Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Drakens i Smoki Jezioraka zakończyły zimowy sezon basenowymi zawodami w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2019-04-03 13:52:18 (ost. akt: 2019-04-03 11:41:16)
Jedna z osad Drakens Iława zdobyła w Olsztynie brązowy medal w kategorii Fan

Jedna z osad Drakens Iława zdobyła w Olsztynie brązowy medal w kategorii Fan

Autor zdjęcia: archiwum Drakens Iława

W sobotę 30 marca na basenie Aquasfera w Olsztynie odbyły się zawody w „zimowej odmianie” smoczych łodzi. W zmaganiach udział wzięło 38 drużyn z całej Polski, w tym także dwa kluby z Iławy: Drakens i Smoki Jezioraka.

Zmagania VII Ogólnopolskich Zawodów Smoczych Łodzi na Basenie odbyły się w pięciu kategoriach: Mixt, Open, Fan, Lejdis, oraz +45. Są to zawody bardzo oryginalne i ciekawe, bo w przeciwieństwie do tradycyjnych, na rzece czy jeziorze, gdzie mamy wyścig drużyn na kilku łodziach, tu spotykają się dwie załogi na jednej jednostce!

— Obie osady siadają w łodzi naprzeciw siebie. Zanim padnie komenda startu sędzia ustawia łódź na środku basenu tak, by jej środek znalazł się dokładnie naprzeciw stolika sędziowskiego a wygrywa ta ekipa, która przepchnie przeciwników — tłumaczy Wojciech Duda z Drakens Iława.

Gdy drużyny ruszą do walki, o zwycięstwie decydują niekiedy sekundy, jednak gdy spotkają się drużyny o podobnej mocy, to pojedynek może trwać nawet kilka minut!
— Zawodnicy wkładają 100% mocy i przerzucają hektolitry wody przez co niekiedy wydaje się, że za chwilę łódź znajdzie się poniżej tafli. Zawody basenowe zawsze dostarczają dużo emocji, nie tylko zawodnikom, ale też widowni. Na basenie widzowie mogą obserwować zmagania z bliska, są znacznie bliżej walki niż na tradycyjnie otwartym akwenie. Mogą podziwiać zgranie drużyn i kibicować zawodnikom, co zawsze jest w cenie i niezmiennie dodaje nam sił. Na basenie zawsze dzieje się dużo, szybko i widowiskowo — dodaje wioślarz z Iławy.

Drakensi wystawili w Olsztynie aż 5 osad. W najsilniejszej kategorii Open Sport – dotarli do ćwierćfinałów. W kategorii Mikst, po bratobójczej walce dwóch drakensowych osad tylko jedna mogła przejść do ćwierćfinału. "Smoczyce" walczyły w kategorii Lejdis. W sumie Drakensi brali udział w 24 biegach!

— Najbardziej cieszy brązowy medal zdobyty przez osadę w kategorii Fan, gdzie dwóch Drakensów, Grzesiek i Michał, po raz pierwszy brało udział w jakichkolwiek smoczych zawodach. Mało tego, Michał trzymał wiosło po raz pierwszy w życiu! Ogromny szacunek dla nich! — relacjonuje Wojciech Duda, który pierwsze przetarcie na zawodach zaliczył w ubiegłym roku również w Olsztynie.

— Ogromną wartością dla nas jest to, że drużyna rośnie, zarówno pod względem doświadczenia, jak i składu osobowego. Tworzymy zgraną paczkę, co widać na treningach, podczas zawodów i po nich. Tak mocnych Drakensów jako zespół, drużyna, jeszcze nie widziałem. Każdy dał z siebie maksimum a przede wszystkim był i żył drużyną i z drużyną! Właśnie tak wyobrażałem sobie zawsze nasz zespół. Medale się miewa, drużyną się jest! — podsumowuje Michał Lenckowski, kierownik drużyny.

>>> W Olsztynie reprezentował nas także klub Iławskie Smoki Jezioraka.
— Zwycięstwem w kategorii Fan oraz drugim miejscem w kategorii Lejdis, Iławskie Smoki Jezioraka ukończyły VII Ogólnopolskie Zawody Smoczych Łodzi na basenie w olsztyńskiej Aquasferze — mówi Arkadiusz Grabiński z ISJ.
— Wystawiliśmy swoje drużyny w kategoriach Fan, Lejdis oraz wspólnie z PG Smoki Północy 3 w kategoriach Mixt i Open — dodaje.

Był to kolejny udany start nowej, bo powstałej pod koniec ubiegłego roku, drużyny. Jak mówi Arkadiusz Grabiński: — Co najważniejsze, zawody pozwoliły początkującym zawodnikom na zdobycie cennego doświadczenia, jak i były okazją do integracji całej drużyny. Mogliśmy też zaprezentować się w nowych strojach, które zakupiliśmy tuż przed zawodami.

Wyniki Iławskich Smoków Jezioraka w poszczególnych kategoriach:
FAN
1. Iławskie Smoki Jezioraka
2. Starostwo Powiatowe Malbork
3. Drakens Iława
4. Smocza Aura

Open
1. Spójnia
2. PG Smoki Północy Gdańsk 2
3. Sztumskie Smoki
4. PG Smoki Północy Gdańsk 3 + Smoki Jezioraka

Kobiety
1. Spójnia
2. Iławskie Smoki Jezioraka
3. Husaria Gdańsk
4. Słodki Smok Malbork

>>> Przy okazji przypominamy o zbliżających się Regatach Smoczych Łodzi — O Złote Wiosło Jezioraka, które drużyna Drakens Iława organizuje już po raz szósty.

— Wiemy już, że kategorie typowo sportowe będą silnie obsadzone, jednak o wyjątkowości tej iławskiej imprezy decydują drużyny amatorskie, niekiedy formowane wyłącznie na te konkretne zawody. Dlatego zachęcamy grupy przyjaciół, zakłady pracy czy stowarzyszenia i organizacje do tworzenia drużyn.

Oczywiście zapraszamy na treningi, gdzie pokażemy o co w tym w ogóle chodzi. Chętnych zapraszamy w każdy wtorek i czwartek chwilę przed godziną 18.00 do siedziby iławskiego WIR-u, czyli bazy wioślarskiej przy ul. Kajki, tuż przy Ekomarinie. Lód już puścił, słońce świeci dłużej, pogoda dopisuje. Wszystko sprzyja pływaniu — dodają Drakensi.
Szczegóły zawsze na FB: @smoki.ilawa.

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages