Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Lawenda w ogrodzie – o czym musisz pamiętać? Bricomarche radzi

2018-07-27 14:00:00 (ost. akt: 2018-07-26 15:28:43) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Arch. BricoMarche

Lawenda to wyjątkowa roślina, która przyciąga uwagę unikatową barwą i niepowtarzalnym, intensywnym aromatem. Stanowi symbol Prowansji i kojarzy się z bezkresnymi polami, skąpanymi w południowym słońcu. Nie trzeba jednak jechać tak daleko, by zachwycić się jej urokiem.


Przedstawiamy wskazówki, dzięki którymi będziesz mógł cieszyć się tą niezwykle dekoracyjną rośliną w swoim ogrodzie.

ZASTOSOWANIE LAWENDY
Ze względu na swoje właściwości, lawenda jest rośliną o bardzo szerokim zastosowaniu. Suszona lawenda stanowi składnik wielu mieszanek zapachowych, a także dodatek umieszczany w szafach. Lawendę wykorzystuje się także do produkcji olejków eterycznych, kosmetyków, maści czy herbatek. W kuchni lawendę stosuje się z kolei jako element mieszanek ziołowych czy przyprawowych, do przygotowania cukru lawendowego lub też jako jadalny element dekoracyjny, zwłaszcza do ciast i deserów.
W ogrodzie lawenda odstrasza mrówki oraz ślimaki, może być więc Twoim sprzymierzeńcem w walce z ich kłopotliwą obecnością.
Do najpopularniejszych gatunków uprawianych w ogrodach należą lawenda wąskolistna
oraz lawenda francuska (pamiętaj jednak, że ta druga odmiana w naszych warunkach klimatycznych będzie przemarzać!).


SADZENIE LAWENDY
Lawendę najlepiej jest sadzić w dobrze nasłonecznionej części ogrodu. Źle znosi podmokły grunt lub nadmiernie kwaśną glebę. Jeżeli ziemia w Twoim ogrodzie jest kwaśna, nie musisz rezygnować z wyboru tej rośliny, ale konieczne będzie jej zwapnowanie. Z kolei w przypadku gliniastej gleby potrzebny będzie żwir, który ją rozluźni. Lawendę należy sadzić w odstępach liczących około 30 - 40 cm. Sadząc lawendę w polskim ogrodzie, niezbędny jest wybór odmiany mrozoodpornej.

UPRAWA LAWENDY W OGRODZIE
Chociaż lawenda potrzebuje dużo słońca i nie lubi wilgotnej gleby, to jednak w okresie suszy niezbędne jest jej intensywne nawadnianie. Woda powinna być dostarczana bezpośrednio do ziemi, strumień z węża ogrodowego należy kierować w korzenie. Prawidłowy rozwój lawendy gwarantuje jej systematyczne, coroczne przycinanie. W pierwszym roku wzrostu należy przyciąć ją o połowę – umożliwi to wypuszczenie wielu nowych pędów u samej podstawy. W efekcie będziesz mógł cieszyć się niezwykle dekoracyjną, gęstą koroną.
Lawenda nie lubi nadmiaru nawozów, za to znakomicie posłuży jej nawożenie kompostem co wiosnę (warstwa ok. 2 cm kompostu). Warto pamiętać o odchwaszczaniu ogrodu, lawenda jest bardzo wrażliwa na inwazyjne chwasty. Zimą lawenda wymaga starannego okrycia. Zbiór lawendy przeznaczonej do suszenia następuje latem – najbardziej odpowiedni będzie ten moment, kiedy kwiaty nie będą jeszcze całkowicie rozwinięte.


Zapraszamy do Bricomarche w Iławie mieszczącego się przy ul. Dąbrowskiego 23 od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00-20.00 oraz w niedziele handlowe w godz. 10.00-18.00.

Facebook Bricomarche Iława

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages