Sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy

Jest kasa na dalsze życie Ekomariny

2018-07-02 14:54:49 (ost. akt: 2018-07-02 15:42:08)
Ekomarina w Iławie (kwiecień 2018)

Ekomarina w Iławie (kwiecień 2018)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Do Iławy płyną kolejne unijne środki. Decyzją zarządu województwa miasto otrzymało ponad 2,6 mln zł dotacji, z czego większość posłuży do realizacji projektu związanego z dalszym funkcjonowaniem ekologicznej mariny nad Jeziorakiem.

Minęło już pięć lat, od kiedy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego powstało kilkanaście ekologicznych przystani żeglarskich. Jedna z nich "przycupnęła" w Iławie nad brzegiem najdłuższego jeziora w Polsce, Jezioraka.
Polacy z natury są niestety malkontentami, więc i przy okazji rozpoczęcia tej inwestycji także narzekali. Po co to powstaje? Dlaczego akurat w tym miejscu? Nikt z tego nie będzie korzystał no i jaka to marina, skoro znajduje się nad jeziorem a nie nad morzem? Negatywne opinie narzekających zostały jednak szybko rozwiane przez rzeczywistość.

Iławska ekomarina nie dość, że jest corocznie przystanią dla mnóstwa jednostek pływających, to jeszcze wykorzystywana była do innych celów.
— Prowadziliśmy tu m.in. zajęcia ekologiczne organizowane z myślą o uczniach naszych iławskich szkół, a sala konferencyjna stała się miejscem spotkań wodniaków także poza sezonem — mówi Rafał Wisiński, dyrektor biura Związku Gmin Jeziorak, które przez ostatnie pięć lat zarządzało obiektem w Iławie oraz w Siemianach (w miejscowości turystycznej na drugim końcu Jezioraka także funkcjonuje ekologiczna przystań).

Ekomarina żyje przede wszystkim w sezonie letnim. Od 2012 roku, kiedy została oddana do użytku, w czasie ciepłych miesięcy zapełnia się jachtami (ponad 700 łodzi w skali sezonu!). Żeglarze mogą tu nie tylko przycumować, ale także skorzystać z węzła sanitarnego (są m.in. prysznice), przyrządzić posiłek, a także pozostawić tu śmieci stałe i fekalia.

••• Ekomarina powstała dzięki dotacji z unii europejskiej. Jej otrzymanie zobowiązywało beneficjenta do utrzymania tzw. trwałości dotowanego projektu. Oznacza to, że projekt musi istnieć przez pewien czas po tym, jak otrzymał dofinansowanie. W przypadku przystani przy ul. Kajki, okres ten wynosił pięć lat i właśnie minął. Chcąc uniknąć niepotrzebnej małej rewolucji organizacyjnej, prawdopodobnie stanie się tak, że do końca 2018 roku ZGJ będzie odpowiadało za funkcjonowanie mariny, ale już od 1 stycznia 2019 trafi ona pod zarządzanie Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.

Urząd miasta, główny gospodarz obiektu, przy okazji nowego podziału unijnych środków powalczył o pieniądze mające służyć dalszemu funkcjonowaniu mariny. Powalczył skutecznie: decyzją zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Iława otrzymało ponad 2,6 mln zł dotacji na dwa projekty. 25 czerwca burmistrz Adam Żyliński w towarzystwie skarbnika Ewy Moszczyńskiej podpisali z marszałkiem Gustawem Brzezinem odpowiednie umowy.
— Dofinansowanie będzie przeznaczone na dwa miejskie projekty: „Ścieżki rowerowe łączące miasto Iława i gminę Iława” oraz „Rozwój zaplecza pozaszkolnych form szkoleń żeglarskich w oparciu o Ekomarinę w Iławie” — czytamy na portalu internetowym UM Iława.
— Z wielką radością przyjęliśmy informację o zakwalifikowaniu naszych następnych projektów do dofinansowania unijnego — dodaje Adam Żyliński.
— Obie inwestycje wpisują się znakomicie w problematykę zorganizowania czasu wolnego dla iławskich dzieci, młodzieży i dorosłych. W kolejce do rozpatrzenia czekają jeszcze wnioski unijne, dotyczące termomodernizacji wszystkich budynków komunalnych przy ul. Jasielskiej — zauważa burmistrz Iławy.

„Rozwój zaplecza pozaszkolnych form szkoleń żeglarskich w oparciu o Ekomarinę w Iławie”. Co kryje się za tym sformułowaniem? Jak się okazuje, w ramach tej inwestycji wycięte zostanie trzcinowisko, dzięki czemu brzeg przy obiekcie znacznie się poszerzy. Zaplanowana jest również przebudowa jednego z pomostów do cumowania, zostanie on rozbudowany o 8 stanowisk i wyposażony w dystrybutory wody i energii elektrycznej. Powstaną także dwa nowe pomosty do cumowania, pierwszy z nich z ilością 22 stanowisk oraz sześcioma dystrybutorami oraz drugi, dla małych jednostek, umożliwiający wodowanie i ręczne wyciąganie małych łodzi, np. klasy Optimist.

— Będzie to około 40 metrów linii cumowniczej, ulokowanej na specyficznej wysokości wolnej burty ok 20 cm. Projekt przewiduje także przebudowę i wyposażenie pomieszczeń na parterze w budynku B na magazyn sprzętu żeglarskiego z warsztatem szkutniczym, a także wyposażenie biura i sali szkoleniowej w tym zakup sprzętu do szkolenia żeglarskiego — czytamy w opisie projektu. Marina zostanie zmodernizowana na potrzeby zajęć prowadzonych z dziećmi, młodzieżą i seniorami.

Jak nam przekazała Bożena Cebulska ze stanowiska ds. pozyskiwania funduszy unijnych w iławskim ratuszu, miasto wnioskowało o przyznanie dofinansowania w kwocie 2 105 063 zł. Tyle też otrzymało. Koszt całego projektu to 2 476 545 zł. Obecnie ratusz przygotowuje przetargi na tę inwestycję.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages