Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Policjanci rozmawiają o cyberprzestępczości z rodzicami uczniów

2019-03-18 07:00:00 (ost. akt: 2019-03-17 21:01:18)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nękanie, wulgarne smsy, e-maile, dopisywanie obraźliwych komentarzy – to tylko niektóre formy cyberprzemocy, która jest aktualnym problemem. W tym celu asp. Joanna Kwiatkowska, by zwrócić uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, spotkała się z rodzicami uczniów Zespołu Szkół w Borecznie.

Asp. Joanna Kwiatkowska, aby ustrzec przed zagrożeniami, które niesie ze sobą ten nielegalny proceder rozmawiała z rodzicami uczniów Zespołu Szkół w Borecznie. Policjantka oświadczyła, iż wszyscy żyjemy w dobie Internetu, z którego na co dzień korzystamy. Bez wychodzenia z domu załatwiamy dość dużo spraw, robimy zakupy, oglądamy film czy rozmawiamy ze znajomymi. Niestety, tym samym każdy z nas narażony jest na niebezpieczeństwa związane z nieumiejętnym korzystaniem z sieci. Podczas rozmowy dodała, że młodzież często nieświadomie umieszcza w sieci informacje dotyczące pracy rodziców, szkoły lub swojego miejsca zamieszkania. Często nie zdaje sobie sprawy z tego, że dane te mogą zostać wykorzystane przez oszustów czy złodziei, chociażby do tego, by sprawdzić, czy nie jesteśmy na wakacjach lub jakim samochodem przywożą nas rodzice do szkoły. Podczas spotkania policjantka omówiła również w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci oraz co oznacza często używane w obecnych czasach słowo „cyberprzemoc”. Poinformowała, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc jest szkodą wyrządzaną świadomie za pomocą środków elektronicznych i może dotknąć wszystkich użytkowników internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Wszystko to rodzi negatywne emocje, głęboką frustrację, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do prób samobójczych. Policjantka dodał również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie że są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestęczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców. Wykorzystywane metody pracy wykrywczej przy współpracy z operatorami sieci telefonii komórkowej oraz usługodawcami internetu pozwalają określić zarówno konkretnego użytkownika jak i urządzenie, z którego w danej chwili korzystał. Asp. Joanna Kwiatkowska omówiła również liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie. Policjantka dodała, że zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski jak i poza jej granicami. Oświadczyła, że zaświadczenie to jest niezbędne do pracy w policji. Podczas rozmowy asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała rodzicom również jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem, jak przebiega proces rekrutacyjny do służby oraz jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód.

Policjantka apelowała również o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy. O zmroku pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest nawet z odległości 150 m. Bez odblasku zaledwie z 30-40 m.

Polskie prawo mówi o tym, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik ruchu może zostać ukarany mandatem do stu złotych.

W trakcie spotkania asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślała przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Po spotkaniu, zarówno rodzice jak i nauczyciele zgodnie stwierdzili, że internet jest doskonałym źródłem wiedzy, dostarcza mnóstwo zabawy i rozrywki ale może również stanowić zagrożenie, dlatego tak ważne jest zachowanie rozwagi i podstawowych zasad bezpieczeństwa w jego użytkowaniu.

Oświadczyli, że bardzo często dzieci oraz młodzież pozostawione samym sobie bez należytego nadzoru i zainteresowania, może być źródłem zachowań demoralizujących młodych ludzi.

Cyberprzemoc pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku. Sprawcy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami, dręczą przez komunikatory internetowe czy podszywają się pod kogoś w celu ośmieszenia.

źródło: KPP Iława

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages