Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

VIII Iławski Półmaraton już w tę niedzielę 9 września!

2018-09-05 09:49:18 (ost. akt: 2018-09-08 12:27:47)
W Iławskim Półmaratonie walczy się do końca. Tu finisz biegu głównego w 2016 roku

W Iławskim Półmaratonie walczy się do końca. Tu finisz biegu głównego w 2016 roku

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Wielkie święto biegania w Iławie! Iławski Półmaraton to tradycyjnie nie tylko bieg główny na dystansie 21 km, ale także zawody w formie zabawy dla najmłodszych sportowców.

Dobra impreza sportowa musi się rozwijać. Jej organizatorzy muszą dobrze główkować nad wprowadzaniem nowych elementów, ale też nie mogą popsuć kapitału wypracowanego przez poprzednie edycje. Wiedzą o tym osoby i instytucje odpowiedzialne za stworzenie i przeprowadzanie kolejnych odsłon Iławskiego Półmaratonu La Rive im. Antoniego Gierszewskiego. To sportowa wizytówka miasta nad Jeziorakiem, w tegorocznych zawodach tylko w biegu głównym (trasa ta sama co zawsze) weźmie udział 500 osób, do tego mnóstwo uczestników zgromadzi się na starcie biegu dzieci oraz Młodego Maratończyka.

Jednym z nowych elementów IP jest fakt, że wraz z odbywającym się na trasie Grudziądz — Rulewo półmaratonem Śladami Bronka Malinowskiego (odbył się 3 maja) oraz z ostródzkim półmaratonem św. Jerzego (10 czerwca) iławska impreza wchodzi w skład Grand Prix Trzech Miast. W Iławie odbędzie się zatem wielki finał.

— Na podstawie wyników uzyskanych w tych trzech startach utworzona zostanie klasyfikacja końcowa. Jest o co walczyć, bowiem na najlepsze dziesiątki w klasyfikacji kobiet i mężczyzn czekają bardzo cenne nagrody rzeczowe, ufundowane m.in. przez Urząd Miasta w Iławie. Swoimi nagrodami biegaczy "dopieści" także Marina Iława oraz hotel i restauracja Port 110 — mówi Paweł Hofman, który wraz z Iławskim Centrum Sportu, Turystki i Rekreacji od początku organizuje biegową imprezę.

Nagród i pamiątek będzie z resztą dużo więcej — mowa tu o łącznej kwocie ponad 30 tys. zł! W tym roku nie zabraknie na przykład nagrody dla najstarszej i najstarszego uczestnika. Dla najstarszej uczestniczki będzie to pierścionek z brylantem, a dla uczestnika — nagroda niespodzianka o podobnym charakterze. Obie ufundowane przez firmę "Jubiler" Romana i Pawła Frankiewiczów. Organizatorzy dodają, że na trasie warto powalczyć o jak najlepsze miejsce, bo oprócz klasyfikacji otwartej (open) będą też rozdawane medale i puchary za miejsca w swojej kategorii wiekowej, zarówno u pań jak i panów. A w klasyfikacji open organizatorzy zapowiadają super nagrody za miejsca 1-10 (K i M), poza tym doceniona zostanie finansowo klasyfikacja rocznikowa (kilkadziesiąt nagród finansowych po 150 zł) oraz klasyfikacja Najlepsza Iławianka i Najlepszy Iławianin.

Uwaga! System zapisów już jest nieaktywny. W biegu głównym wystartują tylko ci, którzy zapisali się do 26. sierpnia poprzez internet i opłacili wpisowe.

••• Teraz trochę o szczegółach programu. W sobotę odbędzie się impreza przewidziana dla najmłodszych sportowców, już nawet przedszkolaki biorą udział w wydarzeniu pt. Iławski Półmaraton.

Uczestnicy biegu przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych „Ja Też Lubię Biegać!”, którzy nie dokonali zgłoszenia w systemie elektronicznym, mogą to zrobić w sobotę 8 września w okolicach amfiteatru miejskiego im. Louisa Armstronga, tuż przy galerii handlowej Jeziorak. Trzeba tego dokonać najpóźniej 30 min. przed biegiem — wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Zalogowane dzieci odbierają również numery startowe 8 września (sobota) w biurze zawodów (8.00-9.30), w hali widowiskowo-sportowej, tuż przy amfiteatrze i galerii.
Pierwszy sobotni bieg "Ja też lubię biegać" (przedszkolaki) wystartuje o 10.00, o 11.00 startują klasy I-III. Biegi rozgrywane będą w grupach po 6-8 uczestników, bez pomiaru czasu, za to z udziałem rodziców, których zachęcamy do wspólnej zabawy.

Organizatorzy dla oczekujących na swój start dzieci przygotowali szereg dodatkowych atrakcji przed halą (ul. Niepodległości 11b). Każde dziecko poza pamiątkowym medalem po biegu otrzyma również mały pakiet niespodzianek od Galerii Jeziorak i Tawerny KAPER.

Natomiast niedziela (9 września) to przede wszystkim bieg na dystansie półmaratonu. Start tradycyjnie o godzinie 11.00 z mostu na ulicy Konstytucji 3 Maja. Lekkoatleci ruszą w tę samą trasę co w poprzednich latach (posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki), a podczas pokonywania tych 21 km będą mogli podziwiać piękno Iławy i gminy Iława — trasa prowadzi m.in. wzdłuż linii brzegowej Jezioraka.
Niedziela to także bieg Młody Maratończyk wokół Małego Jezioraka. Start o 11.10, również z mostu nad Jeziorakiem. Tu rywalizacja odbywać się będzie w kategoriach: dzieci starsze (od III do VI klasy szkoły podstawowej), młodzież (do VIII klasy SP), junior młodszy/juniorka młodsza (do 16. roku życia) i junior/juniorka (16-18 lat). Jednym słowem: w ten weekend zapraszamy w okolice amfiteatru, galerii Jeziorak oraz hali miejskiej ICSTiR, a także na trasę biegu głównego i zachęcamy do dopingu!

PROGRAM IŁAWSKIEGO PÓŁMARATONU 2018
Sobota 8 września:
godz. 10.00 – starty biegu przedszkolaków ”Ja Też Lubię Biegać!”
11.00 — start biegu uczniów SP klasy I-III
Niedziela 9 września:
godz. 11.00 – start biegu głównego
ok godz. 11:10 – start biegu „Młody Maratończyk”
godz. 13.30 – zamknięcie linii mety biegu głównego
ok. pół godziny po minięciu linii mety przez ostatnich zawodników zarówno w biegu „Młody Maratończyk”, jak i w biegu głównym – dekoracje i wręczenie nagród;
od godz. 13.00 – wydawanie w okolicach linii mety posiłków regeneracyjnych dla kończących bieg główny i bieg „Młody Maratończyk”

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


TRASA PÓŁMARATONUPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages