Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Seniorzy z Gminy Iława z teleopieką

2018-07-27 08:00:00 (ost. akt: 2018-07-26 12:44:34)
Umowę o dofinansowaniu teleopieki podpisali marszałek Gustaw Marek Brzezin i wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński

Umowę o dofinansowaniu teleopieki podpisali marszałek Gustaw Marek Brzezin i wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński

Autor zdjęcia: Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Teleopieka to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę. Taką opieką zostaną objęci seniorzy w gminie Iława. Pieniądze na ten cel przekaże samorząd województwa.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podpisał umowy z przedstawicielami 14 gmin na wdrożenie usług teleopiekuńczych w 2018 roku. Wśród nich znalazła  się Gmina Iława z naszego powiatu, która otrzyma na ten cel 5.490 zł. Umowę podpisał w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim wójt Krzysztof Harmaciński.

Teleopieka w wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w telefon oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, pożar) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

Wcześniej, w styczniu 2018 roku pomoc finansowa została przekazana 20 gminom w formie dotacji celowej o łącznej kwocie prawie 145 tys. zł. Wsparciem zostało objętych
400 osób w wieku powyżej 60 roku życia.
Teraz dotacje w wysokości ponad 73 tys. zł. zostaną przekazane kolejnym 14 gminom, a wsparcie trafi do 280 osób.
— Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od wielu lat realizuje działania mające na celu pobudzanie szeroko rozumianej aktywności seniorów, promowanie ich pozytywnego wizerunku oraz budowanie solidarności międzypokoleniowej — mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Prowadzenie aktywnej polityki senioralnej jest istotnym kierunkiem rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego.

W celu realizacji powyższych założeń wdrażany jest program „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020” - przyjęty przez zarząd województwa w styczniu 2014 r. Jest on kontynuacją wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych na lata 2009-2013 „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”.

bcl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages