środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Lotnicza Majówka — czy uważasz, że miasto powinno organizować to wydarzenie? [SONDA]

2019-01-10 15:14:57 (ost. akt: 2019-01-10 15:44:42)
Jedną z największych atrakcji Lotniczej Majówki 2018 były pokazowe przeloty MIG-a 29

Jedną z największych atrakcji Lotniczej Majówki 2018 były pokazowe przeloty MIG-a 29

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Od kilku tygodni trwa w Iławie dyskusja, czy miasto stać na organizowanie pikniku lotniczego połączonego z podniebnym, robiącym ogromne wrażenie pokazem. A wszystko zaczęło się od zapytań radnych...

Podczas grudniowych sesji rady miasta radni, m.in. Ewa Jackowska i Dariusz Rozborski, dopytywali burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego i jego zastępczynie oraz skarbnik miasta o koszty Lotniczej Majówki. Pytania dotyczyły ostatniej edycji.
Wywołani do tablicy włodarze odpowiedzieli szybko, że jest to ponad 500 tys. zł. Dokładnej odpowiedzi jednak od razu nie udzielili, bo też potrzebowali czasu na finansowe podsumowanie tego wydarzenia. Wydarzenia, jak się nagle okazało, budzącego kontrowersje. Właściwie kontrowersje związane są właśnie z kosztami, a nie samym pokazem.

Impreza, dzięki której o Iławie stało się głośno (dosłownie i w przenośni) ma swoich zwolenników, którzy uważają, że promocja miasta i sam poziom wydarzenia po prostu muszą kosztować. Wiceburmistrz Iławy Dorota Kamińska dodawała podczas sesji, że dzięki Lotniczej Majówce Iława staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem, także dla osób, które być może w przyszłości zdecydują się na zamieszkanie w mieście nad Jeziorakiem.

Są też przeciwnicy, którzy uważają, że Iławy nie stać na tak duży wydatek — jednym z przedstawicieli tej grupy jest choćby radny Rozborski, ale nie tylko on. A może rozwiązaniem jest to, aby za wstęp na teren Dzikiej Plaży, skąd najlepiej widać podniebne show, płacić np. 5 lub 10 złotych? Dzięki wpływom z biletów bilans (finansowych) zysków i strat wyglądałby już inaczej.

Wiadomo na pewno, że w 2019 roku odbędzie się kolejna edycja Lotniczej Majówki, dojdzie do niej w sobotę 11. maja. Czy ostatnia? Przekonamy się wkrótce.

Jak nam powiedziała wiceburmistrz Dorota Kamińska, urząd miasta Iława na organizację Lotniczej Majówki w 2018 roku przekazał do Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji 492 tys. zł, a do Iławskiego Centrum Kultury — 111 tys. zł. W przypadku ICK, całość poszła na organizację koncertu wieńczącego piknik lotniczy. To nam daje sumę 603 tys. zł. Pamiętać jednak trzeba, że 47 tys. zł pochodziło od sponsorów, zatem miasto Iława na Lotniczą Majówkę 2018 wydało 556 tysięcy złotych (oczywiście kwoty podajemy w zaokrągleniu).

Jest kilka dużych elementów składowych (obsługa i przyloty statków powietrznych; noclegi dla wszystkich gości; ochrona i promocja wydarzenia; wymieniony wcześniej koncert itd.), które można rozbić na mniejsze, jednak na to przyjdzie pora.

Teraz natomiast mamy do Was pytanie: co sądzicie o Lotniczej Majówce i jej kosztach? Iławę stać na to wydarzenie? Jest kilka możliwości odpowiedzi. Zapraszamy do udziału w sondzie
Co sądzisz o Lotniczej Majówce i jej kosztach? Iławę stać na to wydarzenie?
pokaż wyniki »


zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kibic #2660586 | 94.254.*.* 11 sty 2019 10:01

  Piłka dla miasta to promocja a dla mieszkańców rozrywkaŁattwo dać pieniądze tylko rozsądnie nimi gospodarować jest ciężko. Miasto dając kasę musi mieć swojego człowieka w zarządzie który miałby siłę głosu adekwatną do kwot przekazanych Jeziorakowi. Nie wyobrażam sobie żeby mogła to być inna osoba niż Sobociński.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Bolo #2660286 | 31.0.*.* 10 sty 2019 20:41

   Na Jeziorak chodzi rocznie ponad 15 tysięcy osób a dostał tylko 50 tyś, gra wychowankami i ludźmi z okolicy i promuje nasze miasto

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tempy inaczej #2660140 | 176.221.*.* 10 sty 2019 17:53

   Promocja panowie jest wówczas, kiedy pokazujemy coś swojego, np. II Liga w p. nożnej, wysoki poziom nauczania w LO i wysokiej klasy uczniowie i wychowankowie; znany chór znani nasi wychowankowie muzyczni, doskonały zakład produkujący np. samochody znane nawet w europie; tereny rekreacyjne, akweny wodne. Żadne samoloty w powietrzu za setki tysięcy złotych nie są promocją. Niestety - ale to tylko pokaz, za którego koszty można by sfinansować dziesiątki super zdolnych uczniów, by skończyli np. studia inżynieryjne, czy medyczne i wrócili do nas jako doskonali pracownicy lekarze. Jednak tępe głowy tego nie skapują.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Mieszkaniec #2660132 | 5.173.*.* 10 sty 2019 17:48

   Tylko pierwsza edycja była fajna bo była czymś nowym. Nie widzę sensu organizowania tego po raz trzeci. Za taką kwotę możnaby zorganizować jakieś inne nowe wydarzenie lub przeznaczyć na jakieś bardziej potrzebne cele.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Majówka to super promocja miasta i na pewno p #2660077 | 188.146.*.* 10 sty 2019 16:34

   Uwagi co do organizacji: więcej punktów z gastronomią, żeby ta impreza nie stała się monotonna musi być coś ekstra co przyciągnie ponownie turystów, Pokazy ok. ale pokaz iskier po raz trzeci może być nudny trzeba coś dokładać i tak jak się organizuje wielkie imprezy musi być wilka gwiazda element który przyciągnie, wtedy pokaz iskier na deser do przełknięcia. Podpatrzeć jak inni to robią i urozmaicać pokazy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages