Poniedziałek, 20 sierpnia 2018. Imieniny Bernarda, Sabiny, Samuela

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku już za nami. Mistrzowie jadą na Stadion Narodowy! [WIDEO, ZDJĘCIA, WYNIKI]

2018-04-21 13:31:55 (ost. akt: 2018-04-21 14:10:59)
Największe emocje towarzyszą zawsze rywalizacji dziewczyn

Największe emocje towarzyszą zawsze rywalizacji dziewczyn

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa warmińsko-mazurskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 19-20 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: SP Uzdowo i UKS Mały Jeziorak Iława w kategorii U-8, SP 18 Olsztyn i AMO Olsztyn w U-10 oraz SP Samborowo i Szkoła podstawowa nr 1 z Ostródy wśród najstarszych dzieci. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finałowe zmagania regionu warmińsko-mazurskiego odbyły się na 12 boiskach Stadionu Miejskiego przy ulicy Sienkiewicza 1 w Iławie. Dla najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu rozgrywki były kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W miejscowości nad Jeziorakiem na uczestników zawodów czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategoriach U-8 oraz U-10, drugiego zaś – w U-12.
Tak wyglądało rozpoczęcie turnieju, rozgrzewkę poprowadził słynny już Kubuś


- To były fantastyczne dwa dni, w czasie których widziałem mnóstwo dziecięcych uśmiechów. I to jest właśnie w tym turnieju najważniejsze – aby najmłodsi nauczyli się czerpać radość z uprawiania sportu – mówił prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, Marek Łukiewski i kontynuował: - Teraz wszyscy na Warmii i Mazurach będziemy trzymać kciuki za naszych reprezentantów w Finale Ogólnopolskim. Kto wie, może którejś z drużyn uda się powtórzyć sukces zespołu z Iławy sprzed 2 lat? Jestem pewny, że pobyt w stolicy będzie dla dzieci z naszego regionu kapitalnie spędzonym czasem.

Na turnieju w Iławie pojawił się jeden z najbardziej znanych wychowanków miejscowego Jezioraka, Remigiusz Sobociński. Były zawodnik m.in. Amiki Wronki, Jagiellonii Białystok i Śląska Wrocław, który w Ekstraklasie rozegrał ponad 200 meczów strzelając w nich 26 goli, zmagania o Puchar Tymbarku śledzi nieprzerwanie od kilku lat. W 2016 roku, o czym wspomniał prezes Łukiewski, turniej wygrała drużyna SSP 4 Iława, w której pierwsze skrzypce grał syn Sobocińskiego, 14-letni dziś Maddox (również obecny podczas piątkowych zmagań – miał nawet ze sobą złoty medal wywalczony na PGE Narodowym). I choć jego potomek nie występuje już w rozgrywkach, Sobociński senior wciąż czuje magię turnieju, która sprawia, że co roku gości on na trybunach iławskiego stadionu.

A jak radzi sobie zdobywca Pucharu Tymbarku sprzed dwóch lat? Jego rozwój przebiega modelowo i może być stawiany za wzór. Po turniejowym triumfie, Maddox dostał zaproszenie na zgrupowanie Letniej Akademii Młodych Orłów, jest również członkiem nieoficjalnej reprezentacji Polski do lat 14. Kolejnym etapem jest powołanie do kadry U-15, która rozgrywa już oficjalne mecze międzynarodowe. Właśnie tak według założeń Polskiego Związku Piłki Nożnej ma wyglądać ścieżka kariery najzdolniejszych piłkarzy i piłkarek biorących udział w zmaganiach o Puchar Tymbarku.

Na początku tej drogi są ośmiolatkowie z zespołu UKS Mały Jeziorak Iława dowodzeni przez Nikodema Podlińskiego. Chłopcy od samego początku turnieju nie zamierzali być gościnni – odprawiali z kwitkiem kolejnych rywali i z grupy wyszli z kompletem punktów, tracąc przy tym wyłącznie jedną bramkę. Znakomita passa trwała również w fazie pucharowej i gospodarze turnieju znaleźli się w wielkim finale, w którym mierzyli się z AMO Olsztyn. Decydujące starcie nie rozpoczęło się dobrze dla Małego Jezioraka, który dość szybko stracił gola. W futbolu jednak takie straty można odrobić błyskawicznie. Dowód tego mieliśmy w czwartek, kiedy 1 minuta wystarczyła, aby rezultat na tablicy wyników zmienił się z 0:1 na 2:1 dla Iławian. Potem Mały Jeziorak kontrolował już mecz i dorzucając jeszcze jednego gola, mógł cieszyć się z ostatecznego triumfu.
– To nie jest przypadek, a efekt regularnej pracy. Chłopcy mają po 8 lat, a niektórzy trenują już od 4 – tłumaczył szkoleniowiec zwycięzców, Nikodem Podliński.
TAK MAŁY JEZIORAK ŚWIĘTOWAŁ WYGRANĄ W FINALE

Od kilku lat i to z powodzeniem gra także zawodnik AMO Olsztyn U-12, Antoni Kozłowski. Utalentowany pomocnik, ustawiany przez trenera Kamila Kozłowskiego (zbieżność nazwisk przypadkowa, chociaż syn szkoleniowca również ma na imię Antoś – jego jednak w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” będziemy mogli oglądać najwcześniej za kilka lat) na lewej stronie boiska, potrafi prowadzić piłkę bardzo krótko przy nodze, doskonale drybluje i dużo widzi. Jego największym atutem jest jednak strzał prawą nogą, z czego chętnie korzysta schodząc z futbolówką od linii bocznej do środka boiska i nękając kolejnych bramkarzy rywali mocnymi uderzeniami. W tym schemacie absolutnie nie ma przypadku. To element planu taktycznego szkoleniowca z Olsztyna. Planu, który – jak widać – w Iławie świetnie się sprawdził i doprowadził drużynę na najwyższy stopień podium i w konsekwencji sprawił, że olsztynian już za tydzień zobaczymy w Warszawie.

Podobnie jak Antoni, na lewym skrzydle występuje też najlepsza zawodniczka zawodów wśród najstarszych dziewczynek, Blanka Żukowska ze Szkoły podstawowej nr 2 w Dobrym Mieście. Ona jednak prezentowała nieco inny styl, a to dlatego, że jest lewonożna. Doskonale skoordynowana, skutecznie dryblująca piłkarka pociągnęła swój zespół aż do finału, w którym wraz z koleżankami musiały uznać wyższość drużyny z Samborowa. Blanka nie wyjechała z Iławy z pustymi rękami – do srebrnego medalu i statuetki najlepszej zawodniczki dołożyła jeszcze „Zieloną Kartkę”. To swoisty, godny podziwu hat-trick i zachęta do dalszej pracy.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Na Warmii i Mazurach sędziowie pokazali 14 takich wyróżnień.

Jedno z nich powędrowało do rąk pani Gabrieli Puchalskiej, która kartkę odebrała w imieniu całej rodziny fantastycznie dopingującej zawodników Szkoły Podstawowej nr 3 z Giżycka rywalizujących w kategorii najmłodszych chłopców. Syn pani Gabrieli – Michał, który zaczął grać w piłkę mając 3,5 roku – mógł wraz ze swoimi kolegami liczyć na wsparcie nie tylko mamy, ale także babci Joli, dziadka Waldka, taty Kamila, siedmioletniej siostry – Zuzi, wujka Roniego oraz cioć: Ewy i Giny. Aby móc tak licznie zjawić się Iławie, wszyscy wzięli sobie dzień wolny od pracy, a ostatnia wymieniona trójka przyjechała na turniej aż z Niemiec! Ich rola była nie do przecenienia – zanim dojechali na stadion Jezioraka, chłopcy z Giżycka przegrali jeden mecz. Gdy tylko cała rodzina pojawiła się na miejscu, drużyna zwyciężyła pozostałe spotkania grupowe i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału. Tam giżycczanie okazali się słabsi od AMO Olsztyn, jednak Iławę opuszczali w dobrych nastrojach.


WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA
Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci.

Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Partnerem Turnieju w województwie warmińsko-mazurskim jest firma MAG Dystrybucja, a patronem medialnym od lat jest Gazeta Olsztyńska i Gazeta Iławska.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl


PUCHAR TYMBARKU — FINAŁ WOJEWÓDZKI 2018
Wyniki


KATEGORIA U-8

Dziewczynki:
1. SP Uzdowo, 2. SSP Tylice, 3. Kormoran Brzydowo, 4. Bobry Kocioł Duży

Chłopcy:
1. Mały Jeziorak Iława, 2. AMO Olsztyn, 3. AMO Ełk, 4. SP5 Ostróda,

Wyróżnienia indywidualne:
Dziewczynki

Najlepsza bramkarka: Klaudia Grochalska (Kormoran Brzydowo)
Najlepsza zawodniczka: Wiktoria Truszczyńska (SSP Tylice)
Królowa strzelczyń: Wiktoria Bukowska (SP Uzdowo)

Chłopcy
Najlepszy bramkarz: Wojciech Felkner (AMO Ełk)
Najlepszy zawodnik: Wojciech Klonowski (Mały Jeziorak Iława)
Król strzelców: Kornel Brzózka (AMO Olsztyn)

KATEGORIA U-10

Dziewczynki:
1. SP18 Olsztyn, 2. Diamond Pisz, 3. SP Korsze, 4. SP4 Ostróda,

Chłopcy:
1. AMO Olsztyn, 2. SP1 Węgorzewo, 3. Jedynka Nidzica, 4. Rona Ełk,

Wyróżnienia indywidualne:

Dziewczynki

Najlepsza bramkarka: Magda Truchan (SP Korsze)
Najlepsza zawodniczka: Zuzanna Frydrych (SP18 Olsztyn)
Królowa strzelczyń: Klaudia Ruchała (Diamond Pisz)

Chłopcy
Najlepszy bramkarz: Kacper Dąbkowski (Jedynka Nidzica)
Najlepszy zawodnik: Antoni Kozłowski (AMO Olsztyn)
Król strzelców: Bartosz Bondziul (SP1 Węgorzewo)

KATEGORIA U-12

Dziewczynki:
1. SP Samborowo, 2. SP 2 Dobre Miasto, 3. UKS Perły Olsztynek, 4. SSP Tylice

Chłopcy:
1. SP 1 Ostróda, 2. Legia-Bart Bartoszyce, 3. SP 1 Pisz, 4. Mały Jeziorak Iława

Wyróżnienia indywidualne:

Dziewczynki

Najlepsza bramkarka: Patrycja Zimnicka (SP Samborowo)
Najlepsza zawodniczka: Blanka Żukowska (SP 2 Dobre Miasto)
Królowa strzelczyń: Aleksandra Pacuszka (UKS Perły Olsztynek)

Chłopcy
Najlepszy bramkarz: Jakub Ślesiński (SP 1 Pisz)
Najlepszy zawodnik: Tobiasz Ociepski (SP 1 Ostróda)
Król strzelców: Igor Łuściniak (Legia-Bart Bartoszyce)


Rafał Cepko, Arskom Group
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages