Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Policja: zadbajcie o bezpieczeństwo dzieci w ferie

2019-01-09 11:51:05 (ost. akt: 2019-01-09 11:52:53)
Policjanci w ramach akcji "Bezpieczne ferie" spotykają się z uczniami szkół z całego powiatu

Policjanci w ramach akcji "Bezpieczne ferie" spotykają się z uczniami szkół z całego powiatu

Autor zdjęcia: KPP Iława

Policjanci z powiatu iławskiego przygotowują się do ferii zimowych… i wcale nie chodzi o urlopy. Funkcjonariusze organizują spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną oraz kontrolują autobusy i miejsca wypoczynku. Wszystko po to, aby ferie były bezpieczne.

Akcja „Bezpieczne ferie 2019” rozpoczęła się od spotkań policjantów z dziećmi i młodzieżą szkolną. Podczas pogadanek mundurowi przestrzegają uczniów przed niebezpieczeństwami, które mogą spotkać ich podczas zimowego wypoczynku oraz zabaw na śniegu i lodzie.
Ważnym aspektem poruszanym przez policjantów są zasady, których każde dziecko powinno bezwzględnie przestrzegać (publikujemy je poniżej).

Skontrolują miejsca wypoczynku i autobusy
Działania policji związane z bezpieczeństwem podczas ferii nie ograniczają się jedynie do profilaktycznych pogadanek, czy dbania o bezpieczeństwo na drogach.
Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego będą kontrolowali między innymi autokary, którymi uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowane formy wypoczynku. Kontrole będą odbywały się między innymi na żądanie rodziców po uprzednim kontakcie telefonicznym (89 640 72 51).
Kontroli mogą spodziewać się również osoby prowadzące miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży oraz sklepy, w których sprzedaje się między innymi alkohol.

Zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać.
- zakażcie dziecku przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalania się z obcym z miejsca zabaw, wsiadania do pojazdów kierowanych przez nieznajomych
- nauczcie swoje dziecko, aby podczas Waszej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi bez porozumienia się z Tobą (nawet kolegom)
- ustalcie zasadę, że przed wpuszczeniem kolegi do domu najpierw Wy musicie wyrazić zgodę na jego wizytę
- umówcie się, że dziecko będzie informowało Was o każdym wyjściu na podwórko i planowanym miejscu zabaw
- określcie zasięg terenu po którym dziecko może się samodzielnie poruszać
- najlepiej razem ułóżcie plan zabaw na dzień następny (musicie wiedzieć jak, gdzie i z kim dziecko spędza czas)
- przypomnijcie dzieciom, że nie wszystkie miejsca nadają do zabawy:
- zabrońcie zjeżdżania na sankach, nartach ze wzniesień położnych w pobliżu akwenów wodnych lub dróg, istnieje niebezpieczeństwo wpadnięcia pod nadjeżdżające pojazdy
- zabrońcie wchodzenia i ślizgania się po lodzie naturalnych akwenów wodnych i ślizgania się na ulicach
- podkreślajcie, jak ważne jest stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas zjeżdżania na sankach między innymi zachowanie bezpiecznej odległości od innych zjeżdżających osób oraz wchodzenie pod górkę bokiem a nie środkiem toru saneczkowego.
- zabrońcie rzucania zbitym śniegiem lub śnieżką z kamieniem, bowiem mogą wyrządzić komuś krzywdę. Niebezpieczne jest również rzucanie śnieżkami w jadące samochody. Śniegowa kula może wybić szybę lub przestraszyć kierowcę, który w następstwie może wykonać niewłaściwy manewr i spowodować wypadek.
Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek:
- upewnij się, że placówka ma zgodę na funkcjonowanie wystawione przez Kuratorium Oświaty, wówczas będziesz miał pewność , że dziecko będzie miało właściwą opiekę dydaktyczną i medyczną oraz że będzie wypoczywała w miejscu dla niego bezpiecznym.

- oceń:
· stan techniczny środka transportu, z którego korzystać będzie Twoje dziecko
· zdolności psychofizyczne kierowcy autobusu - w razie wątpliwości niezwłocznie powiadom Policję
- wyposaż dziecko w wykaz zabranych przedmiotów (wartościowsze z nich oznacz np. naszywając inicjały)
- na kartce zapisz dziecku numery telefonów: do domu, do pracy, do dziadków i dokładny adres zamieszkania
- szczerze porozmawiaj z dzieckiem o trudnych sytuacjach w jakich może się znaleźć. Powiedz mu jak może sobie poradzić, gdyby napotkał jedną z nich, do kogo winien się zwrócić o pomoc (namawianie do picia alkoholu, przemoc rówieśnicza, molestowanie seksualne).
- w rozmowach telefonicznych z dzieckiem staraj się uzyskać jak najwięcej informacji na sposób sprawowania opieki przez wychowawców i atmosfery na obozie. W przypadku konieczności podjęcia interwencji wobec uzyskanych nieprawidłowości należy kontaktować się z właściwym Kuratorium Oświaty. Natomiast z jednostką Policji niezwłocznie, w przypadku uzyskania informacji o stanie nietrzeźwości wychowawcy, bądź o występującym zagrożeniu dla życia i zdrowia
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages