Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Kolejna duża impreza sportowa nad Jeziorakiem! Ruszyły przygotowania do SwimRun Poland Jeziorak 2019

2018-08-02 11:08:54 (ost. akt: 2018-08-02 11:33:04)
Gabriela Rolka i Kacper Piech uroczyście wręczyli przedstawicielom samorządów pamiątkowe koszulki startowe. Jedna z nich trafiła do Starosty Powiatu Iławskiego Marka Polańskiego

Gabriela Rolka i Kacper Piech uroczyście wręczyli przedstawicielom samorządów pamiątkowe koszulki startowe. Jedna z nich trafiła do Starosty Powiatu Iławskiego Marka Polańskiego

Autor zdjęcia: Port Śródlądowy w Ilawie

Zawody triathlonowe w Suszu znają już wszyscy. Czy jest szansa, by w powiecie iławskim pojawiła się kolejna tak duża impreza sportowa? Wszystko wskazuje na to, że tak.

4 lipca w Porcie Śródlądowym w Iławie odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której ogłoszono plany organizacji zawodów SwimRun Poland Jeziorak 2019.

Swimrun narodził się w 2006 roku w Szwecji. Nazwa dyscypliny po szwedzku to "Ö till Ö" czyli "od wyspy do wyspy". I w pełni oddaje ona istotę wyścigu. Swimrun to bowiem biegowo-pływacki wyścig z punktu A do punktu B - lądem i wodą. Jest to więc połączenie biegu przełajowego i pływania. Dyscyplina ta z roku na rok staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

Z Bieszczad nad Jeziorak

W Polsce jest niewiele miejsc, w którym można by zorganizować wyścig w taki sposób, by w pełni oddać jego charakter. Pary sportowców ścigają się co prawda już na Pomorzu, w Górach Świętokrzyskich i w Bieszczadach, brakowało jednak lokalizacji tam, gdzie wody i lasów jest najwięcej, czyli na Warmii i Mazurach.

Pomysł, by zorganizować wyścig w województwie warmińsko-mazurskim, narodził się w... Bieszczadach. To tam od kilku lat fundacja Kocham Góry organizuje wyścig SwimRun Poland Solina. W tym roku odbędzie się on 15 września. Zdaniem uczestników wyścig w Bieszczadach to jedno z najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej wymagających wyzwań sportowych w Polsce. W 2018 roku weźmie w nim udział prawie 500 zawodników.

Przedstawiciele fundacji – Gabriela Rolka i Kacper Piech szukali kolejnej lokalizacji dla wyścigu już od zeszłego roku. Lokalizacji, w której można by zorganizować wyścig w formule i w kształcie zbliżonym do wyścigu nad Soliną. Kilka miesięcy temu pojawili się w Iławie. Wizytę nad Jeziorakiem rozpoczęli od spotkania w Porcie Śródlądowym w Iławie.

— Spotkania w porcie, z pracownikami portu, dały nam to, czego najbardziej na początku potrzebowaliśmy - mówi Gabriela Rolka z fundacji Kocham Góry. - Pozwoliły nam szybko rozeznać się w Jezioraku, rozstrzygnąć kwestie związane z pozwoleniami, a nawet zaplanować wstępnie trasę wyścigu.
Kolejne miesiące upłynęły na spotkaniach z przedstawicielami urzędów i instytucji, które wydawać będą pozwolenia na organizację i przebieg wyścigu w kształcie zaproponowanym przez organizatorów. Pojawiły się też deklaracje współpracy ze strony samorządów.

Konferencja prasowa, w trakcie której poinformowano o planach organizacji wyścigu SwimRun Poland Jeziorak 2019 odbyła się na spacerowym pomoście Portu Śródlądowego w Iławie

Swimrun Jeziorak 2019
Od pierwszych spotkań w porcie minęło już ponad pół roku. Dziś wiadomo już, że pierwsza edycja Swimrun Jeziorak odbędzie się 18 maja 2019 roku. Znana jest też już trasa, a właściwie trasy wyścigu. Przewidziano bowiem rozegranie wyścigu aż na trzech różnych dystansach.
O wszystkim organizatorzy opowiedzieli 4 lipca w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w Porcie Śródlądowym w Iławie. Na spacerowym pomoście portu spotkali się przedstawiciele Swimrun Poland, samorządów, na terenie których rozgrywany będzie wyścig, a także instytucji sportu i stowarzyszeń sportowych. Konferencję poprowadził Michał Młotek, który od początku uczestniczył w rozmowach dotyczących organizacji wyścigu nad Jeziorakiem.

W trakcie spotkania Kacper Piech opowiedział o historii dyscypliny, natomiast Gabriela Rolka zdradziła, co sprawiło, że to Jeziorak stanie się lokalizacją wyścigu.
Wskazała na 7 punktów: •• najdłuższe jezioro w Polsce, •• 16 wysp, •• Wielką Żuławę, •• wyjątkową przyrodę, •• nowoczesną infrastrukturę, •• dobre skomunikowanie z największymi polskimi miastami oraz •• przychylność władz.

Temu ostatniemu punktowi poświęcono nieco więcej czasu. Organizatorzy zwrócili uwagę na fakt, że spotkali się nad Jeziorakiem nie tylko z przychylnością urzędów i instytucji, ale też z ogromnym wsparciem merytorycznym, które znacznie przyspieszyło wstępne przygotowania.

Wiadomo już wszystko
Wyścig SwimRun Poland Jeziorak 2019 rozegrany zostanie na trzech dystansach. Najważniejszy, a zarazem najtrudniejszy to dystans Ultra Jeziorak (30 km biegania i 5 km pływania). Kolejny dystans to 2/3 Ultra Jeziorak (22 km biegania i 3,2 km pływania). Ostatni dystans to 1/3 Ultra Jeziorak (10 km biegania i 1,5 km pływania).

Zdaniem organizatorów będzie to wydarzenie zbliżone do tego organizowanego w Bieszczadach. Nie będzie to wydarzenie regionalne – będzie to impreza zorganizowana na skalę ogólnopolską.

— Jeziorak nas zauroczył - przyznaje Kacper Piech. - To idealne miejsce na rozegranie wyścigu swimrun. Mamy tu wszystko, czego potrzebujemy: długie jezioro, kilkanaście wysp, piękne lasy, a także nowoczesną infrastrukturę.

Zdaje się, że już docenili to miłośnicy swimrunu. Po opublikowaniu informacji o planach organizacji wyścigu nad Jeziorakiem prędko pojawiły się pozytywne komentarze i deklaracje zgłoszeń. Czy w wyścigu weźmie udział aż tylu zawodników, co w Bieszczadach? Przekonamy się, gdy ruszą zapisy. Jedno jest pewne już teraz – SwimRun Poland Jeziorak 2019 będzie kolejną piękną wizytówką regionu.

Informacje dotyczące SwimRun Poland Jeziorak 2019 ukazywać się będą na stronie organizatora pod adresem www.swimrunpoland.com. Tam też zobaczyć można zdjęcia z zeszłorocznej edycji wydarzenia.

Na zakończenie konferencji prasowej Gabriela Rolka i Kacper Piech uroczyście wręczyli przedstawicielom samorządów pamiątkowe koszulki startowe. Jedna z nich trafiła do Starosty Powiatu Iławskiego Marka Polańskiego

Pamiątkowe zdjęcie przedstawicieli fundacji Kocham Góry i lokalnych samorządowców

Źródło: Życie Powiatu Iławskiego

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. samiswoi #2548187 | 89.230.*.* 2 sie 2018 15:40

  Do "polos" Proponuję korepetycje z "nauki o Ziemi" - geografii. Tam jest wszystko o jeziorach polodowcowych. Tu nie ma co wymyślać nowych teorii i "robić jaj". W zasadzie Bałtyk łączy się naturalnie z Morzem Północnym i nawet Oceanem Atlantyckim, więc czy Polska leży nad Bałtykiem, czy nad....? :)))

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. polos #2548121 | 89.229.*.* 2 sie 2018 14:13

   Nie róbcie jaj z tym najdłuższym jeziorem w Polsce. Na Mazurach są z nazwy jeziora: Ryńskie, Mikołajskie , Tałty, które są jednym zbiornikiem wodnym o długości ponad 36 kilometrów. Ba nawet Śniardwy łączą się z tym kompleksem w sposób naturalny. Wszystko to w zasadzie jedno jezioro, a ze względu na jego wielkość ktoś pozwolił sobie nazwać je tak jak obecnie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tada #2548044 | 94.254.*.* 2 sie 2018 11:41

   an następna duża. October Out Grzymowicz Festival

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages