Dziesięciolecie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju kulturalnego i gospodarczego Franciszkowa

2018-09-10 13:01:57(ost. akt: 2018-09-10 14:00:57)

Autor zdjęcia: Paulina Kasprzycka

W minioną niedzielę w świetlicy wiejskiej we Franciszkowie odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kulturalnego i Gospodarczego Franciszkowa.

Obchody uroczyście otworzyła prezes Stowarzyszenia Mariola Małek podsumowując 10-letnią działalność. Podczas festynu odbyły się m.in. zawody strzeleckie – najlepsi otrzymali puchar, upominek i pamiątkowy dyplom. Mieszkańcy integrowali się przy ognisku podczas pieczenia kiełbasek, odbyła się również degustacja domowego ciasta i gulaszu oraz zabawa taneczna. Na świetlicy zostały wystawione najciekawsze dzieła, wykonane własnoręcznie przez uczestników warsztatów twórczych realizowanych przez stowarzyszenie.

Pierwsze rozmowy o konieczności powołania do życia Stowarzyszenia toczyły się już w czasie pierwszych dożynek sołeckich w 2007 roku. Zimą i wiosną odbyły się spotkania i konsultacje w zakresie prac organizacyjnych, zwłaszcza przy opracowaniu statutu przyszłego Stowarzyszenia. Latem skierowany został wniosek do sądu i 3 września 2008 roku Stowarzyszenie zostało wpisane do Rejestru KRS. Pierwszy skład zarządu stowarzyszenia był następujący: prezes Mariola Małek, sekretarz Grażyna Czerpak, skarbnik Teresa Kowalska i członkowie – Grażyna Kapuścińska i Jerzy Małek.

W czasie 10-letniej działalności Stowarzyszenie zrealizowało siedem projektów, a ósmy jest w trakcie realizacji. Jednym z ważniejszych projektów był projekt z Urzędu Marszałkowskiego dotyczący 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. W czasie tego projektu Stowarzyszenie współpracowało z oficerami Wojska polskiego i zrealizowało cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną w celu upamiętnienia tego doniosłego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny.

Inne przeprowadzone projekty były również ciekawe i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Bardzo ciekawe były warsztaty twórcze, a zwłaszcza rzeźbiarskie, w czasie których wykonano dużo ładnych i interesujących rzeźb. Należy wymienić również : warsztaty decoupage, układanie koralików, robienie mydełek, porady kosmetyczne, rajdy rowerowe czy prelekcje lekarza dotyczące zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania.
Od początku istnienia Stowarzyszenia zrealizowano także trzynaście wycieczek krajoznawczych od Bałtyku poprzez Westerplatte, Sopot, Gdańsk, Malborki, Kętrzyn, Świętą Lipkę, Giżycko, Mikołajki, Krutyń, Suwałki, Sejny, Augustów, Grunwald, Nidzicę, Dąbrówno, Glaznoty, Toruń, Ciechocinek, Warszawę, Kraków, Wieliczkę aż do Zakopanego. Był tez piękny rejs statkiem spacerowym po najdłuższym jeziorze w Polsce, czyli Jezioraku. Z tych wyjazdów pozostało wiele ciekawych wspomnień i przeżyć.

Stowarzyszenie proponowało również duchowe przeżycia dla mieszkańców, nie tylko sołectwa Franciszkowo i często organizowało wyjazdy do teatru na interesujące spektakle.
Aktualnie Stowarzyszenie liczy 25 członków i zaprasza wszystkich mieszkańców, zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych do współpracy dla dobra i rozwoju lokalnej społeczności, bo jest jeszcze wiele do zrobienia.

p.kasprzycka@gazetaolsztynska.pl



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5