Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Żona 56-latka z Iławy nie wytrzymała. Zgłosiła sprawę znęcania na policję

2019-01-24 13:34:12 (ost. akt: 2019-01-24 13:39:53)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Wyzywanie, popychanie, szarpanie - to niestety była codzienność w jednej z rodzin w Iławie. Kobieta jednak stwierdziła, że ma dość, kiedy to mąż będąc znowu pod wpływem alkoholu zaczął się awanturować. Funkcjonariusze zatrzymali jej 56-letniego męża i wszczęli procedurę Niebieskiej Karty.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o awanturze w jednym z domów w Iławie. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 56-latek znajdując się w stanie nietrzeźwości wszczął awanturę ze swoją żoną. Mężczyzna wyzywał ją, szarpał. Kobieta  w obawie o swoje życie i zdrowie poprosiła  o pomoc policjantów. W związku z agresywnym zachowaniem, mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.
56-latek od dłuższego czasu znęcał się nad żoną fizycznie i psychicznie. Funkcjonariusze wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej Karty i przyjęli zawiadomienie o przestępstwie.
Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy!
W chwili stwierdzenia przemocy w rodzinie Niebieską Kartę może założyć policjant ale także kurator, pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia. To właśnie te wszystkie podmioty współpracują razem realizując zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach pracy w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych.
Wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych.
Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych.
Oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.  
jk/in
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages