Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Nienacki, Jaworski, Kubaszewski — ich tablice są już w iławskiej Alei Żeglarskiej [WIDEO, ZDJĘCIA]

2018-11-16 09:29:38 (ost. akt: 2018-11-16 13:00:16)
Jedna z tablic pamiątkowych w Alei Żeglarskiej dedykowana jest Jerzemu Kubaszewskiemu. Jej odsłonięcia dokonały dziś Iga i Maja, wnuczki wieloletniego redaktora magazynu "Żagle"

Jedna z tablic pamiątkowych w Alei Żeglarskiej dedykowana jest Jerzemu Kubaszewskiemu. Jej odsłonięcia dokonały dziś Iga i Maja, wnuczki wieloletniego redaktora magazynu "Żagle"

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

W Porcie Śródlądowym Iława odbyła się dziś (piątek 16 listopada) uroczystość odsłonięcia trzech nowych tablic pamiątkowych w Alei Żeglarskiej.

Aleja Żeglarska zlokalizowana jest na spacerowym odcinku falochronu iławskiego portu. Wzdłuż niej znajdują się pamiątkowe tabliczki, upamiętniające wybitnych żeglarzy, miłośników żeglarstwa i osoby, które przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju sportów wodnych w Polsce i nad Jeziorakiem.

W dniu otwarcia portu, 26 czerwca 2015 roku, na falochronie odsłonięto tabliczki Antoniego Gierszewskiego – pedagoga i wychowawcy młodzieży, inicjatora budowy szkolnej przystani żeglarskiej, na terenie której obecnie funkcjonuje port śródlądowy, Mariana Skubija – trenera i prekursora żeglarstwa regatowego, dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Iławie w latach 1973-1986 oraz Tomasza Lewandowskiego – żeglarza z Iławy, który w 2007 roku na jachcie „Luka” jako pierwszy Polak i szósty człowiek na świecie samotnie opłynął Ziemię w kierunku ze wschodu na zachód. Każdego roku na terenie portu w Iławie odsłaniane są nowe tabliczki.

Nowe tablice pamiątkowe, uchwałą zarządu powiatu iławskiego z dnia 25 września 2018 r., poświęcone zostały:
- Zdzisławowi Jaworskiemu - działaczowi sportowemu, miłośnikowi żeglarstwa i popularyzatorowi aktywnego wypoczynku nad Jeziorakiem
- Zbigniewowi Nienackiemu - pisarzowi, dziennikarzowi, twórcy serii powieści dla młodzieży o przygodach "Pana Samochodzika", popularyzatorowi aktywnej turystyki, historii i żeglarstwa
- Jerzemu Kubaszewskiemu - miłośnikowi żeglarstwa, konstruktorowi jachtowemu, wieloletniemu redaktorowi magazynu "Żagle"

W uroczystości wzięły udział rodziny i przyjaciele osób wyróżnionych, starosta powiatu iławskiego Marek Polański a także pracownicy Portu Śródlądowego w Iławie.


Osoby upamiętnione w Alei Żeglarskiej na terenie Portu Śródlądowego w Iławie przed dzisiejszą uroczystością:
Antoni Gierszewski (1918 – 1990) – pedagog, wychowawca młodzieży, działacz sportowy. Inicjator budowy szkolnej przystani żeglarskiej nad Jeziorakiem. Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w latach 1958-1970.
Marian Skubij (1932 – 1986) – trener, wychowawca młodzieży, działacz sportowy. Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Iławie w latach 1973-1986. Prekursor żeglarstwa regatowego, pomysłodawca Regat Pomarańczowych.
Tomasz Lewandowski (1959 – 2012) – żeglarz. W 2007 r. na jachcie „Luka” jako pierwszy Polak i szósty człowiek na świecie samotnie opłynął Ziemię w kierunku ze wschodu na zachód.
Stefan Puchniarz (1948-2000) – pedagog, wychowawca młodzieży, działacz sportowy. Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w latach 1986-1993. Miłośnik żeglarstwa, popularyzator aktywnego wypoczynku nad Jeziorakiem.

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages