Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

SMOCZE ŁODZIE|| Regaty "O Złote Wiosło Jezioraka" tuż, tuż. Ty też możesz wystawić swoją osadę!

2019-06-11 13:30:58 (ost. akt: 2019-06-11 13:53:47)
Jeden z wyścigów zeszłorocznych regat O Złote Wiosło Jezioraka

Jeden z wyścigów zeszłorocznych regat O Złote Wiosło Jezioraka

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

W sobotę 29. czerwca na Małym Jezioraku w Iławie odbędzie się już szósta edycja regat smoczych łodzi "O Złote Wiosło Jezioraka". W imieniu organizatorów zawodów, klubu Drakens Iława, zachęcamy do bezpośredniego udziału. Tak, tak — możesz wraz ze znajomymi spróbować swych sił w wioślarskiej osadzie!

Iława ma spore tradycje, jeśli chodzi o wioślarstwo, jednak akurat smocze łodzie zawitały do miasta nad Jeziorakiem stosunkowo niedawno i... trochę przypadkowo. Wszystko za sprawą pewnej lekarki. Anna Chlebowska-Kulik, wychowanka Wiru Iława, która zawodowo związała się właśnie z medycyną (jest m.in. lekarzem rodzinnym) mieszkała akurat w Gdańsku, gdy do powrotu do rodzinnego miasta zaczął nakłaniać ją Roman Żuralski.

Współwłaściciel jednej z iławskich przychodni postanowił sprowadzić do Iławy młodą lekarkę, jednak ta początkowo nie chciała się przekonać do tego pomysłu. — Ania, co ja mam zrobić, jak cię przekonać, żebyś zaczęła pracę w naszej przychodni i w naszym mieście? — takie pytanie ze strony Romana Żuralskiego miała usłyszeć lekarka z zamiłowaniem do sportu.
Niech pan kupi smoczą łódź, abyśmy mogli trenować — odpowiedziała Anna Chlebowska-Kulik, na co przełożony chętnie przystał. — I słowa dotrzymał. Tak to właśnie w Iławie rozpoczęliśmy treningi na smoczych łodziach — wspomina iławianka.

Grupa miłośników, m.in. wychowanków klubu wioślarskiego (Chlebowska-Kulik oraz Maria Madej, obecnie trenerka młodzieży w Wirze), założyła klub Drakens Iława, działający formalnie w strukturach Wiru. Dziś trenuje w nim ok. 30 osób w różnym wieku i różnej płci, reprezentujące najróżniejsze zawody. Kolejnym krokiem były starty w regatach, a następnie — organizacja pierwszych w historii Iławy regat smoczych łodzi!

Przez te kilka lat skład wioślarskiego teamu trochę się zmienił, jednak klub dalej kontynuuje dość nową, sportową tradycję. W tym roku odbędzie się już szósta edycja zawodów na położonym w samym sercu Iławy jeziorze Mały Jeziorak.

To idealne miejsce do przeprowadzania regat wywodzących się z Azji południowo-wschodniej. Wyścigom łodzi pływających w rytm wybijany na bębnie przygląda się mnóstwo kibiców — nabrzeże MJ to naturalna, niska, ale długa trybuna.

Od początku do Iławy na regaty "O Złote Wiosło Jezioraka" przyjeżdżały smocze kluby z całego kraju, także te najbardziej utytułowane. Drakensom, tak samo jak na udziale osad z Polski, zależy na tym, aby aktywizować lokalne społeczeństwo. Dlatego też — z powodzeniem — nakłania grupy przyjaciół, ekipy z zakładów pracy, inne kluby sportowe, samorządowców itp. itd. do startu w zawodach. Do tej pory na listach startowych mieliśmy więc m.in. strażników więziennych z Zakładu Karnego w Iławie, fizjoterapeutów, przedstawicieli konkretnych samorządów, strażników ochrony kolei, grupy przyjaciół.

— Także w tym roku zachęcamy do zgłaszania się takich drużyn do naszych regat — mówi Wojciech Duda z Drakens Iława. — Specjalnie dla nich przygotowaliśmy dwie kategorie: Open 10 i Mixt 10. Grupy, które się zgłoszą do zawodów "O Złote Wiosło Jezioraka", będą mogły potrenować na naszej smoczej łodzi. Do tego na wodę wybierze się z nimi sternik z naszego klubu oraz — jako wsparcie — kilku naszych zawodników — dodaje Duda.

Termin treningów jest do ustalenia. Zgłoszeń można dokonywać poprzez facebook Drakens Iława oraz e-maila: drakens.ilawa@gmail.com.

— W tym roku podczas naszej imprezy czynne będzie stoisko Fundacji DKMS. Zarejestruj się jako dawca komórek macierzystych i uratuj komuś życie — zachęcają iławscy Drakensi.

Poniżej na nagraniu wideo-wspomnienie z zeszłorocznych regat "O Złote Wiosło Jezioraka".

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ,,, #2745489 | 176.221.*.* 11 cze 2019 18:35

  wszyscy mówili ze Ewa jest trenerką tego waszego smoka

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages