Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

ŻEGLARSTWO\\\ Mocna grupa Polaków w Pucharze Świata w Miami, w tym gronie m.in. iławianka Agata Barwińska

2019-01-28 11:41:18 (ost. akt: 2019-01-28 11:47:37)
Agata Barwińska (MOS SSW Iława) to aktualna mistrzyni Polski w klasie Laser Radial, w 2018 roku wywalczyła ten tytuł po raz trzeci z rzędu!

Agata Barwińska (MOS SSW Iława) to aktualna mistrzyni Polski w klasie Laser Radial, w 2018 roku wywalczyła ten tytuł po raz trzeci z rzędu!

Autor zdjęcia: Richard Langdon

W niedzielę 27 stycznia rozpoczął się żeglarski Puchar Świata klas olimpijskich w Miami. Pierwsze wyścigi odbędą się we wtorek. Na starcie stanie osiemnaścioro Polaków, na czele z mistrzynią Europy w klasie RS:X Zofia Klepacką oraz zawodniczką MOS-u Iława, mistrzynią Polski w klasie Laser Radial, Agatą Barwińską.

Będą to drugie zawody zaliczane to tegorocznego cyklu PŚ, pierwsze odbyły się we wrześniu w japońskiej Enoshimie. Pierwsze wyścigi u wybrzeży Stanów Zjednoczonych zaplanowane są dopiero na wtorek. Niedziela i poniedziałek przeznaczone są na rejestrację zawodników oraz regulaminowe pomiary sprzętu. Do udziału w regatach zgłosiło się aż 661 żeglarzy z 59 krajów, którzy będą ścigali się w 10 klasach.

Polskę u wybrzeży Stanów Zjednoczonych reprezentować będzie grupa 18 zawodników, na czele z aktualną mistrzynią Europy, brązową medalistką igrzysk w Londynie w klasie RS:X, Zofią Klepacką. Stawka w tej klasie będzie bardzo mocna, ponieważ na starcie staną wszystkie medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata: Holenderka Lilian de Geus, Francuzka Charline Picon i Chinka Yunxiu Lu, a także wiele innych dobrych żeglarek.

Grupę polskich windsurferów uzupełniają Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj DKŻ Dobrzyń). W tym gronie również pojawią się klasowi zawodnicy, tacy jak brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata Francuz Louis Giard czy mistrz Europy Włoch Mattia Camboni.

W klasie 470 wystartuje nasza najlepsza załoga, którą tworzą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Polki podczas wrześniowych regat Pucharu Świata w Enoshimie zajęły ósme miejsce, a w zakończonych kilka dni przed imprezą w Miami mistrzostwach Ameryki Północnej uplasowały się na czwartej pozycji.

Laser Radial reprezentowany będzie przez dwie czołowe polskie żeglarki - mistrzynię i wicemistrzynię Polski Agatę Barwińską (MOS SSW Iława) oraz Magdalenę Kwaśną (ChKŻ Chojnice). Tutaj również rywalizować będzie praktycznie cała światowa czołówka, o czym świadczy obecność tak utytułowanych zawodniczek jak Holenderka Marit Bouwmeester, Dunka Anne-Marie Rindom czy Alison Young z Wielkiej Brytanii. Z kolei w klasie Laser Standard zobaczymy aż czterech Polaków. O jak najlepsze miejsca walczyć będą Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz, Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin) i Dawid Kania (ŻLKS Poznań).

W klasie Finn wystartuje tylko ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), a w klasie 49erFX na starcie staną Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) oraz Madeleine Zielińska i Nada Zielińska (AZS UWM Olsztyn).
Całej naszej ekipy życzymy powodzenia.

Maciej Frąckiewicz / informacja prasowa PZŻ
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages