Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Walka O Błękitną Wstęgę Jezioraka rozstrzygnęła się w niedzielę. Tarnacki ponownie najlepszy [WYNIKI, ZDJĘCIA, WIDEO]

2018-09-03 09:40:58 (ost. akt: 2018-09-03 10:06:48)
Start sobotniego, ostatecznie odwołanego po kilkunastu minutach, wyścigu O Błękitną Wstęgę Jezioraka

Start sobotniego, ostatecznie odwołanego po kilkunastu minutach, wyścigu O Błękitną Wstęgę Jezioraka

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Chciałoby się napisać, że regaty żeglarskie O Błękitną Wstęgę Jezioraka trwały dwa dni. W rzeczywistość wiatr wiał tylko w niedzielę. Najważniejszy wyścig wygrał ponownie Piotr Tarnacki, ale rekordu trasy tym razem nie pobił.

Wiatr nie jest łaskawy dla organizatorów i załóg startujących w ostatnim czasie w regatach żeglarskich na Jezioraku. Tydzień wcześniej zabrakło go podczas pierwszych wyścigów Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, w sobotę nie było go także podczas wyścigu O Błękitną Wstęgę Jezioraka. Bieg na trasie Iława – Siemiany przerwano po kilkunastu minutach, gdy pierwsze załogi były na wysokości osiedla Lipowy Dwór. Żeglarze, na silnikach, udali się do Siemian.

- Na rozlewisku Siemiańskim na dobre warunki czekaliśmy około dwóch godzin. W końcu podjęliśmy decyzję, że puszczamy bieg – mówi Michał Maśkiewicz, organizator Błękitnej z Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.
- Gdy pierwsze załogi wpływały na linię mety, to wiatr niestety „zgasł” całkowicie i w związku z tym, że 90% jednostek nie ukończyło wyścigu to został on anulowany – tłumaczy Maśkiewicz.

Podczas 46. edycji zmagań żeglarskich O Błękitną Wstęgę zdarzyła się sytuacja analogiczna do eliminacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, które na najdłuższym jeziorze w Polsce odbyły się tydzień wcześniej. Wówczas również w sobotę wiatru było jak na lekarstwo, odbył się tylko jeden bieg, ale już w niedzielę można było się pościgać. Podczas Błękitnej drugi dzień zawodów także był bardziej udany.
- Rozegraliśmy dwa krótkie wyścigi po trójkątnej trasie oraz przeniesiony z soboty najważniejszy wyścig O Błękitną Wstęgę, w którym zwyciężył Piotr Tarnacki płynący na katamaranie Roca Volvo – relacjonuje Michał Maśkiewicz.

Tarnacki, na co dzień odnoszący ogromne sukcesy m.in. w klasie Micro, to obrońca tytułu najszybszej jednostki na trasie Iława – Siemiany, a właściwie w tym roku Siemiany – Iława. W 2017 rekord wyśrubował do robiącego duże wrażenia czasu 1 godzina 33 minuty (mówimy tu o trasie mającej ok. 25 km), także na katamaranie Roca Volvo.
- Teraz przypłynęliśmy na linię mety kilka minut później, ale też sama trasa była troszkę inna, niż w zeszłym roku. Meta znajdowała się na wysokości przystani Skarbek, czyli trasa była krótsza niż w 2017 roku. Do tego wiatru była naprawdę mało, więc o pobiciu rekordu nie było mowy – ocenia Piotr Tarnacki, który w wyścigach na rozlewisku koło Siemian w ogóle nie brał udziału. Drugą jednostką na linii mety ponad 20-kilometrowego biegu był także katamaran (Janusz Dąbrowski za sterem).

W tej edycji regat wzięło udział aż 68 jednostek – żeglarze wciąż chcą się ścigać po Jezioraku, ale też dobrze bawić w swoim gronie. Podczas sobotniej imprezy wieńczącej pierwszy dzień regat przeprowadzono także zbiórkę pieniędzy na rehabilitację Laury Królik z Iławy. Żeglarze byli hojni: dla małej iławianki zebrano pokaźną sumę 5665 zł.

WYNIKI REGAT O BŁĘKITNĄ WSTĘGĘ JEZIORAKA 2018
Podajemy pierwsze trójki

Wyścig O Błękitną Wstęgę
1. Piotr Tarnacki (Roca Volvo)
2. Janusz Dąbrowski (1002)
3. Łukasz Kałamarz (Shot 16)

Klasa T1
1. Adam Kopytko (Atum)
2. Marian Zieliński (Maribo.pl)
3. Paweł Raszkiewicz (Kompan)
Klasa T2
1. Piotr Matwiejczuk (Zalewo)
2. Tomasz Kopytko (Piątka+)
3. Jacek Samsel (Rafa)
Klasa T3
1. Ryszard Osmański (Zacapa)
2. Ryszard Dec (Artus)
3. Bartosz Witkowski (Opener)
Open
1. Piotr Kałamarz (Shot16)
2. Janusz Dąbrowski (1002)
3. Krzysztof Królik (Królik)

Organizator regat:
Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji
Miasto Iława

Sponsorzy:
Drew - Holtz
Barakuda
Biuro Turystyki i Sportu GREGOR TOUR
E-RGB kompleksowa reklama
Tomcolor
Tawerna "Pod Omegą"
Szynaka Meble
Szopa Siemiany
Gospodarstwo Rybackie

Partnerzy:
Związek Gmin Jeziorak
WOPR Iława
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Iławie

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages