środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Szpital odpowiada na pytania dotyczące badań stawów biodrowych u noworodków

2019-02-11 14:53:10 (ost. akt: 2019-02-11 15:01:32)

Autor zdjęcia: photl.com

- W związku z tym iż w ostatnim czasie otrzymujemy od pacjentów monity w sprawie długości kolejki oczekujących do Poradni Preluksacyjnej, chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom Powiatu Iławskiego kilka informacji dotyczących funkcjonowania tej Poradni w Szpitalu Powiatowym im. Wł. Biegańskiego w Iławie - czytamy na portalu powiat-ilawski.pl.

Treść pisma ze Szpitala Powiatowego im. Wł. Biegańskiego w Iławie
"Wykonywanie przesiewowych badań stawów biodrowych u noworodków w Powiatowym Szpitalu w Iławie rozpoczęliśmy w 2010 r. w ramach projektu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności lokalnej powiatu iławskiego”, który to projekt w 85% współfinansowany był ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego - informuje dyrekcja szpitala. - Zgodnie z założeniami projektu, badania bioderek wykonywane były u wszystkich noworodków urodzonych w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym naszego Szpitala. Projekt był realizowany do końca II kwartału 2011 roku. Aby zapewnić ciągłość w tym zakresie i ze względu na duże zainteresowanie oraz potrzeby, Szpital po zakończeniu realizacji projektu uruchomił Poradnię Preluksacyjną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, w której nadal wykonywana są te badania, ale już nie w tak szerokim zakresie, jak wówczas. Dzięki temu zapewniliśmy naszym pacjentom dostępność do świadczeń na miejscu, bez konieczności dojazdu np. do Olsztyna w celu wykonania rzeczonych badań.

Po podpisaniu kontraktu z NFZ, badania stawów biodrowych u noworodków wykonywane są zgodnie z umową. Do poradni rejestrowane są wszystkie dzieci (zgodnie z kolejką oczekujących), również te z innych województw i powiatów. Nie obowiązuje w tym zakresie rejonizacja. Przyjmowane są wszystkie dzieci, których rodzice zdecydują się na wizytę w naszej placówce, są to zarówno wizyty pierwszorazowe jak i kontrolne.


Zgodnie z zasadami finansowania miesięcznie w Poradni mogliśmy przyjąć ok. 90 dzieci. Od 1 lipca 2018 r. zmieniły się zasady finansowania świadczeń, które spowodowały zmniejszenie liczby udzielanych świadczeń w poradni. Pomimo ograniczeń wynikających z wprowadzonych zmian, wykonujemy badania w ilości przekraczającej kontrakt. Dodatkowo, w przypadku jeżeli rodzice nie zdecydują się na termin wizyty wynikający z kolejki oczekujących, istnieje możliwość skorzystania z odpłatnego badania stawów biodrowych.
Kilkukrotnie zwracaliśmy się do NFZ o zwiększenie finansowania tej Poradni, niestety ze względu na brak środków finansowych w planie finansowym nie otrzymaliśmy pozytywnego rozpatrzenia w tym zakresie. Mimo to, mając na względzie duże zainteresowanie ze strony rodziców co do wykonania u dzieci badań stawów biodrowych w naszej poradni, czynimy dalsze starania w kierunku pozyskania większego kontraktu z NFZ, co przyniesie obopólną korzyść zarówno dla naszych pacjentów jak i Szpitala."

źródło: powiat-ilawski.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages