Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Nie mieli zgłoszenia o kradzieży, a zatrzymali złodzieja. Poszkodowany był bardzo zaskoczony takim finałem sprawy

2019-04-29 10:41:09 (ost. akt: 2019-04-29 10:46:01)

Autor zdjęcia: mat. policji

— Jednym z istotnych elementów policyjnej pracy są tzw. czynności operacyjno-rozpoznawcze, czyli te, które zmierzają do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie lub zdobycia nowych. Właśnie w trakcie wykonywania takich czynności policjanci z Iławy ustalili podejrzanego o kradzież sprzed kilku miesięcy — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Co ciekawe, przestępca został zatrzymany, choć jego ofiara nie zgłosiła wcześniej policjantom, że została okradziona. Zatrzymanemu 41-latkowi grozi teraz kara nawet do 5 lat więzienia.

>>> — Czasami do tego, by rozwiązać jakąś sprawę, szczególnie taką, przy której przestępca dołożył starań, by nie zostać wykrytym przez policjantów, potrzeba po prostu czasu. Funkcjonariusze potrzebują go, by zebrać potrzebne ślady i informacje, które pomogą im trafić na trop podejrzanego — tłumaczy oficer prasowy KPP Iława.

Niektóre z ofiar przestępstw nie wierząc w to, że z czasem ich sprawcy zostaną ukarani, nie zgłaszają tych zdarzeń policjantom. Jak przekonał się pewien mieszkaniec powiatu iławskiego, takie podejście jest błędne.

W styczniu 2019 r. w powiecie iławskim doszło do kradzieży. Sprawca dostał się do pomieszczenia gospodarczego skąd zabrał elektronarzędzia, halogen oraz poziomice. Właściciel zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa, jednak myślał, że policjanci nie zatrzymają sprawcy kradzieży, dlatego nic nie zgłaszał. Mężczyzna był bardzo zaskoczony, gdy w czwartek 25 kwietnia skontaktowali się z nim funkcjonariusze.

— Pokrzywdzony dowiedział się od nich, że w trakcie wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych policjanci ustalili, że na początku roku doszło do przestępstwa którego jest on ofiarą, i że jego prawdopodobnym sprawcą jest 41-latek, który został przez nich zatrzymany — mówi asp. Kwiatkowska.

Mężczyzna w związku z tym złożył stosowne zawiadomienie, a 41–latkowi postawiono zarzut, do którego się przyznał. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów, które oddali już pokrzywdzonemu. Kodeks karny za kradzież przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages