środa, 20 marca 2019. Imieniny Joachima, Kiry, Maurycego

Wernisaż i spotkanie z Andrzejem Pągowskim, cenionym polskim plakacistą

2018-06-12 13:00:24 (ost. akt: 2018-06-12 11:23:35)
Plakacista Andrzej Pągowski

Plakacista Andrzej Pągowski

Autor zdjęcia: Dariusz Roman

Iławskie Centrum Kultury zaprasza 15 czerwca (godz.17.30) do Kinoteatru na wernisaż plakatu filmowego autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Prace tego artysty są cenione w wielu miejscach na świecie. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat Pągowskiego –„Uśmiech wilka”, wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w muzeum.


Życie artystyczne Andrzeja Pągowskiego to: kilka scenografii, kilkanaście murali, kilkadziesiąt okładek, kilkaset portretów, kilka tysięcy rysunków, ale przede wszystkim plakaty.
Andrzej Pągowski - rocznik 1953. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków.
W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej, jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro.
Od kliku lat uprawia malarstwo w technice print druk na płótnie. Równolegle tworzy portrety na zamówienie.
Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.
Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Wstęp na wernisaż i spotkanie z Andrzejem Pągowskim jest bezpłatny.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages