Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Finalizacja akcji "Zbieramy na Busa". WTZ Iława już może korzystać z nowiutkiego forda transita! [WIDEO, ZDJĘCIA]

2018-04-27 14:13:31 (ost. akt: 2018-04-27 12:37:48)
Nowy ford transit znacznie podniesie komfort podróży osób z niepełnosprawnościami

Nowy ford transit znacznie podniesie komfort podróży osób z niepełnosprawnościami

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Nowy bus marki ford (transit), przystosowany do przewozu dziewięciu osób niepełnosprawnych jest już własnością Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Iławie. Zakup samochodu był możliwy dzięki pomocy ludzi dobrej woli, a uroczyste przekazanie pojazdu i podziękowanie darczyńcom za okazane wsparcie odbyło się w czwartek 26 kwietnia.

Zakup samochodu został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III”, którego dyspozytorem jest Powiat Iławski. Całkowity koszt zakupu samochodu wyniósł 152 274,00 złote, z czego dofinansowanie PFRON stanowiło kwotę 80 000,00 złotych (52,54%), środki własne Powiatu Iławskiego 7 000,00 zł (4,59%), a wkład własny PSONI Koło w Iławie 65 274,00 złote (42,86%).

— W dziesięciomiesięczną zbiórkę pieniędzy na wkład własny stowarzyszenia w 2017 roku bardzo zaangażowana była lokalna społeczność, iławskie instytucje, szkoły i przedszkola, prywatni darczyńcy oraz przedsiębiorcy — mówi Magdalena Wróblewska z WTZ Iława. — Czwartkowa uroczystość była więc okazją do złożenia wszystkim wspierającym najserdeczniejszych podziękowań i wspólnego świętowania zakończonej dużym sukcesem akcji „Zbieramy na busa” — dodaje.

W uroczystości przekazania samochodu udział wzięli licznie zaproszeni goście, wśród nich dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON Janusz Surmacz, starosta powiatu iławskiego Marek Polański, burmistrz Iławy Adam Żyliński, a także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie Jolanta Rynkowska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Iława Anna Krzyżanowska, przedstawiciele mediów lokalnych (które również z dużym zaangażowaniem informowały o przebiegu zbiórki na busa), sympatycy PSONI Koło w Iławie, rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, uczestnicy i kadra WTZ.

Poświęcenia nowego pojazdu dokonał ks. kan. Marian Florek, proboszcz parafii św. Brata Alberta, do której należy znaczna część uczestników Warsztatu. Po uroczystym przecięciu wstęgi przy udziale zaproszonych gości, w atmosferze radości wyrażonej wystrzałami konfetti i oklaskami, kierownik WTZ Marian Wilkowski zaprosił zebranych do budynku Warsztatu, gdzie przypomniał jak prowadzona była akcja „Zbieramy na busa”.

Wszystkim osobom, które ją wsparły składał imienne podziękowania. Oprócz wymienionych wcześniej przedstawicieli samorządu, dyrekcji iławskich szkół i przedszkoli, instytucji miejskich (ICK, ICSTiR, Biblioteki Miejskiej), Zakładu Karnego w Iławie, Nadleśnictwa Iława, przekazał wyrazy wdzięczności darczyńcom prywatnym – osobom indywidualnym oraz przedsiębiorcom wśród których szczególne zasługi mieli właściciele i zarząd Szynaka Living.

— Przywoływanie wspomnień, dzielenie się refleksjami na temat sytuacji i perspektyw dla środowiska osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście, składanie gratulacji odbywało się w atmosferze radości, ale niejednokrotnie wywołało też wzruszenie u przemawiających. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, który rozpoczął się od degustacji specjalnie przygotowanego tortu z wizerunkiem nowego busa WTZ — relacjonuje Magdalena Wróblewska.

Zakup nowego samochodu miał na celu umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami, mieszkańcom powiatu iławskiego, uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Iławie.

Codziennie z dowozu samochodem korzysta bezpośrednio 26 uczestników WTZ. Czternaście osób, w tym pięć poruszających się na wózkach inwalidzkich, jest dowożonych samochodem warsztatowym. Pozostali uczestnicy korzystają z przewozu organizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie — tłumaczy Marian Wilkowski.

— Iławski samochód pokonuje dziennie 150 km dróg, niestety o różnej, nierzadko szutrowej, wyboistej charakterystyce podłoża — mówi Michał Trzebiatowski, kierowca w WTZ Iława, który już cieszy się na myśl o eskapadach nowym transitem.

— Odwiedziliśmy parę salonów, przeczytaliśmy wiele materiałów i zdecydowaliśmy się na forda transita. Kilka ciekawostek o naszym nowym aucie: w lutym bieżącego roku przypłynęło z fabryki w Turcji statkiem do Gdyni. Potem przekazaliśmy go firmie spod Warszawy specjalizującej się w zabudowach busów dla potrzeb niepełnosprawnych. Auto z fabryki wyjechało jako zwykłe auto ciężarowe w zabudowie bez tylnych okien i puste w części towarowej — zauważa kierowca.

— Samochód ten znacznie podniesie komfort podróży osób z niepełnosprawnościami, jest wyposażony w najnowszy silnik diesla Eco Boost, spełniający aktualne normy EURO 6, posiada zakotwiczenie na dwa wózki inwalidzkie, dodatkową klimatyzację części pasażerskiej, wysuwany stopień ułatwiający wsiadanie oraz wszystkie systemy bezpieczeństwa ABS, ASR itp. Moc silnika to 130 koni mechanicznych. Nowy ford dla WTZ to nowa jakość podróży uczestników Warsztatu — mówi Michał Trzebiatowski.

Wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Iławy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zakupu nowego samochodu dla WTZ zarząd, pracownicy, rodzice a przede wszystkim podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Iławie składają serdeczne podziękowanie.

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages