środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Odłożyć dokumenty na półkę, czy zawiesić IBO? Dylemat iławskiego magistratu

2018-08-14 11:41:12 (ost. akt: 2018-08-14 11:49:56)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Iława

Znamy już wygląd projektowanego placu zabaw przy ul. Szeptyckiego w Iławie. Teren ten o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2 stał się przedmiotem opracowania firmy projektowej Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni, którzy na zlecenie iławskiego magistratu przygotowali kompletny projekt urządzenia tego terenu.


Przypomnijmy, w pierwszej edycji Iławskiego Budżetu Obywatelskiego (IBO) zwyciężył zrealizowany już projekt Young Spotu.
- Projekt był zdecydowanie niedoszacowany i przewyższył zakładaną na IBO kwotę 0,5 mln. zł – wspomina burmistrz Adam Żyliński – mimo to zdecydowaliśmy się go zrealizować, przenosząc dokończenie Young Spotu na kolejny rok budżetowy.

Zgodnie z deklaracjami burmistrza, które padły po przeprowadzonym głosowaniu, w ramach budżetu obywatelskiego miała także zostać wykonana dokumentacja projektowa placu zabaw dla dzieci i osób dorosłych w centrum Iławy, który zajął wówczas drugie miejsce, tak też się stało. Projektant wykonał projekt placu zabaw i przygotował kosztorys tej inwestycji opiewający na kwotę ok. 1,5 mln zł.

Niniejszy plac zabaw ma mieć charakter powszechny, stąd też każda grupa wiekowa będzie z niego mogła korzystać. Planuje się zorganizowanie stref wiekowych. Część placu będzie przeznaczona dla maluchów (0-3 lat), część dla starszych dzieci (4-12), część dla młodzieży (13+) i strefa seniorów. Tym samym wszyscy, którzy będą chcieli spędzić czas na powietrzu, będą mogli skorzystać z wybranych atrakcji.

Włodarze miasta stanęli przed dylematem co dalej z wykonanym projektem – Mieliśmy do wyboru następującą sytuację – komentuje burmistrz Żyliński – odłożyć na półkę dokumentację, za którą zapłaciliśmy ok. 35 tys. zł i realizować 3 edycję IBO, lub na jeden rok zawiesić inicjatywę budżetu partycypacyjnego i podjąć się realizacji placu zabaw przy ul. Szeptyckiego. Biorąc pod uwagę zasadę gospodarności w Iławie oraz fakt, że omawiany teren pojawił się także w drugiej edycji IBO - podjęliśmy decyzję o zbudowaniu dla mieszkańców Iławy placu zabaw w rejonie rzeki Iławki.
Zobaczmy zatem co będzie zawierać plac zabaw, przewidziany w centrum Iławy, na jednym z ważniejszych szlaków turystycznych miasta.

Na projektowany teren prowadzić będą 3 bramki wejściowe, bezpośrednio z przyległych ścieżek, a projektowane ciągi piesze zostaną dopasowane do istniejących, z którymi będą się łączyć. Teren w całości zostanie ogrodzony – ogrodzenie panelowe wys. 1,5 m. Dodatkowo część przeznaczona dla dzieci najmłodszych zostanie wydzielona niższym płotkiem – wys. 1 m – wyposażonym w jedną bramkę wejściową z samozamykaczem.
Znaczną część działki pokryje nawierzchnia bezpieczna. Będzie to nawierzchnia syntetyczna o powierzchni ponad 600 m2 oraz piasek o powierzchni ponad 650 m2, a także trawniki o powierzchni ok. 550 m2.
Na terenie objętym opracowaniem przewidziane są urządzenia zabawowe dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych, oraz urządzenia integracyjne zapewniające możliwości jednoczesnej zabawy osobom pełnosprawnym oraz użytkownikom na wózkach inwalidzkich.

Część placu wydzielono z przeznaczeniem dla dzieci najmłodszych (przestrzeń dodatkowo odgrodzona od reszty placu płotkiem wys. 1m), wraz z urządzeniami umożliwiającymi zabawę dzieciom niepełnosprawnym – piaskownica z dwoma poziomami zabawy, zestaw zabawowy z możliwością wjazdu dla wózka inwalidzkiego z możliwością zabawy piaskiem, huśtawka "Bocianie gniazdo" umożliwiająca stymulację ruchową.
W pozostałej części placu projektuje się urządzenia zabawowe dla dzieci starszych, a także urządzenia integracyjne w postaci huśtawki i karuzeli pozwalające na zabawę dzieciom poruszajacym się na wózku inwalidzkim razem z dziećmi sprawnymi.

Osobną częścią placu jest siłownia plenerowa, w niej taki urządzenia jak orbitrek i wioślarz które wzmacniaj mięśnie nóg, ramion i tułowia, oraz wyciąg górny i wyciskanie siedząc, które kształtują mięśnie pleców, klatki piersiowej i ramion.
Oprócz takich elementów małej architektury jak ławeczki i śmietniki projektant przewidział także piknikowe ławostoły oraz specjalną ławkę z przewijakiem. Zapewni ona intymne miejsce do karmienia i przewijania niemowląt. Cały teren zostanie doświetlony lampami o źródle światła LED.

Źródło: ilawa.pl/Urząd Miasta Iława
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bolszewik 2018 #2555552 | 176.221.*.* 14 sie 2018 19:21

  Skączcie z tymi zabawkami za miliony. Piłkarska płyta czeka od 10 lat, biezna na tartan czeka od 30 lat, a wy sie bawicie w dziecinne zabawki dla dzieci i starych dzieci. Obejrzyjcie się po okoli, a zobaczycie co sie dzieje. Czyja wina ze piłkarstwo leży - Ratusza proszę Panów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages