środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Przedszkole nr 6 w Iławie obchodzi 35. urodziny! W przyszłym tygodniu uroczystości jubileuszowe

2018-09-28 09:54:17 (ost. akt: 2018-09-28 10:15:21)
W Przedszkolu Miejskim nr 6 atrakcji dla maluchów nie brakuje. Tu na przykład Biało-czerwona ekipa przedszkolaków i nauczycielek podczas Dnia Kibica

W Przedszkolu Miejskim nr 6 atrakcji dla maluchów nie brakuje. Tu na przykład Biało-czerwona ekipa przedszkolaków i nauczycielek podczas Dnia Kibica

Autor zdjęcia: archiwum Przedszkola Miejskiego nr 6 w Iławie

Przez te 35 lat już kilka tysięcy małych absolwentów opuściło mury przedszkola miejskiego na osiedlu Podleśnym. Swego czasu była to największa tego typu placówka w województwie! Popularnej "Szóstce" życzymy co najmniej 100 lat!

Poniżej, w obszernym tekście, prezentujemy historię Przedszkola Miejskiego nr 6 w Iławie. Przy okazji przypominamy rodzicom wszystkich aktualnych przedszkolaków, że we wtorek 2 października odbędzie się pierwsza część uroczystości urodzinowych. O godzinie 14.30 w szatni dojdzie do występów artystycznych maluchów — zapraszamy w imieniu przedszkola. Natomiast dzień później, w środę 3 października o 10.00 będą miały miejsce oficjalne uroczystości z udziałem m.in. przedstawicieli lokalnego samorządu.

HISTORIA PRZEDSZKOLA NR 6 W IŁAWIE
Przedszkole zostało otwarte 19 września 1983 roku i na początku miało numer 7. Przecięcia wstęgi dokonał kurator oświaty i wychowania Hieronim Kołomak oraz pierwszy sekretarz komisji miejskiej PZPR Ryszard Zabłotny. Pierwszym gospodarzem placówki była Elżbieta Jabłonowska.
Do przedszkola przyjęto aż 175 dzieci, które podzielono na 7 grup w kolejnych przedziałach wiekowych. Pierwszą kadrę przedszkola stanowiło 31 pracowników.

1 grudnia 1994 miało miejsce uroczyste otwarcie dobudowanej części przedszkola wraz z zapleczem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele zakładów, które przyczyniły się do rozbudowy placówki. Do nowych pomieszczeń przyjęto 60 dzieci. Od tego momentu przedszkole było największym przedszkolem na terenie województwa olsztyńskiego.

W grudniu1994 roku nastąpiło połączenie naszego przedszkola z Przedszkolem nr 6. W czerwcu 1998 roku zmieniono numer przedszkola i do dziś jest to nr 6.
W czerwcu 1995r. pożegnano przechodzącą na zasłużony odpoczynek emerytalny dyrektor Elżbietę Jabłonowską. Przedszkole pod skrzydła przejęła Maria Sobieska, której zastępcą była Anna Topolewska.

Wrzesień 2005 rok, to data ważna, ponieważ dyrektorem przedszkola zostaje Gabriela Kamińska, a jej zastępcą — Barbara Dąbrowska. Od roku 2009 zastępcą mianowana została Danuta Waruszewska. Zmiany nastąpiły także w kadrze pracowników przedszkola, która obecnie liczy 41 osób. W roku szkolnym 2018/2019 do przedszkola uczęszcza 236 przedszkolaków.

Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA


AKTUALNE DZIAŁANIA PRZEDSZKOLA
W przedszkolu realizowanych wiele programów:
Wychowawczy
Innowacja pedagogiczna Zielona Biblioteka
Innowacja pedagogiczna „Wesoła muzyka i taniec języka – program logorytmiczny”
Innowacja pedagogiczna „Dni koloru”
Innowacja pedagogiczna Piaskownica zmysłów
Kubusiowi przyjaciele natury
Aquafresh
Program Zippiego
Akademia wyobraźni Play – Doh
Wiewiórka Zoo
Necio, sieciaki – promujące bezpieczeństwo i Internecie
Mamo, tato wole wodę

Placówka oświatowa współpracuje z fundacją "Dajemy dzieciom siłę", dzięki czemu przedszkole już dwukrotnie otrzymało certyfikat bezpieczeństwa wynikający z faktu, iż placówce realizowana jest ”Polityka ochrony dzieci”.

Od początku istnienia placówki corocznie rada pedagogiczna opracowywała plan pracy zawierający kalendarz imprez obejmujących znane wydarzenia, uroczystości przedszkolne z których wiele na stałe wpisało się w życie przedszkola. Są to między innymi:
— Mikołajki oraz wizyta Mikołaja w iławskim szpitalu,
— Dzień Pluszowego Misia
— Do tradycji przedszkola należy zaliczyć Pasowanie malucha na przedszkolnego Zucha wraz z tradycją sadzenia przez najmłodsze dzieci drzewka w ogrodzie przedszkolnym.
— Festyn rodzinny który jest bardzo lubiany przez dzieci i rodziców oraz środowisko lokalne. Zeszłoroczny festyn był dla nas szczególny, gdyż oprócz atrakcji takich jak występy konkursy, zawody, zabawy sportowe, malowanie paznokci – twarzy, sklepiku z fantami, kawiarenki odbyło się uroczyste otwarcie piaskownicy badawczo –sensorycznej.
— Dzień Kota z okazji Międzynarodowego Dnia Kota, którego celem jest poznanie zwyczajów kotów, podkreślenie znaczenia zwierząt w życiu człowieka oraz uwrażliwienie na los bezdomnych zwierząt.
— Kartoflandia - jesienne zabawy w plenerze.
— Dzień pieszego przedszkolaka – w tym dniu dzieci przybywają do przedszkola pieszo lub ekologicznym środkiem transportu. Celem akcji jest propagowanie postaw ekologicznych oraz utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach

Od początku istnienia przedszkola tradycją jest organizowanie corocznych spotkań, które przeżywamy całymi rodzinami. Są to między innymi:
— Bal Karnawałowy,
— Dzień Babci i Dziadka, który nabiera różnorakiego charakteru. Czasami jest to wspólna zabawa wnuczków z dziadkami, a czasami dziadkowie ze łzą w oku oglądają występy swoich milusińskich. Piękne uroczystości przedszkolne to również obchody Dnia Mamy i Taty, czy Dzień dziecka, w ramach którego organizowanych jest wiele atrakcji: rejs statkiem, dyskoteka, zawody sportowe, dzień sztuki czy zabawy na dmuchanym placu zabaw
— Chętnie włączamy się w różnorodne akcje charytatywne: Góra grosza, organizujemy zbiórki zabawek, odzieży, przyborów szkolnych dla potrzebujących rodzin z naszego przedszkola, zbiórka książek, kredek, maskotek dla dzieci przebywających w iławskim szpitalu w okresie świątecznym, zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku, zbiórka żołędzi, kasztanów dla zwierząt leśnych. Kilometry dobra
— Bierzemy udział w wielu akcjach ekologicznych: zbiórka zużytych baterii Reba, Czyste powietrze wokół nas, Czyste Jeziora i rzeki – sprzątanie Warmii i Mazur

Za podejmowanie wielu różnorodnych działań na rzecz ochrony środowiska Przedszkole już po raz drugi odznaczone zostało certyfikatem Zielonej Flagi.
Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem warmińsko Mazurskiego Ośrodka doskonalenia Nauczycieli – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz pomocy licznych osób (rodziców, pracowników przedszkola) w przedszkolu powstało lapidarium z okazałym zbiorem różnego rodzaju kamieni, w holu przedszkola zorganizowano wystawę „Skał i minerałów z całego świata” oraz kącik jurajski, w którym zagościły dinozaury. Otwarcie Lapidarium odbyło się w listopadzie 2017 r. Muzeum polnych kamieni jest pierwszym w powiecie iławskim ogrodem petrograficznym służącym celom edukacyjnym i propagowaniu poszanowania przyrody nieożywionej. W drodze konkursu ogłoszonego w przedszkolu wyłoniono nazwę dla Lapidarium Lapiś.

Od niedawna w kalendarzu przedszkolnych uroczystości znalazło się wiele nowych i ciekawych działań:
— Obchody Światowego Dnia Pierwszej Pomocy
— Obchody Dnia Postaci z Bajek, Bitej Śmietany, Pizzy, Żelków, Czekolady, Bez komputera, Dobrych uczynków, Przyjaciela.
— Chętnie bierzemy udział w konkursach zorganizowanych na terenie naszego miasta, powiatu, a nawet i kraju.
— Jesteśmy także organizatorami wielu konkursów, do których zapraszamy naszych przedszkolaków, przedszkolaków z sąsiednich przedszkoli, jak też i z całej Polski. Osiągamy wielkie sukcesy, czy to w konkursach recytatorskich, plastycznych, tanecznych, piosenki, przeglądach małych form scenicznych.

Warto zaznaczyć, że jesteśmy przedszkolem, które często podróżuje, dlatego
w naszej szerokiej ofercie są różne wycieczki zarówno piesze – te po najbliższej okolicy, jak i te dalsze, a do takich zaliczyć należy między innymi wycieczkę do Rudnika, Malborka, Kaczego Bagna, Napromka, Gardzienia, Olsztyna.

Współpracujemy z Policja, Strażą pożarną, Nadleśnictwem Iława uczestnicząc w licznych spotkaniach edukacyjnych.
— Sportowy przedszkolak – dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w zabawach i konkurencjach sportowych. Wykorzystując naturalną potrzebę ruchu u dzieci pragniemy zaszczepić potrzebę uprawiania sportu
— Nasi wychowankowie biorą udział w zawodach sportowych i biegach

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages