Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Złoci strzelcy znad Jezioraka. Mistrzowie Polski są z Iławy! [ZDJĘCIA]

2018-10-20 09:00:00 (ost. akt: 2018-10-19 10:03:08)
Od lewej strony trener Arkadiusz Szewczyk, Klaudia Maria Żelazowska oraz Roman Jagodziński, czyli skład na złoty medal mistrzostw Polski

Od lewej strony trener Arkadiusz Szewczyk, Klaudia Maria Żelazowska oraz Roman Jagodziński, czyli skład na złoty medal mistrzostw Polski

Autor zdjęcia: archiwum Moreny Iława

Strzelcy z klubu IKS Morena brali udział w Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących w strzelectwie pneumatycznym w konkurencji mixt w Białymstoku. Iławianie zdobyli mistrzostwo Polski w jednej z konkurencji!

Pierwszy dzień tych zawodów rozgrywany był w konkurencji leżącej. Każdy z dwóch zawodników musiał oddać po 40 strzałów w serii eliminacyjnej. Klaudia Maria Żelazowska oraz Roman Jagodziński dostali się do finału z czwartego miejsca.
— Do finału wchodziło tylko 5 drużyn. Po zaciętej walce zajęliśmy ostatecznie czwarte miejsce ze stratą tylko dwóch punktów do brązowego medalu — mówi Żelazowska.

Kolejnego dnia odbyła się konkurencja w pozycji stojącej. Jest to konik naszych zawodników, nic więc dziwnego, że zdobyli tytuł mistrzów Polski. Tym razem pokonali swoich konkurentów z przewagą aż 10 punktów.

Relacjonuje mistrzyni Polski Klaudia M. Żelazowska:
— Zawody rozgrywane były po raz pierwszy według przepisów PZSS. Finał rozpoczyna się od trzech 5-strzałowych serii ocenianych przez każdego członka drużyny: 10 strzałów na jedną serię, 30 strzałów na drużynę. Podczas każdej serii zawodnik z lewej strony musi strzelać jako pierwszy, a zawodnik z prawej strony jako drugi. Obaj mogą ładować i przygotowywać swoje postawy po komendzie "ŁADUJ", ale zawodnik po prawej stronie nie może strzelać, dopóki zawodnik po lewej stronie nie odda strzału. Zespoły mają 300 sekund na oddanie 2 x 5 strzałów. Od wyniku drużyny, której zawodnik oddał strzał w niewłaściwej kolejności, odejmowane jest dwupunktowa kara.
Po tym, jak każda drużyna odda 30 strzałów, rozpoczynają się pojedyncze strzały finałowe, w których każdy z członków drużyny oddaje po jednym strzale. Wówczas zawodnik z lewej strony musi strzelać jako pierwszy, a zawodnik z prawej jako drugi. Zespoły mają 60 sekund na oddanie dwóch pojedynczych strzałów. Po wystrzeleniu dwóch pojedynczych strzałów przez każdego zawodnika następuje pierwsza eliminacja. Po 24 strzałach wyłaniani są srebrni i złoci medaliści.

••• W zawodach wzięła również udział druga para z Iławy: Jarosław Czapski oraz Grażyna Kamińska. Pani Grażyna miała swój debiut na Mistrzostwach Polski i pobiła swój rekord życiowy w postawie leżąc.
Niezastąpionym asystentem zawodników był Arkadiusz Szewczyk. Jego rola w tych zawodach była bardzo ważna i odpowiedzialna. Dzięki niemu strzelcy znad Jezioraka mogli wywalczyć swoje upragnione złoto.

Zawody zorganizowane były przez ZKF „Olimp” przy współpracy klubu „Victoria” Białystok. Trofea były wręczane min. przez Irine Sziłową mistrzynię olimpijską z Seulu (1988 r.) w strzelectwie pneumatycznym.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages