Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Szanty nad Jeziorakiem — Dzika Plaża znowu ugości miłośników szant

2018-07-24 10:35:34 (ost. akt: 2018-07-24 11:03:11)
Zdjęcie ilustracyjne — tu iławski festiwal szantowy jeszcze w amfiteatrze im. Louisa Armstronga

Zdjęcie ilustracyjne — tu iławski festiwal szantowy jeszcze w amfiteatrze im. Louisa Armstronga

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Gorąco zapraszamy na kolejny wielki dzień z szantą. Już 4 sierpnia na Plaży Miejskiej przy ul. Kajki w Iławie odbędą się Szanty nad Jeziorakiem. Początek wydarzenia godz.17.30. Wstęp jest bezpłatny.

SOBOTA
04.08. 2018 r.
godz. 17.30-19.00 – „ Przygody pirata Drabinki” – program cyrkowo – teatralny w wykonaniu Teatru Kubika (korowód, spektakl i pokaz baniek)
godz. 19.00 – 20.00 – Duet Jerzy Porębski, Ryszard Muzaj
godz. 20.15- 21.15 – DRAKE
godz. 21.30- 22.30 – Ryczące Dwudziestki
godz. 22.30- 23.30 – wspólny projekt DRAKE i Ryczące Dwudziestki tradycyjna podróż przez zielone irlandzkie i szkockie wzgórza, wizyty w portach i na rozkołysanym pokładzie
Plaża Miejska przy ul. Kajki
Wstęp wolny

Artyści:
JERZY PORĘBSKI
W latach osiemdziesiątych dwukrotnie uzyskał Grand Prix, a także pierwsze nagrody w piosence autorskiej, nagrody publiczności i inne na „Szantach” i innych festiwalach i przeglądach.
Solo i ze Starymi Dzwonami występował w większości krajów Europy oraz w USA, Kanadzie, Argentynie i RPA oraz na statkach różnych bander. Wydał trzy własne kasety autorskie oraz nagrał 5 kaset i płytę ze Starymi Dzwonami. Jego piosenki zyskały dużą popularność w środowisku ludzi związanych z morzem. Ostatnio, na zaproszenie żeglarzy, koncertował w USA (N. Jork, Baltimore, Waszyngton, Chicago) co spotkało się z dużym aplauzem. Miał szereg programów w polskim radiu i TV, a wiele jego piosenek publikowanych było w śpiewnikach i w prasie. Bierze aktywny udział w ruchu szantowym w Polsce i za granicą (m.in. organizuje festiwale piosenki żeglarskiej w Świnoujściu i Giżycku), uczy śpiewania piosenek morskich w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu, dalej pracuje w Instytucie i pływa w rejsy po morzu.
(Notka pochodzi ze strony festiwalu Shanties w Krakowie.(http://www.shanties.pl/))

RYSZARD MUZAJ
Ryszard Muzaj – autor tekstów, kompozytor i aranżer. Od 22 lat związany z legendarną grupa szantową Stare Dzwony, ale występuje również solowo ceniąc sobie bardzo kameralne spotkania z publicznością. Obywatel świata ukryty w interiorze Pomorza. Współtwórca wielu programow radiowych i telewizyjnych (m.in. w latach 1992 – 1995 cykliczny program edukacyjny dla młodzieży „Kliper” realizowany przez ośrodek TVP w Gdansku). Żeglarz z zawodu i zamilowania posiadający stopień jachtowego sternika morskiego. Ma na swoim koncie wiele rejsów turystycznych, ale pływał także zawodowo na flagowym żaglowcu ZHP „Zawisza Czarny” i na statku Polskiej Akademii Nauk „Oceania” w rejsach polarnych. W 1984 roku brał udział w akcji ratowania rozbitków z zatopionego w okolicach Bermudów brytyjskiego żaglowca „Marques” przyczynając się między innymi do uratowania ośmiu istnień ludzkich. Uczestniczy jako wykonawca i juror we wszystkich znaczących festiwalach marynistycznych i szantowych w kraju i za granica. Koncertował m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Niemczech, Skandynawii, USA, Kanadzie. Laureat wielu nagród i wyróżnień – zespołowe Grand Prix 1983 na Shanties, indywidualne Grand Prix na Shanties 1999r., zespołowe Grand Prix na Shanties 2000r. a w roku 2003 na Pływającym Miedzynarodowym Festiwalu Piosenki Morskiej „Wiatrak” w Świnoujściu zdobył tytuł „Barda Bałtyku”. W grudniu 2002 roku obchodził 20-lecie zespołu uświetnione jubileuszowym koncertem w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie transmitowanym na żywo przez Polskie Radio. Pisze, komponuje i nagrywa często na zamówienie. Osiedlił się na Kociewiu potwierdzając być może regule, że prawdziwy żeglarz prędzej czy później zatęskni za lądem i ziemia.

Zespół DRAKE
Początek zespołu DRAKE to styczeń 2004r. Wtedy to zrodził się pomysł na uczczenie święta Irlandii, dnia św. Patryka. Wspólne granie przyniosło wiele radości, więc pomysł na rozpoczęcie działalności zespołu nabrał konkretnego kształtu w postaci repertuaru, tak tradycyjnego jak i własnych kompozycji. DRAKE grywał na imprezach plenerowych i w częstochowskiej Tawernie Port. W listopadzie 2004r. zespół wyruszył na pierwszy festiwalowy konkurs. Występ na Morskich Opowieściach w Morsku k. Zawiercia przyniósł zwycięstwo w konkursie, a to otworzyło DRAKE’owi drzwi do występów na największych szantowych festiwalach w Polsce. Marzec 2006r to wygrana na festiwalu we Wrocławiu i nagroda w postaci nagrania i wydania pierwszej płyty. ”Talizman” ukazał się w marcu 2007r. Muzyka zawarta na tej płycie to piosenki autorski i tradycyjne melodie celtyckie.Maj 2011 to data premiery drugiego, autorskiego albumu DRAKE’a zatytułowanego „Legenda’. Brzmienie zespołu na tej płycie zostało wzbogacone o mandolinę i irish bouzouki.

RYCZĄCE DWUDZIESTKI
Nierozłącznym elementem pasji, którą wykonują, są podróże – licząc przebyte kilometry tras koncertowych z pewnością już parokrotnie okrążyli kulę ziemską. Niejeden port odwiedzili – drogą morską, powietrzną lub lądową – niejeden samochód „zarżnęli” i w niejednej koi spali. Prawie każdego weekendu, wyruszają gdzieś w Polskę, nie omijając wielu spektakularnych koncertów, czy imprez kulturalnych – również emitowanych przez krajowe stacje telewizyjne. Niemalże, co roku odbywają zagraniczne wojaże, na drodze, których do dnia dzisiejszego, stanęły takie kraje, jak: Niemcy, kraje byłej Jugosławii, Węgry, Norwegia, Czechy, Słowacja, Kanada oraz Stany Zjednoczone. To właśnie w Ameryce, gdzie byli już trzykrotnie, jako jedyny „biały” zespół mieli możliwość zaśpiewania w kościele metodystów (Asheville NC 1994). Porwani przez pastora i murzyńską społeczność do spontanicznego uczestnictwa w niedzielnym nabożeństwie, zapomnieli, czy mają koncert (repertuar Gospel & Spirituals zawarty na płycie „By The Waters”), czy po prostu modlą się śpiewając. Dziś są zgodni, że obok mszy żeglarskiej, na której śpiewali, tuż przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, było to dla nich najważniejsze wydarzenie duchowo-muzyczne.
Wydaje się, że trwać będą wiecznie, a z pewnością ich piosenki, o których można już powiedzieć, że łączą pokolenia. Choć z każdym dniem są starsi i ponoć lepsi jak wino, nie poprzestają tworzyć, czego dowodem jest 12 wydanych płyt CD
Skład:
Andrzej Grzela „Qńa” (czyt. Kunia)
Wojciech Dudziński „Sęp”
Andrzej Marciniec „Martinez”
Bogdan Kuśka „Bodziec”
Łukasz Drzewiecki „Matrix”
Więcej na http://www.ryczace20.pl/

Dzieci zapraszamy na „ Przygody pirata Drabinki” – program cyrkowo – teatralny w wykonaniu Teatru Kubika (korowód, spektakl i pokaz baniek). – godz. 17.30-19.00.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sami faceci na scenie #2548900 | 212.160.*.* 3 sie 2018 15:20

    trąca smutkiem ten festival coraz bardziej. Ehh ta promocyja Iławy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages