Goście z Pomorza zwiedzili Oczyszczalnię Ścieków w Dziarnach

2018-09-29 09:00:00(ost. akt: 2018-10-01 09:39:42)
Po oczyszczalni gości oprowadzał jej kierownik Piotr Kowalski

Po oczyszczalni gości oprowadzał jej kierownik Piotr Kowalski

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Po raz kolejny Iława, a konkretnie Iławskie Wodociągi, były gospodarzem konferencji Pomorskiego Forum Wodociągowego. Odbyła się ona w dniach 20 - 21 września. Goście zwiedzili także Oczyszczalnię Ścieków w Dziarnach.

W tym roku partnerem konferencji były dwie firmy: Fabryka Armatur JAFAR SA i EKOTECHNOLOGIE Grygier, Jędraszak Sp.J.
W czwartek zaprezentowała się firmy Jafar, w wykładzie pt. „Wpływ standardów jakościowych na żywotność armatury” (prelegent Krzysztof Jabłoński) oraz firma EKOTECHNOLOGIE dając wykład pt. „Technologia natleniania ścieków w systemach kanalizacyjnych przy zastosowaniu zestawów do aplikacji powietrza typu ATOL-OXY”, prelegent prelegent Wojciech Bogusławski).
W piątek rano natomiast uczestnicy konferencji przyjechali do oczyszczalni ścieków Iławskich Wodociągów, w Dziarnach, gdzie witał ich prezes IW Jerzy Biereg.
Referat wprowadzający przed wizytą na obiektach oczyszczalni wygłosił natomiast kierownik Piotr Kowalski. A był to wykład pt. „Doświadczenia z eksploatacji oczyszczalni ścieków oraz słonecznych suszarni osadów ściekowych”. Potem goście zwiedzili obiekty, ze szczególnym naciskiem na słoneczną suszarnię osadów właśnie. Przedstawił on zalety zastosowania nowoczesnych rozwiązań – układu przeróbki osadu ściekowego wraz z produkcją biogazu a następnie uzyskiwanie w procesie kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej, suszenie osadów pościekowych w słonecznej suszarni i ich dalsze wykorzystanie. 
Goście z uwagą wysłuchali wykładu. Dowiedzieli się między innymi, ze do oczyszczalni w Dziarnach każdej doby trafia 6 tysięcy m3 ścieków, od około 35 tysięcy odbiorców (miasto Iława i Gmina Iława).

W konferencji uczestniczył także burmistrz Iławy Adam Żyliński, który kilka słów powiedział o Iławskich Wodociągach. A były to słowa pełne pochwał, szacunku dla trudnej pracy i ogromnej wiedzy, którą posiadają pracownicy.
Bardzo się cieszę, że właśnie Iława jest miejscem, gdzie zorganizowaliście Państwo konferencję. Mam nadzieję, że jesteście zadowoleni z przyjęcia – mówił burmistrz Adam Żyliński. — Fakt, że spotykamy się na terenie oczyszczalni ścieków w Dziarnach, która jest elementem składowym Iławskich Wodociągów, świadczy o tym, że mamy się czym pochwalić. Najnowsze technologie, trafione inwestycje, myślenie o przyszłości – to tylko niektóre walory tego przedsiębiorstwa - mówił Adam Żyliński. — Mieszkańcy marzą o tym, żeby podjąć pracę w Iławskich Wodociągach, bo tu upatrują swój rozwój. Świadczą o tym dziesiątki cv, które trafiają do urzędu, a dotyczą pracy w IW. To zasługa wszystkich pracowników, ale szczególnie zarządzających, tych aktualnych i tych wcześniejszych.

Oczyszczalnia ścieków jest jednym z wydziałów Iławskich Wodociągów sp. z.o.o. Położona jest w miejscowości Dziarny oddalonej od Iławy o ok. 3 km. Powierzchnia zajmowanej działki to 25 ha z czego 5 ha zajmuje wyłączony obecnie z eksploatacji staw doczyszczający. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest przepływająca niedaleko oczyszczalni rzeka Iławka stanowiąca prawy dopływ rzeki Drwęcy.
Oczyszczalnia została przekazana do eksploatacji w roku 1991. W założeniach projektowych powstałych w fazie koncepcji w latach 70-tych miała przyjmować ok. 30 000 m3 ścieków /doba i obsługiwać 100 tysięczną aglomerację. Nigdy tyle ścieków nie dopływało do oczyszczalni . Maksymalna ilość ok 9000 m3/d. Obecnie przyjmujemy śr. ok 4800 m3/d. Liczba mieszkańców ok. 35 tysięcy. Oczyszczalnia przyjmuje przede wszystkim ścieki bytowe z 20 % udziałem ścieków przemysłowych z zakładu uboju i przetwórstwa mięsa drobiowego ( ok 1000 m3/d ) . Stąd stosunkowo duże ładunki w ściekach surowych ( średni BzT5 za rok 2014 wyniósł 1123 mg /dm3, CHZT -1853 mg/dm3). Duża buforowość ciągu technologicznego (przewymiarowane obiekty) oraz długie czasy przetrzymanie ścieków pozwalają uzyskiwać parametry wylotu zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym . Duże ładunki w ściekach surowych przekładają się na stosunkowo dużą produkcję biogazu. Dodatkowo od roku 2013 rozpoczęliśmy proces kofermentacji aplikując do komór fermentacyjnych emulsję tłuszczową pozyskaną z podczyszczalni ścieków z ubojni drobiu. Zmieniliśmy także system pracy komór fermentacyjnych z szeregowego na równoległy. W tej chwili każda komora otrzymuje jednakowy wsad w skład którego wchodzi osad surowy po osadnikach wstępnych, osad nadmierny o raz koferment w ilości ok 20 m3/d do dwóch komór fermentacyjnych. Dzięki tym działaniom osiągnęliśmy produkcję biogazu na poziomie ok 2700 m3/d. Wyprodukowany biogaz wykorzystujemy w 100% jako paliwo w jednostkach kogeneracyjnych. W tej chwili mamy trzy kogeneratory o łącznej mocy 696 kW energii elektrycznej.
Oczyszczalnia jest w tej chwili w 100 % samowystarczalna pod kątem zapotrzebowania obiektu na energię cieplną- nadwyżka ciepła kierowana jest do dwóch słonecznych suszarni osadów pościekowych w celu podniesienia temperatury posadzki i suszenia osadów także od dołu. Zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną pokrywamy w tej chwili na poziomie ok. 95 %. Dodatkowe źródła dochodu dla oczyszczalni to zielone i żółte świadectwa pochodzenia energii.
W latach 2002 – 2013 przeprowadzono trzy etapy modernizacji oczyszczalni .
I etap to modernizacja części biologicznej pod kątem biologicznej redukcji biogenów.
II etap to modernizacja komór fermentacyjnych oraz ciągu przeróbki osadów pofermentacyjnych.
W ramach tego zadania wybudowano między innymi słoneczną suszarnię osadów pościekowych oraz zakupiono drugą jednostkę kogeneracyjną.
III etap to modernizacja części mechanicznej ciągu technologicznego oczyszczalni w ramach której zmodernizowano tłuszczowniki, piaskowniki wraz z separatorem piasku , osadniki wstępne i wtórne .
Łączny koszt przeprowadzonych kolejnych etapów modernizacji obiektów wyniósł 14.535,641 .00 zł z czego dotacje z różnych programów pomocowych wyniosły – 8.815,826,00 zł co stanowi dofinansowanie na poziomie – 60,64%.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5