Sobota, 18 sierpnia 2018. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Maks Kopiczko z Orki Iława mistrzem Polski juniorów młodszych w duathlonie!

2018-05-23 11:19:41 (ost. akt: 2018-06-05 11:13:00)
Trener Radosław Burza (z lewej) i Maksymilian Kopiczko tuż po zdobyciu złotego medalu przez zawodnika Orki Iława

Trener Radosław Burza (z lewej) i Maksymilian Kopiczko tuż po zdobyciu złotego medalu przez zawodnika Orki Iława

Autor zdjęcia: archiwum sekcji triathlonowej Orki Iława

Pierwszy tegoroczny start i już kilka medali jednej z najważniejszych imprez, czyli mistrzostw kraju. Do złota Maksymiliana Kopiczko trzeba jeszcze dodać kolejne krążki MP wywalczone przez Kubę Bogusiewicza i Szymona Dzika.

Iława staje się — wcale nie tak powoli — ośrodkiem liczącym się w świecie polskiego triathlonu (a przy okazji: aquathlonu i duathlonu). Zwłaszcza jeśli chodzi o szkolenie młodzieży, a tu oczywiście słowa uznania należą się trenerowi klubu Orka, Radosławowi Burzy, który (jak sam przyznaje) ostatnio mocno skupił się na stworzeniu w mieście nad Jeziorakiem jak najlepszych warunków do trenowania dyscyplin wytrzymałościowych. Ogromnym sprzymierzeńcem szkoleniowca jest położenie Iławy (jeziora, lasy), a także jej sportowa infrastruktura.

Podczas rozmowy z trenerem Burzą półżartem-półserio stwierdziliśmy, że właściwie jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej, porannej lekcji w szkole dany zawodnik czy zawodniczka może już wykonać jednostkę treningową.
— Właściwie, to stwierdzenie całkiem serio, nie ma w nim przesady. Tuż po godzinie 6 rano triathlonista melduje się na przykład na basenie na treningu pływackim, następnie idzie do internatu lub domu na śniadanie i spokojnie zdąży, bez spóźniania się, na 8.10 do szkoły — mówi Radosław Burza, który postawił przed sobą cel, aby optymalnie wykorzystać możliwości panujące w Iławie.

••• To właśnie warunki stworzone przez sekcję triathlonową iławskiej Orki spowodowały, że do Iławy sprowadza się Maksymilian Kopiczko. Pochodzący z Giżycka wychowanek miejscowego Medyka od września rozpocznie edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego, gdzie uczy się większość młodych triathlonistów z Iławy. — Taką decyzję podjął wraz z rodzicami, którzy uznali, że tu będzie mu najlepiej jeśli chodzi o rozwój sportowej pasji — mówi Burza.

Maks zawodnikiem iławskiego klubu był już wcześniej. A o tym, że chłopak jest piekielnie zdolny, świadczy już sam fakt zdobycia dwa lata pod rząd mistrzostwa Polski młodzików w triathlonie (2016, 2017). Kopiczko przeszedł już do kategorii junior młodszy (16/17 lat) i od razu wywalczył mistrzostwo Polski w duathlonie (bieg i jazda na rowerze), do krajowego czempionatu doszło w sobotę 19 maja w Rumi.
Trasa w przypadku kat. junior młodszy składa się z biegu na dystansie 2,5 kilometra, następnie przesiadka na rower i 10 km jazdy, by ponownie wrócić na liczącą 1,25 km trasę biegową. W przypadku juniorów, dystanse są dwukrotnie większe (5 km bieg — 20 km rower — 2,5 km bieg).


Brązowy medal mistrzostw Polski w rywalizacji juniorów młodszych wywalczył kolejny reprezentant Orki, Jakub Bogusiewicz (przypominamy: był w Złotej Dziesiątce naszego ostatniego plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca wg. czytelników Gazety Iławskiej). Systematyczność, dokładność w wykonywaniu poleceń, ale też zadziorność — tak trener Radosław Burza opisuje sportową osobowość swojego zawodnika. Kuba przygodę z Orką rozpoczął od sekcji pływackiej (tak właśnie powinien, wg. Burzy, wyglądać początek treningów u triathlonisty), a w zeszłym roku zdobył dwa srebrne medale mistrzostw Polski młodzików: 2. miejsce w MP w aquathlonie, czyli połączeniu biegu i pływania, oraz 2. pozycja w MP w triathlonie (pływanie, bieg i rower).

W starszej kategorii (junior) na najniższym stopniu podium zawodów w Rumi stanął Szymon Dzik. To wynik odzwierciedlający poziom i formę zawodnika? Nie do końca. Trener Burza zauważa, że Szymona stać na lepsze miejsca.
— Na treningach prezentuje się znakomicie, jest bardzo mocny, jednak czasami nie potrafi tego przełożyć na wynik na zawodach. Ciągle pracujemy nad skorelowaniem tych dwóch elementów, czyli treningu i startu. Choć z drugiej strony, w jego przypadku może być tak, że im później przyjdzie efekt, tym więcej da radości — zauważa szkoleniowiec.

Poniżej wyniki mistrzostw Polski w duathlonie. Niedługo kolejna porcja wiadomości o startach grupy triathlonowej iławskiej Orki.

Mistrzostwa Polski w Duathlonie w Rumi
Wyniki zawodniczek i zawodników Orki Iława


Juniorzy młodsi:
Mistrz Polski: Maks Kopiczko
Brązowy Medalista: Jakub Bogusiewicz
5. miejsce: Michał Łyziński
9. miejsce: Mikołaj Jednaszewski

Juniorzy/Juniorki:
Brązowy Medalista: Szymon Dzik
4. miejsce: Kasia Rumińska
5. miejsce: Maja Bużycka
6. miejsce: Paulina Bohater

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. swój #2506547 | 176.221.*.* 23 maj 2018 17:12

    Dobrze jest, ale skoro tak wiele rocznie w tej konkurencji zdobywa sie medali, to proszę to powtorzyc w siatkówce. Ile młodzieży w Polsce uprawia te triatlony a ile siatkówkę.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages