Bo jak nie my to kto? 5. Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka, na start!

2018-05-21 09:46:22(ost. akt: 2018-05-21 10:01:53)
Na starcie Iławskiej Sztafety Biegowej wokół Jezioraka

Na starcie Iławskiej Sztafety Biegowej wokół Jezioraka

Autor zdjęcia: archiwum Krzysztofa Zakrety

Co może łączyć 100-lecie odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, 100-lecie więziennictwa w Polsce, 69-lecie utworzenia Zakładu Karnego w Iławie, miasto Iława, jezioro Jeziorak, walory Pojezierza Iławskiego, promowanie aktywności fizycznej jako elementu zdrowego trybu życia?
Odpowiedź na to pytanie, jakby się zdawało, nie jest zbyt trudna. To organizowana pod patronatem dyrektora Zakładu Karnego w Iławie mjr Jarosława Stawskiego Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka, która 10. czerwca 2018 roku już po raz piąty zmierzy się z najdłuższym w Polsce jeziorem Jeziorak i dystansem 72 kilometrów.

„W północnej Polsce jest miasto Iława,
Sztafeta wokół Jezioraka – to jej sława.
Biegaczy i cyklistów więcej jest co roku,
I nikt nie dotrzyma nam już kroku.
I nikt nie dotrzyma nam już kroku”.

Był 25. kwietnia 2014 roku. Podążająca na kanonizację papieża Jana Pawła II iławska pielgrzymka zatrzymała się na nocleg we włoskim kurorcie Rimini. Szum fal Adriatyku połyskujących w rozgrzanych promieniach zachodzącego słońca dobiegał hotelowego okna. W tych okolicznościach dwóch przyjaciół: Dariusz Paczkowski i Krzysztof Zakreta dyskutowało o pontyfikacie polskiego papieża, jego pobycie nad Jeziorakiem, jak również o swoich sportowych pasjach, bieganiu, rowerze, o nadchodzących urodzinach jednego z nich i 65-leciu powstania zakładu, w którym pracowali.

Wszystko to sprawiło, że w tym miejscu, w tej scenerii, w tych okolicznościach, zrodził się pomysł zorganizowania na jubileusz jednostki oryginalnej imprezy sportowej dla najmłodszych, najstarszych, najwytrwalszych i tych początkujących miłośników biegania i jazdy na rowerze. Zaplanowali, aby każdy z biegaczy wybrał sobie dystans do przebiegnięcia w asyście rowerzystów. Po powrocie z Włoch Dariusz i Krzysztof pomysł na sportowe święto jednostki przedstawili dyrektorowi, który na realizację projektu dał im zielone światło. Wkrótce odbyła się pierwsza sztafeta, która tak bardzo spodobała się jej uczestnikom, że stała się corocznym sportowym świętem iławskiej jednostki.

„Sportowy duch i zdrowa sprawa,
To nasz jubileusz i świetna zabawa.
72 kilometry
pokonujemy raz, dwa,
A po zmaganiach na grilla każdy ochotę ma”.

Na przestrzeni 4 lat, dzięki staraniom organizatorów, pomocy dyrekcji Zakładu Karnego i wsparciu sponsorów: Urzędu Miasta Iława, Iławskiego Centrum Turystyki, Sportu i Rekreacji, Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Więź” przy Zakładzie Karnym w Iławie, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Zarządu Terenowego przy Zakładzie Karnym w Iławie oraz Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie, iławska sztafeta otworzyła się na wszystkie służby mundurowe naszego województwa.

„Humor i uśmiech ze sobą weź,
Wspieraj dopingiem sportową więź.
Delektuj się Pojezierza Iławskiego smakiem,
Bądź jego wizytówką!
Wzorowym znakiem!”

Tak jak w latach ubiegłych, również i w tym roku sztafeta wystartuje spod bramy iławskiego Zakładu Karnego o godzinie 9.00. Po pokonaniu 72-kilometrowej trasy: Siemiany, Jerzwałd, Dobrzyki, Rąbity, Śliwa, Boreczno, Urowo, Sąpy, Makowo, Jezierzyce, Szałkowo, około godziny 15 sztafeta dotrze ulicami Iławy do mety usytuowanej przed restauracją Stary Tartak. Na miejsca zmian sztafety biegaczy dowiezie autobus, a towarzyszący biegaczom rowerzyści zaopatrzą ich w wodę, napoje i sportowy doping. Organizatorzy i sponsorzy zapewniają uczestnikom: miłą zabawę, zmagania sportowe, pot, radość, a na mecie - okolicznościowe medale, pamiątkowe zdjęcie nad Jeziorakiem, upominki, grochówkę, kiełbaskę z grilla oraz wspólne odśpiewanie piosenki sztafety. Niesamowite wspomnienia - to gratis.

„Gdy w domu siedzisz i jest nuda,
Ruszaj z Nami, Jeziorak pokonać się uda.
Gdy w kościach strzyka i głowa boli,
Bieg wokół Jezioraka Cię wyzwoli.
Bieg wokół Jezioraka Cię wyzwoli”.

Fenomenem tej imprezy jest fakt, że każdy tu znajdzie stosowny do swoich możliwości dystans do przebiegnięcia, od najkrótszego do 72 km włącznie. Dotychczas najdłuższy dystans 37,8 km pokonało dwóch biegaczy: Krzysztof Otremba w 2017 i Radosław Etmański w 2015 roku. Jak dotąd uczestnicy i obserwatorzy sztafety odnotowali kilka rekordów. M.in. w ubiegłym roku odbyła się najszybsza sztafeta, mknęła z prędkością 12,580 km/h pokonując cały dystans w 5 godzin 42 minuty i 51 sekund, a jej dwóch biegaczy pokonało odcinki 30 kilometrów. W 2016 roku biegacze pokonali dotychczas najdłuższy dystans, w sumie ponad 413 km, natomiast aż osiem osób przebiegło odległość 20 kilometrów.

Sukcesem sztafety jest to, że wielu jej uczestników pasję biegania kontynuuje na krajowych szlakach „dych”, półmaratonów i maratonów. W tym roku, jeszcze przed rozpoczęciem sztafety, odnotowaliśmy rekord, jest to rekord frekwencji. Zapewne do rekordu będzie można zaliczyć udział Mieszka Gabryela jako najmłodszego uczestnika sztafety oraz zapowiadane przebiegnięcie 42 km przez Krzysztofa Otrembę. Będzie się działo! Zwieńczeniem tegorocznej sportowej imprezy będzie występ zespołu The Good Times. Przygotowania do sztafety dobiegają końca, wszystko już zostało zapięte na ostatni guzik. Do uruchomienia została tylko wola walki, siła i moc, aby włączyć radość z osiągniętego celu. A wszystko to z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, 100-lecia więziennictwa w Polsce, 69-lecia utworzenia Zakładu Karnego w Iławie, pasji do biegania i jazdy rowerem.

„Bo jak nie my to kto?
Bo jak nie my to nikt!
Z nami rekordy bij,
Ruszaj na sztafetę do...”

Do zobaczenie na trasie 5. Iławskiej Sztafety Biegowej wokół Jezioraka.
„Ruszaj z Nami, Jeziorak pokonać się uda”.

Ze sportowym pozdrowieniem
Krzysztof Zakreta
2018-05-17


HISTORIA ZK IŁAWA
Zakład Karny w Iławie początek swojej historii zawdzięcza decyzji podjętej w 1890 roku o przeniesieniu tu nowoutworzonego Pruskiego 152 Pułku Piechoty. Na jego potrzeby miasto sprzedało grunty o powierzchni ponad 5000 ha, na których w latach 1898-1906 przy dawnej drodze Jamielnickiej wybudowano potężny kompleks koszarowy imienia feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera. Powstały tu działownie artyleryjskie, stajnie, budynki gospodarcze i mieszkalne, które funkcję swą spełniały do II wojny światowej. W 1904 roku zmieniono plany i w nowowybudowanych koszarach rozlokowano 35 Pułk Artylerii Konnej. 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaboru Polska odzyskała niepodległość. W tym dniu przejęto wszystkie więzienia w strefie okupowanej przez Cesarstwo Niemieckie i powstała Służba Więzienna. Od kwietnia 1945 roku do 15 czerwca 1949 roku znajdowało się tu radzieckie wiezienie NKWD i obóz przejściowy dla jeńców i ludności niemieckiej. 19 czerwca rozkazem generała brygady Stanisława Radkiewicza utworzono Więzienie Karne w Iławie a także Dział Pracy i Inspektorat Szkolny. 26 czerwca 1949 roku pierwszym naczelnikiem więzienia został ppor. Jerzy Groszewski. Następnego dnia przybył tu pierwszy transport funkcjonariuszy i więźniów z Bartoszyc, by przejąć obiekty od wojska i na powierzchni 8,29 ha zorganizować więzienie. W październiku 1950 roku więzienie przeznaczono wyłącznie dla skazanych młodocianych, jednakże do 1955 roku karę pozbawienia wolności odbywali tu głównie funkcjonariusze wojska, milicji, służby więziennej i dobrze sprawujący się dorośli. W sierpniu 1953 roku na potrzeby skazanych uruchomiono duży ogród i hodowlę trzody chlewnej. Na początku listopada 1981 roku zakład karny w Iławie został wyznaczony jako ośrodek internowania podczas Stanu Wojennego, funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1982 roku. 10 stycznia 1982 roku pierwszym nieetatowym kapelanem więziennym został ks. Lucjan Gellert. W latach siedemdziesiątych XX w. budynki wybudowane w stylu neobarokowym przebudowano nadając prostą formę. 1 stycznia 2009 roku po kapitalnym remoncie dawnych hal produkcyjnych uruchomiono oddziały półotwarte. W styczniu 2017 roku zakończono termomodernizację budynków mieszkalnych i administracji. Dziś Zakład Karny w Iławie o pojemności 1272 osadzonych z 16 oddziałami jest zakładem typu zamkniętego i półotwartego dla mężczyzn pierwszy raz odbywających karę oraz dla młodocianych. Posiada m.in. areszt, oddział terapeutyczny, Centrum Kształcenia Ustawicznego z warsztatami szkolnymi. Obecnie 18 kierownikiem jednostki jest dyrektor mjr mgr Jarosław Stawski.
Opracował: Krzysztof Zakreta

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5