Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Pożar przyczepy kempingowej i łodzi. Do tego wybuch akumulatora i transport poparzonego do szpitala w Gdyni

2018-08-22 12:36:05 (ost. akt: 2018-08-22 12:43:20)

Autor zdjęcia: Archiwum

Kapitan Krzysztof Rutkowski, oficer prasowy komendy powiatowej państwowej straży pożarnej w Iławie, zdaje raport z działań strażaków z PSP i OSP w ciągu ostatnich kilku dni. Tradycyjnie nie brakowało wypadków na drogach, ale też groźnych zdarzeń z butlami gazowymi w roli głównej.

Informacja z działań straży pożarnej w okresie od 15 do 21 sierpnia 2018 r.

Środa 15 sierpnia
Kisielice
— strażacy wezwani zostali do mężczyzny, który został poparzony w wyniku wybuchu akumulatora. Mężczyzna ładował akumulator w garażu. Strażacy, którzy przybyli pierwsi na miejsce udzielili poszkodowanemu pomocy medycznej i przekazali go ratownikom z zespołu ratownictwa medycznego. Zabezpieczyli również lądowanie i start śmigłowca lotniczego pogotowia ratowniczego, który przetransportował poszkodowanego do szpitala w Gdyni.
Susz — zgłoszenie o wypadku drogowym – na miejscu zastano auto w przydrożnym rowie na dachu, częściowo blokujące drogę.
Na miejscu nie było kierowcy pojazdu, który rzekomo z informacji świadków oddalił się w kierunku pobliskiego lasu. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulator i sprawdzili czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych z auta. Dalsze czynności związane z ustaleniem sprawcy zdarzenia realizowała policja.

Czwartek 16 sierpnia
Lubawa, ul. Olsztyńska
– pożar przyczepy kempingowej.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ustalono, że na jezdni krajowej 15-stki stoi przyczepka kempingowa podpięta do samochodu osobowego. Kierujący pojazdem zaraz po zauważeniu zagrożenia wyniósł z przyczepki 11kg butlę z gazem. Pożarem objęte było wnętrze przyczepki. Jeszcze przed dojazdem straży z pomocą pośpieszyli pracownicy sąsiadującego zakładu i przy użyciu gaśnic proszkowych stłumili pożar.
Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wyniesieniu tlących się elementów wyposażenia na zewnątrz przyczepki.
Iława ul. Rzepnikowskiego — w godzinach wieczornych strażacy iławskiej JRG i OSP wyjechali do groźnego pożaru opału nagromadzonego w piwnicy jednego z budynków jednorodzinnych. Zdarzenie mogło być bardzo groźne, gdyby mieszkańcy nie zauważyli w porę zagrożenia. W momencie dojazdu straży cały budynek wypełniony był gryzącym dymem. Szybko udało się odnaleźć źródło pożaru i opanować zagrożenie. Następnie konieczne było usunięcie nadpalonego i tlącego się jeszcze opału na zewnątrz i dokładne jego dogaszenie. Na koniec działań wykonano pomiary na obecność tlenku węgla w pomieszczeniach i przy użyciu kamery termowizyjnej jeszcze raz sprawdzono pomieszczenia piwnicy by wykluczyć możliwość pionowego rozwoju pożaru.

Piątek 17 sierpnia
Iława ul. Chodkiewicza
— zgłoszenie o palącej się butli gazowej znajdującej się wewnątrz zacumowanej przy pomoście łodzi. Zgłaszający przekazał, że ugasił pożar przy pomocy gaśnicy i kilku wiader wody, ale słyszy ulatniający się gaz i boi się wejść ponownie do kabiny. Na miejscu ustalono, że zapalił się wąż łączący butlę z gazem z kuchenką gazową. Nadpaleniu uległy wnętrze łodzi i jej wyposażenie.
Działania straży polegały na wejściu do kabiny roty w aparatach oddechowych, zakręceniu zaworu butli i wyniesieniu jej na zewnątrz oraz na przewietrzeniu kabiny.

Sobota 18 sierpnia
Michałowo — czołowe zderzenie dwóch samochodów osobowych. Po dojeździe na miejsce ustalono, że na drodze znajdują się dwa rozbite samochody osobowe. Wszyscy uczestnicy zdarzenia (4 dorosłe osoby oraz dziecko) znajdowały się poza pojazdami. Na miejscu obecny był zespół ratownictwa medycznego oraz patrol policji. Trzy dorosłe osoby i dziecko zostały zabrane do szpitala w Iławie.
Działania podjęte przez zastęp OSP:
- zabezpieczenie miejsce zdarzenia - blokada drogi przy pomocy pojazdów pożarniczych,
- udzielenie pomocy trzem poszkodowanym osobom - opatrzenie otarć i skaleczeń, usztywnienie kręgosłupa na odcinku szyjnym za pomocą kołnierzy ortopedycznych,
- odłączenie akumulatorów i zakręcenie zaworu butli gazowej w jednym z pojazdów.
- usunięciu płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z uszkodzonych pojazdów

Niedziela 19 sierpnia
Rudzienice
– pożar sterty obornika na polu.
Jakubowo Kisielickie – dachowanie samochodu osobowego. Jadący mężczyzna samodzielnie opuścił pojazd przed przybyciem służb. Po udzieleniu pomocy poszkodowanemu (opatrzenie rany podbródka i założenie kołnierza szyjnego) mężczyzna przetransportowany został karetką do szpitala w Iławie.

Poniedziałek 20 sierpnia
Łążyn
– pożar suchej trawy na nieużytkach.
Kamionka – ognisko bez nadzoru.
Zalewo – zgłoszenie z prośbą o pomoc policji w dostaniu się do mieszkania przez otwarte okno. Okazało się, że drzwi do mieszkania były otwarte, a w środku znajdował się starszy mężczyzna, który spadł z wózka inwalidzkiego, nie uskarżał się na żadne dolegliwości.

zebrał kpt. Krzysztof Rutkowski, oficer prasowy KP PSP Iława

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages