Maciej Rudol wygrał w turnieju World Tour! „Duma Iławy” - podkreślali komentatorzy

2019-05-20 08:51:41(ost. akt: 2019-05-20 11:47:49)
Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz na najwyższym stopniu podium turnieju World Tour w Aydin (Turcja). Rudol to lewej stronie

Autor zdjęcia: worldtour.2019.fivb.com

SIATKÓWKA PLAŻOWA|| Duży sukces siatkarza Zrywu-Volley Iława. Maciej Rudol, grający w reprezentacji Polski z Jakubem Szałankiewiczem, zwyciężył w rozegranym w weekend 2-gwiazdkowym turnieju z cyklu World Tour! Zawody odbyły się w tureckim mieście Aydin, a w meczu o złoto Polacy pokonali 2:1 Włochów, Alexa Ranghieriego i Marco Caminatiego.
Już od początku turnieju w Aydin (południowo-zachodnia Turcja) reprezentacyjnemu duetowi Rudol/ Szałankiewicz wszystko układało się tak, jak należy. Biało-czerwoni pokonali grupowych rywali (ukraińska drużyna Denysenko/Iemelianchyk oraz Finowie, Nurminen/Siren – wszystkie wyniki poniżej) bez straty seta i wyszli do ćwierćfinału. Pojedynek o wejście do strefy medalowej z Norwegami Mol/Berntsen było bardzo zacięty, trwał ponad godzinę i zakończył go dopiero tie-break. Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz zachowali zimną krew oraz koncentrację i wygrali do 14.

Półfinał został rozegrany w niedzielny poranek. Rywalami naszych kadrowiczów byli Holendrzy, Bouter/Penninga. Wczesna pora nie wpłynęła źle na Polaków, którzy w miarę upływu czasu byli coraz bardziej skuteczni, a rywalom odechciewało się grać. Szałankiewicz szalał w obronie w głębi boiska (całe ma wymiary 16x8 metrów), natomiast Rudol znakomicie bronił blokiem – ten scenariusz powtórzył się później w finale. Do tego akcje ofensywne były przemyślane, szybkie, kończone często atomowymi atakami – zwłaszcza iławianin brylował w tym elemencie gry.

>>> A propos rodzinnego miasta Rudola – Adrian Brzozowski komentujący mecze Polaków na Polsacie Sport Extra (cały turniej można było oglądać na żywo w telewizji) kilkukrotnie powtarzał, skąd jest Maciek. W pojedynku o złoto komentator Bartosz Heller kilka razy podkreślał, że zawodnik wciąż reprezentujący barwy Zrywu-Volley to duma Iławy. Mieczysław Pietroczuk i całe środowisko sportowe Iławy miało prawo aby pękać, z dumy właśnie. Kapitalna promocja iławskiego sportu i całego miasta nad Jeziorakiem!

Półfinał zakończyła sprytna akcja Szałankiewicza, który oszukał rywali przy siatce. O ile mecz 1/2 finału rozgrywany był przy prawie pustych trybunach, to już na finale turnieju mężczyzn i kobiet zapełniły się one do ostatniego miejsca. Już po (wygranym) spotkaniu Rudol podziękował kibicom za wsparcie.

>>> Mecz finałowy dla Polaków rozpoczął się bardzo dobrze. Rudol grał jak z nut w bloku, Szałankiewicz fruwał za piłką aż miło, akcje pod siatką dalej były skutecznie kończone. Pierwszy set na wyraźny plus dla Polaków (21:14). W trakcie drugiego Włosi byli już bardziej skoncentrowani, ale też Alex Ranghieri i Marco Caminati znaleźli sposoby na wykiwanie Polaków w obronie. Do tego doszedł uraz stopy siatkarza z Iławy – operator kamery aż za bardzo pokazał nam w szczegółach oderwaną od spodu stopy skórę.

W takim przypadku drużyna siatkówki plażowej może wziąć trwającą 5 minut przerwę medyczną. Gdyby to nie wystarczyło na wszelkie zabiegi, to kolega z zespołu może dodatkowo oddać swój czas na potrzeby partnera. Nie trzeba było, stopa iławianina została opatrzona i finał był kontynuowany. Rudol za nic miał ból (to musi boleć) i brak komfortu (stopa „pogrubiona” o opatrunek) i grał chyba swój najlepszy fragment w trakcie całego turnieju w Aydin!

Polacy przegrali drugiego seta, do rozstrzygnięcia losów meczu potrzebny był tie-break, jednak Maciej i Jakub dobrze go rozegrali, a w skupieniu na piłce i ruchach rywali nie przeszkodził im nawet... imam! Nie dało się nie słyszeć jego nawoływania do modłów, tyle że na boisku dla Polaków i Włochów nie istniało nic poza grą. Polacy wygrali trzeciego seta, zwyciężyli w całych zawodach, zdobyli 400 rankingowych punktów i zgarnęli 4000 euro, nagrodę główną 2-gwiazdkowego turnieju najważniejszego w świecie beach-volleya cyklu rozgrywek.

Ostatnia nasz publikacja na temat Maćka miała tytuł, który był cytatem słów iławianina: „W tym sezonie możemy grać już tylko lepiej”. Po turnieju w Aydin możemy powiedzieć, że postęp w grze polskiego duetu jest ogromny!