Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Vox w zaledwie kilka dni odnalazł dwie poszukiwane osoby!

2018-05-14 13:11:14 (ost. akt: 2018-05-14 13:16:07)
Asp. Dariusz Lamkowski opiekuje się Vox-em już od kilku miesięcy

Asp. Dariusz Lamkowski opiekuje się Vox-em już od kilku miesięcy

Autor zdjęcia: KPP Iława

Policyjny pies Vox, służący na co dzień w komendzie w Iławie, zaledwie kilka miesięcy po odbytym szkoleniu udowodnił, że jego nos jest niezawodny. Specjalizujący się w tropieniu owczarek niemiecki najpierw odnalazł zaginionego 47-latka, a potem niepełnosprawną 19-latkę, która schowała się w szkole.

W poniedziałek (7 maja) policjanci z iławskiej komendy zostali poinformowani o zaginięciu 47-latka. Mężczyzna dzień wcześniej około godziny 19:00 wyszedł z domu i oddalił się w nieznanym kierunku.
— Policjanci z iławskiej jednostki natychmiast rozpoczęli sprawdzanie ulic miasta i pustostanów w poszukiwaniu mężczyzny. Funkcjonariusze sprawdzili wszystkie szpitale oraz dworce kolejowe znajdujące się w okolicy — mówi Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa KPP Iława.

Mundurowi wytypowali również kilka adresów mieszkań, pod którymi mógłby przebywać zaginiony 47–latek. Żadne z tych działań nie przyniosło efektu.
Do poszukiwań został również zaangażowany policyjny pies - Vox. Teren, z którego oddalił się mężczyzna to hektary lasów, bagien i mokradeł, dlatego pomoc psa mogła okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Czworonożny funkcjonariusz od razu podjął trop i już po kilkudziesięciu minutach poprowadził funkcjonariuszy w kierunku miejsca, gdzie mógł znajdować się zaginiony 47–latek. Dzięki wyszkoleniu i nabytym umiejętnościom Voxa i jego przewodnika asp. Dariusza Lamkowskiego oraz będących na miejscu policjantów, funkcjonariusze odnaleźli zaginionego mężczyznę, który leżał w lesie. 47–latek cały i zdrowy wrócił do swojego domu.

••• Vox kolejny raz pokazał, że jego nos jest niezawodny, już dwa dni później, kiedy to iławscy policjanci zostali poinformowani o zaginięciu 19-latki na terenie powiatu nowomiejskiego.

— Okazało się, że niepełnosprawna dziewczyna wyszła kilka godzin wcześniej z domu i nie wróciła. Policjanci z komendy powiatowej w Iławie sprawdzili szkołę na terenie naszego powiatu, do której chodzi 19-latka. Ustalili, że po zajęciach dziewczyna została odwieziona do domu — relacjonuje Joanna Kwiatkowska.

Do poszukiwań ponownie został zaangażowany policyjny pies. Czworonożny funkcjonariusz podjął trop i poprowadził policjantów pod drzwi lokalnej szkoły, która była już zamknięta. Na miejsce przyjechał pracownik szkoły i otworzył ją. Po przeszukaniu budynku okazało się, że 19-latka cała i zdrowa jest w środku.

— Dzięki przebytemu, zaledwie kilka miesięcy temu, wyszkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach i nabytym tam umiejętnościom przez Voxa i jego przewodnika asp. Dariusza Lamkowskiego oraz będących na miejscu policjantów mieszkanka powiatu nowomiejskiego wróciła do swojego domu — oficer prasowy iławskiej policji informuje o szczęśliwym zakończeniu tej akcji poszukiwawczej.

To nie pierwszy raz kiedy „nos psa”, z którym pracuje asp. Dariusz Lamkowski pomaga w odnalezieniu zaginionej osoby. Baryl, bo tak nazywał się poprzedni pies funkcjonariusza miał również na swoim koncie kilka sukcesów w odnalezieniu zaginionych osób jak i ujawnianiu śladów działania sprawców przestępstw. Vox, jak pokazują ostatnie dni, dzielnie zastępuje swojego poprzednika. O Voxie oraz o asp. Dariuszu Lamkowskim szerzej pisaliśmy w artykule: Duet, którego powinni obawiać się przestępcy.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bzdety #2518711 | 31.0.*.* 13 cze 2018 22:31

  Skąd podał ślad zapachowy odnaleziono w lesie Drugi bzdet to odnalezienie dziewczyny w szkole. Jej ślady były dawno zadeptane przez inne świeże ślady dzieci

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. trol warmiński #2502352 | 83.6.*.* 15 maj 2018 21:44

  To już poleżeć w lesie nie wolno ???!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages