Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Gorący apel w sprawie zimy — nie obądźmy obojętni na los potrzebujących ludzi!

2019-01-07 09:07:51 (ost. akt: 2019-01-07 09:11:46)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przed nami kolejne mroźne dni. Zima w pełni. Zdecydowana większość mieszkańców dobrze radzi sobie w warunkach zimowych, ale wśród nas są także osoby bezdomne, niepełnosprawne, dotknięte biedą, niezaradne życiowo, niesamodzielne, które nie będą potrafiły poradzić sobie ze skutkami niskich temperatur. Zwracajmy uwagę na los swoich współmieszkańców, pomóżmy im godnie przetrwać zimowe miesiące.

— Zwracamy się do Państwa z apelem o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób narażonych na działania niskich temperatur, a wymagających wsparcia oraz o informowanie o takich sytuacjach policję, pogotowie ratunkowe, ośrodki pomocy społecznej, urząd miasta, ośrodki zdrowia, czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie — apeluje wiceburmistrz Iławy Dorota Kamińska.

Nie bądźmy obojętni, gdy gdzieś w pobliżu, w sąsiedztwie marzną ludzie. Pomóżmy im w miarę naszych możliwości, bo może powodem jest tylko np. nieumiejętność zakupu opału w składnicy albo nieszczelne drzwi czy okna, awaria systemu grzewczego, którą łatwo usunąć, a jeśli pomoc przerasta nasze możliwości, poinformujmy ww. służby.

Reagujmy nawet wtedy, gdy widzimy na ulicy, w rowie, czy gdzieś pod drzewem siedzące lub leżące osoby, będące pod wpływem alkoholu. Niestety, to one są przede wszystkim ofiarami mrozów. Przypadki śmierci osób z powodu wychłodzenia organizmu to często osoby pijane, w tym młode i zdrowe. Nie oceniajmy ich tylko po prostu pomóżmy.

Szczególnie apelujemy do osób nadużywających alkoholu, by zachowały kontrolę oraz nie wystawiały na próbę wrażliwości społecznej innych ludzi, zwłaszcza, że zaśnięcie lub zasłabnięcie poalkoholowe może się zdarzyć w miejscu, w którym nikt się na czas nie pojawi.

— Zwracajmy szczególną uwagę na pustostany, opuszczone budynki, domki letniskowe, altany działkowe, gdzie często chronią się przed zimnem potrzebujący ludzie. Zwracajmy uwagę na pozostawione tam butle gazowe, urządzenia grzewcze, kominki, których awaryjność może doprowadzić do tragedii — czytamy w komunikacie wydanym przez ratusz.

— Apelujemy również do właścicieli domków jednorodzinnych, mieszkań, by nie oszczędzali na ogrzewaniu i na swoich lokatorach, zwłaszcza na osobach starszych, niepełnosprawnych czy rodzinach z małymi dziećmi. Jeśli zaś mają problem z utrzymaniem temperatury w mieszkaniu, domu prosimy o kontakt ze służbami!

W ramach działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dla osób potrzebujących zabezpieczono miejsca noclegowe w schroniskach dla bezdomnych włącznie z usługami opiekuńczymi oraz możliwość ogrzania się i skorzystania z pryszniców, toalet, z ciepłych posiłków na terenie samego Ośrodka mieszczącego się przy ul. Grunwaldzkiej 6a.

Pracownicy na bieżąco monitorują sytuację osób potrzebujących w naszym mieście, nie zawsze jednak osoby potrzebujące takiej pomocy chcą z niej skorzystać i nie zawsze możemy dotrzeć w każde miejsce. Stąd apel, byśmy reagowali i nie byli obojętni.

Apel został przesłany do wszystkich instytucji i jednostek, które mogą zetknąć się z ww. problemem (policjanci, lekarze rodzinni, lekarze pogotowia ratunkowego, pracownicy socjalni, pielęgniarki środowiskowe, kuratorzy sądowi, pedagodzy szkolni, nauczyciele, radni powiatowi i gminni, burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy samorządowi).

Kontakt telefoniczny do placówek i służb miejskich:
Policja 997 /112
Pogotowie Ratunkowe 999
Straż Pożarna 998
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie 89 649 04 50
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej 89 648 41 24

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages