Wtorek, 19 marca 2019. Imieniny Aleksandryny, Józefa, Nicety

Nerwowa wizyta pani senator RP na sesji powiatowej. Sprawa dotyczy przejazdu kolejowego na DK16

2018-07-02 18:34:50 (ost. akt: 2018-07-03 13:35:23)
W październiku 2017 roku Senator RP Bogusława Orzechowska wspólnie z władzami powiatu spotkała się z ministrem w sprawie przejazdu na drodze krajowej nr 16. Wówczas nastroje jeszcze były dobre

W październiku 2017 roku Senator RP Bogusława Orzechowska wspólnie z władzami powiatu spotkała się z ministrem w sprawie przejazdu na drodze krajowej nr 16. Wówczas nastroje jeszcze były dobre

Autor zdjęcia: Arch. Starostwa

Podczas czwartkowej sesji (28 czerwca) w powiecie iławskim doszło do zaskakującego wydarzenia. Była to niezapowiedziana i bardzo nerwowa wizyta senator RP Bogusławy Orzechowskiej...

Pani senator Orzechowska (PiS) przybyła na sesję bez zapowiedzi i wyraźnie zdenerwowana. Wyraziła pretensje w stosunku do starosty, zarzucając mu, że zrzuca na nią całą odpowiedzialność za sprawę związaną z przejazdem na drodze krajowej nr 16 (droga wylotowa z Iławy w kierunku Kisielic)...

Sprawa ewentualnej budowy wiaduktu w tym miejscu była prowadzona dotychczas wspólnie przez Starostwo i panią senator i przebiegała w normalnej, grzecznej atmosferze aż do czwartku. Pani senator swoimi słowami i tonem wypowiedzi wprawiła zarząd powiatu i radnych w prawdziwe osłupienie. Po wypowiedzeniu wielu, jak twierdzi starosta, niezrozumiałych i bezpodstawnych zarzutów, chciała wyjść... Tak szybko się to jednak nie skończyło, gdyż do słów pani senator odnieśli się adresaci zarzutów.

Najbardziej zaskakujące było to, że senator Bogusława Orzechowska decyzję o przyjściu na sesję podjęła po przeczytaniu publikacji w tygodniku lokalnym Kurier Iławski, którym rzekomo wypowiedział się starosta i radny Bartosz Bielawski. I były to według relacji pani senator, słowa lekceważące ją. Starosta jak i radny Bielawski poinformowali, że nie udzielali żadnych wypowiedzi owemu tygodnikowi i nie mają pojęcia, na jakiej podstawie został stworzony jakikolwiek artykuł. Zasugerowali, że została wprowadzona w błąd i że nie zweryfikowała powziętych informacji.

- Od 4 lat nie wypowiedziałem się osobiście w tygodniku, o którym uprzejma jest mówić pani senator - mówił na sesji Marek Polański, starosta.
— Jeśli wpływają z tego medium pytania, odpowiadamy na nie pisemnie i w formie pdf-a, tak żeby żadne słowa nie były zmienione, ani zmanipulowane - mówił na sesji Marek Polański.

- Nigdy i nigdzie nie wypowiedziałem się w sposób lekceważący panią senator, ani nie zwracałem się na ty, co pani sugeruje. Zawsze zwracałem się do pani z kulturą i szacunkiem, podobnie jak do wszystkich innych osób. Jestem zbulwersowany tonem pani wypowiedzi i tymi zarzutami. Pani wypowiedź była niegrzeczna i niemerytoryczna, gdyż jak pani wie droga nr 16 jest droga krajową i samorządy nie są władne, by decydować o jej losie. Mogą tylko prosić, co też wspólnie z panią senator robiliśmy dotychczas - mówił Marek Polański. — Nie wydarzyło się nic po drodze, co mogło zakłócić naszą współpracę... Wystosowałem jedynie pismo z zapytaniem, na jakim etapie jest sprawa, o którą pani wspólnie z nami walczy i w której sprawie miała się pani wstawić. Zrobiłem to, gdyż wpływały do zarządu pytania od radnego Bielawskiego, który chciał znać szczegóły. Pismo skierowane do pani jest uprzejme i kulturalne — kontynuował.

Pani senator jednak twierdziła, że czuje się dyscyplinowana pismami ponaglającymi ją w sprawie działania w kwestii przejazdu na 16-tce i że wymaga się od niej zbyt wiele. Uważa ona, że Starostwo za mało stara się, by sprawę pozytywnie sfinalizować.

Starosta nie zgodził się z takim stawianiem sprawy, gdyż od niemal 2 lat, czynione są przez Starostwo nieustanne starania, by zmobilizować decydentów, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz kolej do zajęcia się przejazdem.

Fakty są takie, ze Starostwo Powiatowe w Iławie nie było, nie jest i nie będzie stroną w sprawie przejazdu na 16-tce. Samorząd może jedynie, co czyni już od kilku lat, prosić o zajęcie się sprawą i ułatwienie życia mieszkańcom.

Ale zacznijmy od początku. Sprawa przejazdu i ewentualnych szans na budowę wiaduktu kolejowego na drodze wylotowej z Iławy w kierunku Kisielic jest omawiany już dobrych kilka lat. Od kilku miesięcy pani senator Orzechowska jest zaangażowana w sprawę przejazdu, na prośbę władz powiatu. Do spotkania, w bardzo pozytywnej atmosferze doszło w październiku 2017 roku, z przedstawicielem resortu. Omawiano sprawę ewentualnych szans na budowę wiaduktu kolejowego w tym miejscu. Mówiono wówczas o absurdzie komunikacyjnym.

Poprzednie władze powiatowe - Maciej Rygielski ówczesny starosta, Włodzimierz Ptasznik, burmistrz Iławy oraz wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, kilkakrotnie razem i osobno czynili próby, aby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pobudowała bezkolizyjny przejazd. Do tej pory argumenty władz lokalnych były zbywane krótkim stwierdzeniem - nie jesteście Państwo stroną. Stroną była i jest kolej oraz rządowa agenda Generalnej Dyrekcji Dróg. Jesienią 2017 roku senator RP Bogusława Orzechowska, na prośbę władz powiatu zaangażowała się w rozwiązanie problemu. W spotkaniu w resorcie oprócz pani senator uczestniczył Starosta, a także kierownictwo Powiatowego Zarządu Dróg (dyrektor Lech Tatarek i jego zastępca Radosław Augustyniak). Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa reprezentował podsekretarz stanu Andrzej Bittel.

Inicjatywa zorganizowania takiego spotkania jesienią podyktowana była informacja o przeznaczeniu przez ministerstwo około 400 mln zł na likwidacje miejsc kolizyjnych na kolei. Wówczas wpłynęło już 40 wniosków. Instytucją uprawnioną do złożenia takiego wniosku jest zarząd drogi, w tym przypadku GDDKiA. Stąd Starosta widział wówczas sens zorganizowania kolejnego spotkania, tym razem właśnie z przedstawicielami GDDKiA. Niestety wnioski przyjmowane były do końca 2017 roku.

Pani senator Orzechowska tuż przed zakończeniem swojej wizyty na sesji wyraziła opinię, że szansa na wybudowanie przejazdu nadal jest i ona wciąż jest do dyspozycji samorządu.

m.rogatty@gazetaolsztynska.pl
.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kubek #2535894 | 83.31.*.* 13 lip 2018 17:18

  a KAS brać i pierdzieć w stołek ----- nie przystoi pani SENATOR........

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Iławiak #2533624 | 94.254.*.* 10 lip 2018 13:28

  Sugerować się treścią szmatlawca? Pani senator! Chyba nie przystoi Pani czytanie takich kłamstw.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tomek #2530322 | 164.127.*.* 4 lip 2018 08:36

  Pani senator się bulwersuje że jest ponaglana i dyscyplinowana? A od czego jest? Do roboty. Nie ma świętych krów. Być senatorem czy starostą to służba nie przywilej!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages