Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Kursant nr 5000 zakończył właśnie naukę w ośrodku szkolenia kapitanów w Kamionce!

2018-05-09 12:34:53 (ost. akt: 2018-05-09 12:52:11)
Od prawej: Paweł Perkowski (instruktor), Jacek Nowicki (szef ośrodka), Sorinel Buzoianu (nr 4999), kursant nr 5000 Jiujin Yao oraz Mirosław Łukawski, szef instruktorów

Od prawej: Paweł Perkowski (instruktor), Jacek Nowicki (szef ośrodka), Sorinel Buzoianu (nr 4999), kursant nr 5000 Jiujin Yao oraz Mirosław Łukawski, szef instruktorów

Autor zdjęcia: archiwum ośrodka w Kamionce

Działający od prawie czterech dekad w Iławie i okolicy Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami wyszkolił już całe pokolenia kapitanów żeglugi wielkiej z całego świata. Aż w końcu przyszła pora na kursanta numer 5000, którym okazał się Jiujin Yao z Chin.

Malowniczo położony ośrodek w Kamionce (gmina Iława) to ewenement na skalę kraju — w Polsce nie ma drugiego takiego miejsca. Na świecie istnieje jeszcze kilka takich ośrodków (Francja, Anglia, USA, Australia, Indie) w których szkoli się kapitanów, jednak ten spod Iławy ma chyba jedną z najlepszych opinii.
— Przyjeżdżają do nas marynarze z całego globu, między innymi z Australii i USA. Akurat w ich krajach także istnieją podobne ośrodki szkolenia, jednak wolą uczyć się w Polsce. To chyba dobrze o nas świadczy — mówi Jerzy Ananiew, jeden z posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie instruktorów ośrodka znajdującego się nad jeziorem Silm (popularnie zwanym Kamionka, od miejscowości znajdującej się tuż obok).

Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami powstał w 1980 roku, założycielami były: Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni oraz miasto Iława. Właścicielem jest Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska z siedzibą w Iławie. Przeprowadzka z Iławy, gdzie była pierwsza jego siedziba, do Kamionki odbyła się w 1991 roku.
— Corocznie z naszych kursów korzysta około 200-220 marynarzy z całego świata. Dlaczego wybierają akurat nas? Bo chyba jesteśmy najlepsi — mówi Jacek Nowicki, szef ośrodka w Kamionce.

Jeszcze kilka lat temu istniała obawa, że Kamionka straci swoją renomowaną "szkołę" a powodem był zbyt niski stan wody w jeziorze. Na szczęście ostatnio sytuacja, podobnie jak w pozostałych akwenach Pojezierza Iławskiego, znacznie się poprawiła i — póki co — ośrodkowi nie grozi likwidacja. Mało tego: Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami działa pełną parą i szkoli kolejnych kapitanów. W poniedziałek wręczono certyfikat numer 5000!

— Kursantem numer 5000 jest Jiujin Yao z Chin, który na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał od nas dzwon okrętowy — mówi Jacek Nowicki. Kapitan Yao do tej pory pływał na kontenerowcach o pojemności kilku tysięcy kontenerów. Dzięki czterodniowemu szkoleniu, które odbył pod Iławą, zapewne zasiądzie za sterami dużo większych jednostek.
— Kapitan Yao ćwiczył u nas na modelach kontenerowców dużych i ultradużych, szkolenie zaliczył z oceną pozytywną — dodaje Nowicki. Kursant nr 5000 pracuje na co dzień w światowym gigancie, jeśli chodzi o morski transport kontenerów. To mająca siedzibę w Marsylii firma CMA CGM.
— Mamy z nią podpisaną umowę na szkolenie wszystkich jej kapitanów. Współpraca z CMA CGM trwa już od kilku lat — tłumaczy szef ośrodka.

O małym pechu może mówić Sorinel Buzoianu z Rumunii. Kapitan pływający także dla firmy z Marsylii delikatnie się "pospieszył" i został kursantem nr 4999. Żeby jednak nie poczuł się pokrzywdzony, otrzymał pamiątkową plakietkę od dyrekcji ośrodka.

••• W poprzednim roku odwiedziliśmy ośrodek w Kamionce. Spotkaliśmy się z dwoma kursantami z Grecji, porozmawialiśmy z nimi oraz z instruktorami i tak powstał artykuł: Największe porty na malutkiej Kamionce! Zobacz, jak kapitanowie z całego świata szkolą się pod Iławą.
Zapraszamy do lektury. Jak się okazuje, wciąż mało osób — także z Iławy i okolic — wie o tym, że posiadamy taką perełkę.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polak #2498545 | 188.146.*.* 9 maj 2018 22:08

    http://petycja.eu/petycja-o-wpisanie-kon stytucji-ojcostwa-jako-wartosci-chronion ej/

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages