Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Szpital zakończył trzy ważne inwestycje warte blisko 13 milionów złotych!

2018-10-10 17:15:00 (ost. akt: 2018-10-10 17:20:34)
Pierwsza część uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej Szpitala Powiatowego w Iławie. Na zdjęciu m.in. Iwona Orkiszewska, Marek Polański i Grażyna Taborek

Pierwsza część uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej Szpitala Powiatowego w Iławie. Na zdjęciu m.in. Iwona Orkiszewska, Marek Polański i Grażyna Taborek

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Centrum Zdrowia Psychicznego, teren po lądowisku oraz zakup najwyższej jakości tomografu komputerowego, aparatu RTG. To inwestycje, które dziś tj. 10 października, zostały sfinalizowane w Szpitalu Powiatowym w Iławie.


Gości przywitała dyrektor szpitala Iwona Orkiszewska.
— Zakończyliśmy realizację trzech, dużych przedsięwzięć na miarę potrzeb i możliwości. Wszystkie trzy projekty to niezwykle ważne dla nas inwestycje - tymi słowami rozpoczęła uroczystość Iwona Orkiszewska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Iławie.


Co to za inwestycje?
Pierwsza to „Kontynuacja rozbudowy i modernizacji szpitala – uruchomienie Centrum Zdrowia Psychicznego z Ośrodkiem Opieki Długoterminowej – Etap II”
— Długo wyczekiwane remont i modernizacja pawilonu psychiatrycznego dobiegły końca - mówiła dyrektorka.
— Mieszczą się w nim oddział psychiatryczny, oddział terapii uzależnienia od alkoholu poradnie, a także od niedawna funkcjonujące zespół leczenia środowiskowego, oddział psychiatryczny dzienny, które rozpoczęły swoje działanie z myślą utworzenia w niedalekiej przyszłości Centrum Zdrowia Psychicznego.
Na wszystkie wymienione zakresy świadczeń szpital posiada kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodatkowo uruchomiona zostanie psychiatryczna izba przyjęć, aby wypełnić wszystkie wymagania konieczne do uruchomienia Centrum.

— Zakończona inwestycja jest spełnieniem oczekiwań wielu osób, personelu szpitala, pacjentów, organu założycielskiego - mówiła Iwona Orkiszewska. — Rocznie hospitalizujemy w oddziałach psychiatrycznych blisko 900 pacjentów i udzielamy ok. 6000 porad w poradniach. Zagwarantowanie im komfortowych, bezpiecznych warunków leczenia to dla nas priorytet. Nasz szpital jako jedyny wśród trzech powiatów: iławskiego, ostródzkiego i nowomiejskiego zabezpiecza świadczenia w zakresie psychiatrii i leczenia uzależnień. Stąd tak istotne jest, abyśmy mogli zagwarantować im nie tylko fachowy personel ale także bezpiecznie i przyjazne warunki hospitalizacji.

Kolejna ważna inwestycja, która sfinalizowana została 10 października, to zakup sprzętu medycznego, który poprawi jakość i dostępność do specjalistycznych usług medycznych.
— To projekt obejmujący zakup wysokospecjalistycznego sprzętu tj. tomograf komputerowy, aparat RTG, stół operacyjny dla pacjentów powyżej 200 kg, zestaw kardiomonitorów z centralą monitorującą dla oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, sprzęt dla bloku operacyjnego - wymieniła pani dyrektor. — Dzięki tej inwestycji mogliśmy ponownie w naszych strukturach uruchomić Pracownię Tomografii Komputerowej. To innowacyjny skok do nowoczesności. [o innowacyjności tego sprzętu opowiedział kierownik Pracowni Diagnostycznych Robert Zbysław, radiolog].
— Szpital Powiatowy w Iławie jest jedynym szpitalem powiatowym w województwie warmińsko-mazurskim, który takie cuda techniki posiada i jednym z ośmiu szpitali na świecie, tak proszę Państwa na świecie, który dysponuje tak nowoczesnym aparatem RTG.

Trzecia inicjatywa to zagospodarowanie terenu po lądowisku dla helikopterów na potrzeby rehabilitacji.
—  Jeszcze do niedawna ze względu na usytuowanie terenu nie mogliśmy zaoferować pacjentom leczonym w oddziałach szpitalnych miejsca, gdzie mogliby wyjść, odpocząć, zrehabilitować swoje ciało i umysł. — Jest to szczególnie ważne dla chorych z oddziałów rehabilitacyjnych, terapii uzależnienia od alkoholu czy oddziałów psychiatrycznych, u których można będzie wprowadzać nowe aspekty terapii, poszerzać jej zakres - podkreśliła dyrektorka. W kontekście mającego powstać oddziału geriatrycznego/opiekuńczego to także miejsce, które da wytchnienie, odprężenie starszemu pokoleniu naszych pacjentów. Teren został zaprojektowany w taki sposób, aby skutecznie wspomagać leczenie i rekonwalescencję chorych oraz regenerację personelu. Przewidziano przestrzeń do wypoczynku ale także aktywności, układ ścieżek umożliwia długie spacery po placu w sposób ciągły, nawet na niewielkiej przestrzeni. Biorąc pod uwagę fakt, że rocznie leczymy blisko 10 000 pacjentów, z pewnością teren będzie intensywnie wykorzystywany. W związku z planami utworzenia w naszych strukturach Centrum Rehabilitacji, w skład którego wejdą trzy 24 łóżkowe, pełno profilowe oddziały rehabilitacyjne, część ambulatoryjna, rehabilitacja dzienna i basen do rehabilitacji, oddany dziś do użytku teren rekreacyjny będzie także wykorzystywany przez naszych pacjentów.


Wszystkie wspomniane projekty zostały współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Łączna wartość wyżej wspomnianych inwestycji to ok. 13 mln zł, z czego pozyskane dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ponad 9 mln zł.
Realizacja tychże działań nie byłaby możliwa bez wsparcia, zaangażowania i determinacji ze strony naszego organu założycielskiego – Rady Powiatu Iławskiego. Dwa z trzech wymienionych projektów (zagospodarowanie terenu i modernizacja pawilonu psychiatrycznego) to przedsięwzięcia na realizację których wnioski o dofinansowanie złożyło Starostwo Powiatowe w Iławie, zabezpieczając wkład własny na wykonanie jednego z nich. Na przełomie ostatnich lat wspólnie udało się zrealizować kilkanaście ważnych dla szpitala inwestycji. Większość tych przedsięwzięć mogło zostać przeprowadzonych dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej. Było to 17 naprawdę strategicznych przedsięwzięć, o łącznej wartości ok. 50 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to blisko 34 mln.
— To naturalnie nie koniec naszych działań. Wierzę, iż w kolejnych latach będziemy równie skuteczni w pozyskiwaniu środków na nasz rozwój - sfinalizowała swoje wystąpienie Iwona Orkiszewska, dyrektor szpitala.

red.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages