Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Wyspa Młyńska i okolice Iławki – jak tu się pozmieniało! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2018-12-01 10:49:40 (ost. akt: 2018-12-01 11:22:03)
Gdzie takie ławki? Wybierzcie się nad Iławkę, a znajdziecie

Gdzie takie ławki? Wybierzcie się nad Iławkę, a znajdziecie

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Iławianie i goście Iławy mogą już korzystać z nowej inwestycji miejskiej, która stworzona została z myślą o odpoczynku i rekreacji. Do tego zmieniła charakter małej wyspy, na potrzeby przedsięwzięcia nazwanej Młyńską.

To inwestycja miejska, którą iławski ratusz zrealizował m.in. dzięki unijnym środkom. Znamy już trochę społeczeństwo i wiemy, że nie wszystkim przypadnie ona do gustu. Często przy okazji tego typu publikacji pojawiają się komentarze, że takich miejsc mamy już w Iławie dużo, że to kasa wyrzucona w błoto, że „lepiej byłoby stworzyć miejsca pracy”. Uważamy jednak, że – po pierwsze – o teren znajdujący się tuż przy zbiegu ulic Kościuszki i Ostródzkiej trzeba było w końcu zadbać, a po drugie: nie tylko pracą człowiek żyje.

Tak więc w miejscu, gdzie jeszcze niedawno były (podobno nielegalnie) ogródki działkowe, teraz mamy zagospodarowany plac, na którym nie tylko odpoczniemy, ale również możemy zadbać o naszą kondycję fizyczną. Dla niektórych będzie to wyprawa w nieznane: jedna z kładek prowadzi na cypel tuż nad jeziorem, znajdujący się już od strony zakładów IZNS. Tylko „miejscowi” wiedzieli wcześniej, jak tam dotrzeć o suchej nodze (boisko przy Jagiełły, podróż skarpą tuż przy ogrodzeniu i jesteśmy).

Kładki to zresztą ważna część inwestycji. Kolejna „przerzuca” ścieżkę pieszo-rowerową w okolice ogrodów działkowych przy cmentarzu, a tak dotrzemy do tzw. czerwonego mostu (wiadukt kolejowy trasy w kierunku Olsztyna). Tam także jest pokaźna przeprawa, dzięki której przejdziemy na drugi brzeg Iławki, już od strony ul. Jagiełły. Proszę sobie wyobrazić, że w tym miejscu jak i na końcu tzw. Wyspy Młyńskiej dobrych kilkanaście lat temu iławianie z tej części miasta w ciepłe miesiące regularnie kąpali się w wodach rzeki i jeziorka. Kto jeszcze pamięta całkowicie dziką i niestrzeżoną plażyczkę oraz miejscówkę znajdującą się przy dawno temu wyciętym buku?

Jest jednak jeszcze jedno małe „ale”, o którym wspomniała już nasza czytelniczka na facebooku.
„Bardzo tam ładnie, tylko co z tym ściekiem od młyna? Jak jest zimno to śmierdzi a co będzie jak będzie ciepło. Widok okropny: jakieś szmaty wiszą na drzewach i mnóstwo śmieci, no i sam młyn - super wizytówka.” Potwierdzamy, jest jak pisze pani Ania.

Poniżej opis Wyspy Młyńskiej zaczerpnięty ze strony urzędu miasta. Miłej lektury a przede wszystkim, miłego wypoczynku (nawet w zimę).

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Projekt pn. "Zagospodarowanie przestrzeni nad rzeką Iławką w Iławie na cele turystyczno - rekreacyjne", czyli park rekreacyjny na Wyspie Młyńskiej.

Oddany we wrześniu 2017 r. teren budowy przy ul. Kościuszki ukazał się mieszkańcom i turystom jako zorganizowana strefa do aktywnej rekreacji i wypoczynku. Ideą stworzenia infrastruktury rekreacyjnej na Wyspie Młyńskiej było rozszerzenie i poprawa atrakcyjności turystycznej Iławy (ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kajakowej) w oparciu o posiadane walory przyrodnicze wyspy znajdującej się w otoczeniu rzek: Młynówki i Iławki.

Obszar ten powiązany jest funkcjonalnie z istniejącym zagospodarowaniem turystycznym. Stanowi jego kontynuację, lecz w znacznie szerszym zakresie. Poza trasami pieszo - rowerowymi znajdziemy tu dodatkowe elementy rekreacji takie jak: fontanna, pergole z roślinnością, siłownie terenowe, linarium oraz trampoliny. Całość stanowić będzie zorganizowaną przestrzeń do wypoczynku w kontakcie z przyrodą.

Utworzona strefa turystyczno - rekreacyjna w formie parku obejmuje następujące elementy:
- mała architektura: ławki i kosze na śmieci oraz urządzenia umożliwiające aktywny pobyt (siłownie terenowe, elementy placu zabaw);
- pergola z fontanną akcentująca wejście do parku, umożliwiająca organizowanie imprez okolicznościowych;
- budynek o funkcji zaplecza sanitarnego i technicznego przy wejściu na plażę trawiastą (sanitariaty, przebieralnie, sezonowe natryski, ochrona i dozór parku) z panelami fotowoltaicznymi;
- zagospodarowanie cypla przy Małym Jeziorze Iławskim na strefę wypoczynkową w postaci trawiastej plaży do zażywania kąpieli słonecznych;
- prefabrykowane kładki wykonane z przęseł kompozytowych, zapewniające ciągłość tras pieszych i rowerowych (przejścia przez rzekę Iławkę i Młynówkę) wraz z podświetlonymi barierkami;
- różnorodne nasadzenia zieleni wraz z systemem nawadniania;
Ponadto uzbrojenie terenu w infrastrukturę techniczną: oświetlenie ledowe, monitoring wizyjny, przyłącza wod-kan (na potrzeby fontanny i sanitariatów).

Dzięki wydzieleniu i urządzeniu miejsca do obsługi ruchu turystycznego i rekreacyjnego z odpowiednim zapleczem sanitarnym i technicznym - ograniczeniu ulegnie dotychczasowa dowolna eksploatacja tej przestrzeni stanowiącej obszar chronionego krajobrazu (OCHK Doliny Dolnej Drwęcy), szczególnie jeśli chodzi o działania destrukcyjne takie jak niszczenia siedlisk, płoszenia bytującej fauny itp.

Park rekreacyjny przy ul. Kościuszki zyskał nowe oblicze w ramach projektu unijnego pn. "Zagospodarowanie przestrzeni nad rzeką Iławką w Iławie na cele turystyczno - rekreacyjne w ramach projektu "Zagospodarowanie turystyczne brzegów rzeki Iławki i jeziora Iławskiego"". Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014 - 2020 w ramach 6 osi priorytetowej: Kultura i dziedzictwo, działanie: Dziedzictwo naturalne, poddziałanie: Efektywne wykorzystanie zasobów. Całkowita wartość projektu unijnego wyniosła ostatecznie 9,06 mln złotych w tym dofinansowanie unijne w wysokości 3,88 mln.

Projekt pn. "Budowa tras rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą wzdłuż rzeki Iławki w Iławie".

Kolejnym punktem na mapie Iławy wzbogacającym miasto o nowe atrakcje turystyczno - rekreacyjne (z dedykacją dla rowerzystów) jest kontynuacja tras rowerowych, których bieg zaczyna się tuż za kładką wybudowaną nad rzeką Młynówką. Rowerowa ścieżka asfaltowa oraz mineralno - żwirowy ciąg pieszy prowadzone są wzdłuż lewego brzegu Małego Jeziora Iławskiego w kierunku południowo - wschodnim ku linii kolejowej. Zakończenie tras przewidzianych na tym etapie robót budowlanych to wiadukt kolejowy.

Poza ciągami pieszo - rowerowymi teren uzbrojono w niezbędną infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo osób korzystających z uroków tego terenu tj. energooszczędne oświetlenie ledowe i monitoring wizyjny. Teren zieleni bogaty jest w różnorodną roślinność. Ponadto znajdziemy tu nietypowy element dekoracyjny - trejaż w kształcie ryby, który w połączeniu z nasadzonymi u jego podnóża pnączami będzie tworzyć barwną roślinną kompozycję.

Obecnie rzeka Iławka jest znanym i uczęszczanym szlakiem wykorzystywanym przez kajakarzy. Idea stworzenia tu ścieżki rowerowej jest zatem w pełni uzasadnionym i potrzebnym rozszerzeniem obecnej oferty turystycznej, tym bardziej, że cieszy się ona rosnącą popularnością wśród turystów. Jednocześnie rosnącym zainteresowaniem wyróżnia się turystyka rowerowa, co przemawiało za potrzebą rozszerzenia oferty dla tego rodzaju aktywnego wypoczynku. Szczególnie, że daje ona szansę na wydłużenie sezonu turystycznego i nie jest tak bardzo uzależniona od warunków pogodowych. Niewątpliwą zaletą zastosowania nawierzchni asfaltowej dla ścieżek rowerowych jest stworzenie możliwości płynnej jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach itp.

Sieć biegnących na terenie Iławy ścieżek pieszo - rowerowych liczy obecnie około 40 km (liczba ta uwzględnia wszystkie ścieżki, również te wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych). Stan po realizacji tegorocznych projektów unijnych (ścieżki opisane w niniejszym artykule, ścieżki nad Wyspą Młyńską oraz trasy w lesie komunalnym przy ul. Sienkiewicza) wzrośnie o ok. 2,5 km.

Kontynuację tras rowerowych, poczynając od okolic cypla Wyspy Młyńskiej zrealizowano w ramach projektu unijnego pn. "Budowa tras rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą wzdłuż rzeki Iławki w Iławie w ramach projektu "Zagospodarowanie turystyczne brzegów rzeki Iławki i jeziora Iławskiego". Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014 - 2020 w ramach 6 osi priorytetowej: Kultura i dziedzictwo, działanie: Dziedzictwo naturalne, poddziałanie: Efektywne wykorzystanie zasobów. Całkowita wartość projektu unijnego wyniosła ostatecznie 3,82 mln złotych w tym dofinansowanie unijne w wysokości 2,32 mln.
źródło: ilawa.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janusz #2635100 | 176.221.*.* 1 gru 2018 15:03

    Wszystko fajnie, tylko obawiam się o stan ciągów pieszych mineralno-żwirowych po okresie zimowym. Zarówno na wyspie młyńskiej jak i w lasku miejskim. Boję się, że to się kolokwialnie mówiąc "rozjedzie". W lasku już są koleiny po rowerach...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages