Czwartek, 27 lutego 2020. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Dzielnicowy asp. Tomasz Grysz przestrzegał działkowców m.in. przed oszustami i złodziejami

2019-03-20 12:03:42 (ost. akt: 2019-03-20 12:15:08)

Autor zdjęcia: KPP Iława

Dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie st. asp. Tomasz Grysz spotkał się z działkowcami z Rodzinnych Ogródków Działkowych „Truskawka” oraz „Fadom”. W trakcie spotkania omówił co należy robić, aby nie stać się ofiarą przestępstwa oszustwa, kradzieży czy kradzieży z włamaniem. Poruszył zagadnienia dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym zarówno pieszych jak i osób kierujących pojazdami.

Słoneczna pogoda oraz coraz cieplejsze dni sprawiają, że więcej osób chodzi bądź jeździ na swoje ogródki działkowe rowerem czy samochodem, dlatego jednym z tematów poruszanych podczas spotkań było bezpieczeństwo osób pieszych oraz kierujących w ruchu drogowym. Funkcjonariusz omówił stan bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu. Apelował o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy w ten sposób dbając o nasze wspólne bezpieczeństwo. O zmroku pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest nawet z odległości 150 m. Bez odblasku zaledwie z 30-40 m.

Polskie prawo mówi o tym, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik ruchu może zostać ukarany mandatem stu złotowym.

Dzielnicowy st. asp. Tomasz Grysz w myśl zasady „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” omówił również co należy zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępcy m.in. uszkodzenia mienia, włamania czy drobnej kradzieży na szkodę działkowców. Funkcjonariusz oświadczył, że ofiarami przestępców stają się zazwyczaj osoby, które zapominają, są roztargnione czy zbyt ufne.

Policjant przestrzegał zgromadzonych działkowców także przed oszustami wyłudzającymi różnymi metodami pieniądze od osób starszych. Omówił sposoby oszustw na tzw. wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ oraz inne, najbardziej znane metody, którymi posługują się oszuści.

Należy pamiętać, że prawie codziennie dochodzi do tego rodzaju przestępstw m. in. oszustw, kradzieży bądź kradzieży z włamaniem dlatego powyższe rady warto zapamiętać i się do nich stosować aby czuć się bezpiecznie.
W trakcie spotkania policjant omówił również podstawowe cele i założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dodając, że jest to nic innego jak odzwierciedlenie zagrożeń już zidentyfikowanych przez policjantów, wzbogacony o spostrzeżenia mieszkańców powiatu. Mapy zawierają kilka kryteriów m.in. dotyczących zagrożenia przestępczością czy wykroczeniami, które są szczególnie uciążliwe społecznie a także bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Oświadczając jednocześnie, że są one dostępne poprzez zakładkę na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Działkowcy chętnie dzielili się z policjantem swoimi doświadczeniami życiowymi opowiadając o niejednokrotnie przykrych dla nich sytuacjach. Zgodnie oświadczyli, że takie spotkanie było bardzo potrzebne, aby wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość, nie dać się sprowokować oszustom i być świadomym uczestnikiem ruchu drogowego.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages