcze będa łapać po nogach i przypadki boleriozy a już jest nie mała liczba w jeronie warminsko-mazurskim. Kupy po psie prawie sprzatac sie nie da! To chyba przestane!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ja #2752000 | 82.177.*.* 24 cze 2019 17:07

    No i raj dla kleszczy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (26)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages