Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Wciąż nie wiadomo, czy Adam Żyliński złoży mandat radnego miasta Iława

2019-01-29 11:54:12 (ost. akt: 2019-01-29 12:39:54)
Adam Żyliński, tu już jako radny miasta Iława

Adam Żyliński, tu już jako radny miasta Iława

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

— Czekam na opinie prawników, którzy określą, czy mogę być radnym miasta Iława i jednocześnie wiceprzewodniczącym zarządu związku gmin "Czyste Środowisko", do którego nasze miasto też należy — mówi Adam Żyliński, były burmistrz Iławy, a obecnie radny z nowym etatem.

Adam Żyliński w II turze wyborów na burmistrza Iławy poniósł porażkę w rywalizacji z Dawidem Kopaczewskim, jednak kandydował też do rady miasta. Otrzymał najwięcej (659) głosów ze wszystkich kandydatów, więc w cuglach wszedł do rady. W kuluarowych dyskusjach padało jednak pytanie, czy wobec porażki były burmistrz będzie w ogóle chciał pełnić funkcję radnego? Jakby nie było, to samorządowy spadek, a nie awans.

Dyskusje trwały i trwają do dziś, a Adam Żyliński uczestniczy w każdej sesji rady miasta. Póki co, nie zrezygnował z mandatu nawet po rozpoczęciu nowego etapu życia zawodowego, już w Ostródzie przy ul. Czarnieckiego 28, gdzie siedzibę ma "Czyste Środowisko".

>>> Pod koniec 2018 roku były burmistrz Iławy (ostatnia kadencja, ale też trzy w latach 1990-2002) został wybrany wiceprzewodniczącym zarządu Związku Gmin Regionu Ostródzko—Iławskiego "Czyste Środowisko" (zastąpił Jana Leonowicza, który przeszedł na emeryturę — o wyborze nowego wiceprzewodniczącego w tajnym głosowaniu decydowało zgromadzenie związku).

W skład Związku Gmin „Czyste Środowisko” wchodzi 19 gmin, w tym także samorządy z terenu powiatu iławskiego: miasto Iława, gmina Iława, gmina Lubawa oraz miasto i gmina Zalewo.
— Obszar Związku Gmin obejmuje tereny o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych — czytamy na stronie "Czystego Środowiska".

No i właśnie tu pojawia do tej pory nierozstrzygnięta sprawa. Czy Żyliński może jednocześnie zasiadać w zarządzie Związku Gmin i być radnym miejskim w Iławie?
— Dużo osób pyta mnie o to, czy złożę mandat radnego i zajmę się tylko pracą w "Czystym Środowisku". Niektórzy chyba nawet na to po cichu liczyli — półżartem półserio mówi Adam Żyliński.
— A tak już całkiem poważnie, to powiem, że żadnej decyzji jeszcze nie podjąłem. Czekam z tym do momentu zapoznania się z opiniami prawników, którzy określą, czy mogę być radnym miasta Iława i jednocześnie wiceprzewodniczącym zarządu związku gmin "Czyste Środowisko", do którego nasze miasto też należy. Prawnicy mają określić, czy pełnienie tych dwóch funkcji nie wyklucza się i jest zgodne z prawem — tłumaczy Żyliński.

Podjęcie decyzji jest więc odłożone w czasie — były poseł sejmu RP, samorządowiec z długoletnim stażem jest obecnie i radnym, i wiceprzewodniczącym związku gmin.

A czy gdyby opinia prawników wskazywała na to, że może pełnić jednocześnie te dwie funkcje, to chciałby być dalej radnym? Bo przecież z etatu wiceprzewodniczącego raczej nie zrezygnuje. Czy Adam Żyliński lubi i chce być radnym w Iławie? Na to pytanie sam zainteresowany nie chce na razie odpowiadać.

>>> Jeśli Żyliński złoży mandat radnego, to jego miejsce w radzie zajmie Katarzyna Dzik — startująca w wyborach z listy KWW Adama Żylińskiego (2 okręg — 157 głosów, co dało jej 3.53% wszystkich głosów).

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

MAPA DZIAŁANIA ZWIĄZKU GMIN "CZYSTE ŚRODOWISKO"


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ala #2671957 | 178.36.*.* 30 sty 2019 10:19

  Adam. Trzymaj dwie sroki za ogon.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Adam #2671419 | 212.160.*.* 29 sty 2019 14:49

  nie oszczędzaj. Należy Ci się!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Slużbowy #2671395 | 176.221.*.* 29 sty 2019 14:09

  Adam nie składaj mandatu. Należało ci się stanowisko bynajmniej PRM, ale zdrajczynie sąsiadki, za uzyskanie stanowiska funkcyjnych w stadzie rady skorumpowanej zagłosowały przeciw Tobie. Ale zapłacą za to, bowiem taki przyjdzie czas na zdrajców. Taką samą metodą stracą nie tylko funkcję.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages