Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Rekordowa wycieczka historyczna. Na Wielką Żuławę popłynęło prawie 150 osób!

2018-06-27 18:23:39 (ost. akt: 2018-06-27 13:35:12)
Zdecydowana większość uczestników wycieczki po raz pierwszy była na wyspie Wielka Żuława!

Zdecydowana większość uczestników wycieczki po raz pierwszy była na wyspie Wielka Żuława!

Autor zdjęcia: Internetowe Muzeum Iława

Pogoda nie pokrzyżowała planów uczestnikom ostatniej wycieczki z cyklu „Historia jednej ulicy”. W wyprawie na Wielką Żuławę udział wzięło prawie 150 osób. To rekord cyklu, który od 2015 roku organizują w Iławie Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

Wycieczka na Wielką Żuławę była 26. wyprawą zorganizowaną przez Internetowe Muzeum Iławy w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”. Mimo niepewnej pogody, zainteresowanie wycieczką było ogromne – na starcie wyprawy pojawiło się prawie 150 osób (przy czym zdecydowana większość nigdy wcześniej nie była na Wielkiej Żuławie!). I choć – jak podkreślają organizatorzy – w „Historii jednej ulicy” nie chodzi o rekord, a o dobrą zabawę, aktywność i poznawanie miasta i jego historii, to nie sposób nie odnotować, że spośród wszystkich wycieczek po Iławie ta cieszyła się największym zainteresowaniem.

Uczestnicy wycieczki udali się na wyspę promem. Z przystani zlokalizowanej w południowo-wschodniej części wyspy powędrowali wprost w okolice średniowiecznego grodziska. Był to najważniejszy punkt wyprawy. Na szczycie grodziska można było usłyszeć o jego dziejach, o zamku który najprawdopodobniej stał na wyspie, o starym szlaku komunikacyjnym i o cmentarzu, który w XIX wieku urządzono na terenie grodziska.

Z grodziska, wzdłuż wschodniego brzegu wyspy, uczestnicy powędrowali w okolice miejsca, gdzie przed wojną stała popularna wśród mieszkańców Iławy restauracja Scholtenberg (Scholtenberg to przedwojenna nazwa grodziska), a stamtąd do miejsca, gdzie w 1974 roku powstawały zdjęcia do filmu „Gniazdo”, opowiadającego o początkach polskiej państwowości. O filmie można było zresztą usłyszeć dużo więcej. Opowieści przewodników ilustrowały zdjęcia z planu i aktorów, wykonane przez iławskiego fotografika Czesława Wasiłowskiego. W drodze powrotnej do promu przewodnicy opowiedzieli o powojennych planach zagospodarowania wyspy, a także o swoich przemyśleniach odnośnie przyszłości wyspy.

W wycieczce udział wzięli Państwo Grażyna i Józef Bartkowscy – ostatni mieszkańcy wyspy, którzy podzielili się z uczestnikami swoimi wspomnieniami oraz gromadzonymi przez lata materiałami o wyspie. Organizatorem wycieczek z cyklu „Historia jednej ulicy” jest Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl. W rolę przewodników wcielili się niezmiennie Michał Młotek (autor i redaktor „Iławy sprzed lat”) oraz Dariusz Paczkowski (przewodnik miejski).

Kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się po wakacyjnej przerwie. O tym, gdzie tym razem udadzą się miłośnicy lokalnej historii, zdecydują sami czytelnicy Internetowego Muzeum Iławy.
źródło: ilawasprzedlat.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages