Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Konferencja dla smakoszy gęsiny

2018-11-13 10:55:30 (ost. akt: 2018-11-13 11:18:40)

Autor zdjęcia: Jemy gęsinę/fb

W Iławie w dniach 9 i 10 listopada w sali dębowej Hotelu Stary Tartak odbyła się dwudniowa konferencja dla smakoszy i amatorów mięsa gęsiego „Walory smakowe i odżywcze gęsiny”.


Organizatorami byli: Krystyna Ziejewska, Prezes Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi, a patronatem honorowym imprezę objął Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać m.in. wykładów profesora Jarosława Dumanowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego, dotyczącego odrodzenia tradycji świętomarcińskiej, historii gęsiny i współczesnej oferty kulinarnej. O rynku mięsa gęsiego opowiadał dr Eugeniusz Wencek z Krajowej Rady Drobiarstwa z Krajowej Rady Drobiarstwa z Warszawy.
Poruszane były także tematy walorów odżywczych gęsiny oraz tłuszczu gęsiego (dr Janusz Pomianowski, UWM Olsztyn), dokonano prezentacji Sieci Kulinarnego Dziedzictwa Warmii i Mazur (Alicja Bojarska, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego), gęsiny na szlaku kulinarnym Warmii i Mazur (prof. Stanisław Czachorowski, UWM Olsztyn) oraz gęsiny na lokalnym rynku (Piotr Szerszunowicz - dyrektor zarządzający Animex Foods).

Podczas warsztatów kulinarnych pokazano gęś luzowaną na kilka sposobów oraz przepisy na pyszne sałatki owocowo-warzywne z gęsiną. Prowadzone były one przez Krystynę Ziejewską i Annę Fic, autorki programu kulinarnego Pod Przykrywką, iławską Restaurację Gęsia Chata oraz Alinę Janeczek z Restauracji z Zielonym Piecem z Olsztynka.

Konferencja sfinansowana była z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Fot: Paulina Kasprzycka i Facebook Jemy Gęsinę

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gęsior domowy #2622681 | 176.221.*.* 13 lis 2018 14:24

    Geś pod koniec zywota musi być na owsie pasiona, ale rosół z gęsi niesmaczny. Puch kupują Japoncy. Mięso tak, tłuszcz smaczny i konieczny. Jednak kupiony gotowy to lipa, podróbka. Kupujcie sadło i sami sobie smarzcie z lekko cebulką i majerankiem sól. Koniecznie dodajcie ciut słonininy, bo ma to do siebie (W-NNKT) nie zsiada się, tzn nie gęstnieje. Doskonałą potrawą jest półgęsek na zimno wędzony, lecz sztuką jest sporządzić ten rarytas. Oni nie potrafią i lepiej nie kupować temu kto zna sztukę sporządzenia od babci przedwojennej.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages