Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Agata Barwińska walczy w Japonii w zawodach Puchar Świata

2018-09-11 19:00:22 (ost. akt: 2018-09-11 14:55:35)
Agata Barwińska podczas mistrzostw świata w Aarhus, aktualnie iławianka walczy w zawodach Pucharu Świata w Japonii

Agata Barwińska podczas mistrzostw świata w Aarhus, aktualnie iławianka walczy w zawodach Pucharu Świata w Japonii

Autor zdjęcia: Sailing Energy/ World Sailing

W niedzielę (9 września) w Enoshimie w Japonii rozpoczęły się pierwsze zawody z cyklu żeglarskiego Pucharu Świata zaliczane do sezonu 2018/2019. Na starcie stanęło 12 reprezentantów Polski, w tym także Agata Barwińska (MOS Iława) rywalizującą w klasie Laser Radial.

Regaty na akwenie najbliższych Igrzysk Olimpijskich odbywają się w dniach 9-16 lipca, a pierwsze wyścigi zaliczane do klasyfikacji zawodów rozpoczęły się we wtorek o godzinie 4:00 czasu polskiego (11.00 w Japonii). Niedziela i poniedziałek przeznaczone były na rejestrację zawodników oraz wyścigi treningowe.

Na liście startowej znajduje się prawie 500 zawodników z 45 krajów, a Polskę reprezentować będzie 12 żeglarzy w pięciu klasach. W klasie RS:X są to siódmy na sierpniowych mistrzostwach Europy Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) oraz jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński.

Do rywalizacji w klasie 49er przystąpią dwie nasze najlepsze załogi, wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), a także czwarta ekipa tych samych zawodów Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk).

W klasie Laser Standard oraz najbardziej interesującej kibiców z Iławy Laser Radial do Japonii udali się Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), Dawid Kania (ŻLKS Poznań), Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) oraz Agata Barwińska (MOS SSW Iława).

Natomiast w klasie 470 zobaczymy tylko jeden polski duet, Agnieszkę Skrzypulec i Jolantę Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki jest wspierana także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

••• Po inauguracyjnym dniu regat w pierwszej dziesiątce znajduje się żeglująca w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i miejsca jedenaste oraz dziesiąte dają jej na razie dziewiątą lokatę w ogólnej klasyfikacji. Z kolei dwudziesta czwarta jest Agata Barwińska z MOS SSW Iława (miejsca 24. i 21.). Prowadzi mistrzyni świata Belgijka Emma Plasschaert (miejsca 5. i 3.). Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę na godzinę 11:00 czasu japońskiego (4:00 czasu polskiego).

Przypomnijmy, że podczas ostatnich mistrzostw świata, które odbyły się w duńskim Aarhus, kwalifikację olimpijską dla kraju wywalczyła i Magda Kwaśna, i Agata Barwińska. Podczas startów w 2019 i 2020 roku żeglarki będą toczyły wewnętrzną walkę o indywidualną (jedyną w tej klasie dla Polski) przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

nadesłane przez Macieja Frąckiewicza z Polskiego Związku Żeglarskiego
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages