Najgorzej na Lipowym Dworze. Działa monitoring jakości powietrza.

2019-01-16 17:50:55(ost. akt: 2019-01-16 21:58:30)
Największe stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów wieczorem notowano na Lipowym Dworze

Największe stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów wieczorem notowano na Lipowym Dworze

Autor zdjęcia: Airly.eu/ infografika red.

Najgorzej w Iławie oddycha się na Lipowym Dworze. Tak wynika z pomiarów systemu monitoringu jakości powietrza, który rozpoczął swoje działanie. Najlepsze powietrze jest póki co na Osiedlu Podleśnym.
System monitoringu jakości powietrza został uruchomiony w Iławie zaledwie kilkadziesiąt godzin temu, a już może przyprawiać niektórych mieszkańców o zmartwienia.
- Jakość powietrza jest zła, jeśli możesz - przesiądź się na komunikację zbiorową - czytamy na stronie internetowej systemu Airly.
Dane z godziny 17:50 mówią o przekroczonych stężeniach niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM 10 i PM 2.5.

Głównym źródłem pyłu PM 10, który dzięki bardzo małym cząsteczkom może przenikać głęboko do płuc, jest spalanie w przydomowych kotłowniach węgla, drewna oraz biomasy. Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w 2015 roku aż ponad 80% pyłu PM 10 pochodziło z przydomowych kotłowni. Spore ilości tego zanieczyszczenia generują także silniki Diesla bez zainstalowanych filtrów cząstek stałych w układzie wydechowym.

Bardziej niebezpiecznym dla naszego zdrowia jest pył PM 2.5. Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na jego działanie powoduje skrócenie średniej długości życia. Niestety nawet krótkotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych cząsteczek może powodować choroby układu oddechowego i układu krążenia, nasilenie astmy, ostrą reakcję układu oddechowego, czy osłabienie czynności płuc. Jednym z bardziej niebezpiecznych składników pyłu PM 2.5 jest benzo(a)piren, który jest substancją rakotwórczą, uszkadzająca układ krwionośny, oddechowy, nadnercza i wątrobę.
Ponad 50% pyłu PM 2.5 obecnego w naszej atmosferze pochodzi ze źródeł pozaprzemysłowych. Około 20% to zasługa transportu drogowego a 10% produkcja energii.

Gdy stężenie pyłów jest wysokie, nie należy wychodzić z domów. Aby je ograniczyć warto pomyśleć o zmianie trybu życia. Dobrym rozwiązaniem jest zamiana własnego auta na komunikację publiczną.

W Iławie zainstalowano łącznie cztery urządzenia monitorujące jakość powietrza. Najlepiej aktualnie oddycha się na Osiedlu Podleśnym.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zadymiony #2665166 | 77.111.*.* 18 sty 2019 09:17

    Niestety, dwa mierniki jakości powietrza zostały w Iławie rozmieszczone (celowo?) w zupełnie niewłaściwych miejscach i ich wskazania zakłamują ewidentnie ogólnie fatalną sytuacje dotyczącą poziomu smogu w skali całego miasta. Miernik ze Szkoły Podstawowej nr 5 winien być przeniesiony na pobliskie, niemiłosiernie zakopcone osiedle Gajerek. A tak jak na razie mierzy dość czyste powietrze napływające spod pobliskiego lasu. Stan ten ulegnie tam pogorszeniu dopiero wczesną wiosną, gdy "ekologiczni" działkowcy zaczną jak zwykle palić masowo śmiecie na swych pobliskich działkach. Z kolei miernik umieszczony na Szkole Podstawowej nr 3, wokół której nie ma żadnego osiedla domków jednorodzinnych, winien być przeniesiony np. na osiedle Lubawskie, gdzie stan powietrza także jest fatalny. Ostatni, piąty miernik, jest planowany na ul. Dworcowej obok stacji kolejowej. Po co? Czyżby miał mierzyć stan powietrza po częstych przejazdach nieistniejących lokomotyw parowych? A nie lepiej byłoby zainstalować ten miernik np. na pobliskim osiedlu przy ul. Boczno- Górnej, gdzie stan powietrza przypomina ten jaki musiał panować w biblijnych Sodomie i Gomorze tuż przed ich ostatecznym upadkiem?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5