środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Komponowanie nasadzeń bylinowych. BricoMarche radzi

2018-06-29 15:00:28 (ost. akt: 2018-06-29 13:07:46) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Arch. BricoMarche

Byliny są bardzo wartościowymi roślinami, które doskonale uzupełnią nasadzenia w naszych ogrodach. Jeśli dobierzemy rośliny dobrze zimujące i możliwie dekoracyjne przez długi czas (czyli nie tylko z kwiatów, ale i z liści lub nawet – z uschniętych pędów), będziemy zadowoleni przez wiele lat.Dobór roślin
W komponowaniu rabaty bylinowej najważniejszy jest umiar. Nie kupujmy wszystkich roślin, które nam się podobają, wybierzmy tylko kilka, które dobrze rosną w naszych okolicach. Dobierzmy je także do naszej gleby i warunków nasłonecznienia. Wybierając rośliny skupmy się na kilku znanych i sprawdzonych przykładach, takich jak floksy, liliowce, tawułki, które co roku są dostępne w nowych odmianach, zachowujących dawną niezawodność.
Pamiętajmy też, że byliny są roślinami wieloletnimi, które będą obecne w naszym ogrodzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dobrze będzie więc wybrać gatunki, które mają ciekawe wiosenne pączki (jak piwonie o bordowych młodych pędach), długo kwitną (jak szałwie lub floksy). Dobrym uzupełnieniem naszej rabaty kwiatowej będą rośliny o ozdobnych liściach: wielokolorowe żurawki, trawy ozdobne.

Sadzenie bylin

Większość polecanych bylin ma zbliżone wymagania co do gleby. Dobrym podłożem dla nich będzie żyzna gleba wzbogacona kompostem. Bardzo istotne jest, abyśmy posadzili byliny w rozsądnych odstępach, biorąc pod uwagę, czy bardzo rozrosną się na boki. Wiele z nich (np. liliowce czy piwonie) tworzy szerokie, gęste kępy, na które musimy przeznaczyć większą przestrzeń. Średnio przyjmuje się, że na 1 metrze kwadratowym rabaty może rosnąc od 3 (dużych) do 10 (małych) roślin, które z czasem dotkną się uniemożliwiając rozrost chwastów. W pierwszym roku po posadzeniu małych roślin wolne miejsca wypełnijmy roślinami jednorocznymi. Jeśli posadziliśmy gatunki wysokie (jak np. ostróżki) lub szerokie (jak piwonie), pomyślmy o podporach w formie bambusowych palików lub obręczy podtrzymujących kępę.

Pielęgnacja posadzonych bylin

Po posadzeniu, utrzymujemy optymalną wilgotność podłoża. Jeśli nadchodzą dni suche i upalne, musimy podlewać naszą rabatę. W ciągu sezonu kilka razy wzbogacamy podłoże w składniki mineralne, stosując nawozy naturalne, jak kompost lub nawozy sztuczne, przeznaczone do roślin kwitnących. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także regularne usuwanie przekwitłych kwiatów i odchwaszczanie.


Zapraszamy do Bricomarche w Iławie mieszczącego się przy ul. Dąbrowskiego 23 od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00-20.00 oraz w niedziele handlowe w godz. 10.00-18.00.

ZNAJDŹ NA FACEBOOKU
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages