środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Ratownik medyczny ocenia zachowanie kierowców [FILM]

2019-03-17 10:28:47 (ost. akt: 2019-03-17 10:45:36)
Karetka na trasie z Lubawy do Iławy

Karetka na trasie z Lubawy do Iławy

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Zachowanie kierowców w "kontakcie" z pojazdem uprzywilejowanym bywa różne. Nagraliśmy jadącą na sygnale karetkę i innych uczestników ruchu. Skonsultowaliśmy nagranie z osobą, która na co dzień "jeździ alarmowo".

Na trasie z Lubawy do Iławy udało nam się nagrać pędząca na sygnale karetkę pogotowia (film poniżej). Kierowcy reagowali na pojazd uprzywilejowany w różny sposób.
Tomasza Sławińskiego pytamy, czy zachowanie kierowców było poprawne.

Tomasz Sławiński: Na przedstawionym filmiku kierowcy reagują prawidłowo umożliwiając jadącej na sygnale karetce swobodny przejazd. Trzeba niestety powiedzieć, że często bywa tak, iż kierowcy nie potrafią zachować się poprawnie na drodze, kiedy w ich otoczeniu pojawi się - czy to z tyłu pojazdu, czy z naprzeciwka - pojazd uprzywilejowany na sygnale. Manewry są nie przemyślane, a decyzja o jakimkolwiek manewrze podejmowana jest dosłownie w ostatniej chwili, co powoduje często sytuację niebezpieczną dla samego manewrującego, ale też dla innych użytkowników ruchu nie wyłączając tu oczywiście tych, którzy jadą na ratunek. Pamiętajmy aby w miarę możliwości zawsze zapewnić służbom ratunkowym jadącym z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych swobodny i bezpieczny przejazd.
Zgodnie z definicją, pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.
Kierowca prowadząc pojazd uprzywilejowany z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych jest zobligowany do przestrzegania zasad ruchu drogowego jak każdy użytkownik drogi, ale musimy pamiętać, że po warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, może nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju, oraz do znaków i sygnałów drogowych. Jest to możliwe tylko, gdy uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych lub wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona. W praktyce oznacza to, że w takiej sytuacji kierującego takim pojazdem może przekroczyć dozwoloną prędkość, może wjechać „pod prąd”, wyprzedzić w miejscu gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania, czy też wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle.
Z kodeksu drogowego wynika, że uczestnicy ruchu są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, w razie potrzeby zatrzymania się.

Tomasz Sławiński jest ratownikiem medycznym posiadającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Bezpieczeństwa na Drogach Miasta Iławy.


tow

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ratownik medyczny #2699443 | 5.173.*.* 18 mar 2019 12:25

  Nagrywający film idiota, trzeba namierzyć i prawo jazdy zebrać....!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. *** #2699417 | 37.30.*.* 18 mar 2019 11:44

  Kierowcy spoko, karetka jechała bez problemów. Nawet w Olsztynie w godzinach szczytu pojazdy uprzywilejowane dają radę w miarę sprawnie jechać. Tylko nagrywający chyba trochę zapatrzył się na jednego z niegdysiejszych posłów, który jechał tuż za ambulansem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kierowca #2699295 | 79.189.*.* 18 mar 2019 06:14

  film ok, ale zachowanie kierowcy który nagrywał karygodne, stwarzanie sytuacji do kolizji bo chcę nagrać filmik i zabłysnąc w sieci, przynajmniej dwa razy mogło dojść do kolizji z winy nagrywająceg BRAWO

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages