Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Niebezpieczny pożar w mieszkaniu przy ul. 1 Maja. "Należy wzmóc czujność i kontrolę nad sprawcą tego zdarzenia"

2018-04-03 10:10:41 (ost. akt: 2018-04-03 10:38:04)

Kpt. Krzysztof Rutkowski, rzecznik prasowy komendy powiatowej państwowej straży pożarnej przygotował raport z działań iławskiej jednostki w ostatnim tygodniu. Nie brakowało niebezpiecznych zdarzeń i nie były to tylko pożary.

Informacja z działań straży pożarnej w okresie od 28 marca do 3 kwietnia 2018r.

Środa 28 marca
Ogrodzieniec
– pożar śmieci nagromadzonych przy piecu w budynku mieszkalnym.
Susz ul. Koszarowa – zgłoszenie o próbie samobójczej.
W mieszkaniu na parterze 31-letni mężczyzna groził, że popełni samobójstwo. Zamknął się w pokoju, a rodzina nie mogła do niego wejść, mężczyzna nie reagował na prośby otwarcia drzwi. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, otwarciu drzwi do pokoju przy pomocy sprzętu podręcznego. Dalsze czynności prowadzone były przez ratowników medycznych.
Susz ul. Prabucka - pożar śmietnika kontenerowego.

Czwartek 29 marca
Babięty Wielkie
– silne zadymienie w piwnicy. Na miejscu działań strażacy ustalili, że w piwnicy budynku mieszkalnego jednorodzinnego pali się opał. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem zastępów straży pożarnej. Nikt z nich na szczęście nie ucierpiał. W piwnicy występowało duże zadymienie. Działanie straży polegały na odłączeniu zasilania elektrycznego w budynku, wejściu strażaków w aparatach oddechowych do pomieszczeń piwnicznych, ugaszeniu palącego się ok. 1m3 opału, wyniesieniu na zewnątrz i dogaszeniu tlących się pozostałości, wygaszeniu pieca, przewietrzeniu budynku oraz sprawdzeniu pogorzeliska i obiektu kamerą termowizyjną,
Ławice – pożar domku letniskowego – zgłoszenie, jakie wpłynęło do dyżurnego straży dotyczyło na wstępie palącej się najprawdopodobniej sadzy w kominie, jednak za chwilę zgłaszający poinformował, że ogień obejmuje już fragmenty dachu. Na miejscu strażacy zastali rozwinięty już pożar, jednak szybkie i skuteczne działania pozwoliły na opanowanie pożaru. Uszkodzeniu uległa ściana frontowa budynku, konstrukcja stropu i dachu oraz pokrycie dachu. Właściciele oszacowali straty na około 150 tys zł.

Piątek 30 marca
Iława
ul. Jasielska – pożar sadzy.
Iława ul. 1-go Maja – pożar w mieszkaniu na pierwszym piętrze. Zgłoszenie dotyczyło dymu, który wydobywał się z okna jednego z mieszkań. Na szczęście szybko udało się opanować sytuację, ale jak oceniali to sami strażacy — było o krok od tragedii.
W mieszkaniu znaleziono i ugaszono dwa ogniska pożaru. Jedno w pokoju przy piecu, drugie w kuchni, gdzie najprawdopodobniej zamieszkujący tam mężczyzna zasnął na kanapie z papierosem. Ilość nagromadzonych w mieszkaniu materiałów i śmieci mogła bardzo szybko rozprzestrzenić pożar. Konstrukcja drewnianych stropów również w tym przypadku nie stanowiłaby bariery dla płomieni i dymu. Zaznaczyć należy, że nad mieszkaniem, w którym doszło do pożaru mieszkają inni lokatorzy, którzy w przypadku dużego pożaru mogliby zostać poważnie zagrożeni. Mimo, że sytuacja skończyła się szczęśliwie, należy wzmóc czujność i kontrolę nad sprawcą tego zdarzenia.
Wiewiórki – pożar sadzy.
Girgajny – zadymienie w mieszkaniu. Do dyżurnego straży wpłynęło zgłoszenie, że z mieszkania na pierwszym piętrze wydobywa się dym. Na pukanie do drzwi zamieszkujący mężczyzna nie odpowiadał. Zgłaszający informował, że jest to osoba chora psychicznie. Na miejscu okazało się, że mężczyzna pali w piecu szmaty.
Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu roty w aparatach OUO do mieszkania i wyprowadzeniu mężczyzny, wygaszeniu ognia w piecu, sprawdzeniu temp. zewnętrznej ściany komina nad czopuchem kamerą termowizyjną (wynik 180st. C), ugaszeniu tlącego się drewna przy piecu, wyrzuceniu szmat z mieszkania, sprawdzeniu mieszkania powyżej (pomiar stężenia tlenku węgla wykazał 200ppm), wyprowadzeniu mieszkańców z mieszkania i podaniu tlenu (jeden z lokatorów uskarżał się na bóle głowy i informował, że wcześniej wymiotował). Ratownicy medyczni po wykonaniu badań przetransportowali dwie osoby do szpitala.

Sobota 31 marca
Iława ul. Sobieskiego
– kot na drzewie.
Iława ul. Sobieskiego – potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych.
Michałowo – pożar sadzy w budynku mieszkalnym.

Niedziela 1 kwietnia
Iława ul. Mickiewicza
– kolejny pożar sadzy.
Łęgowo – pożar sadzy w przewodzie kominowym (budynek szkoły).

Poniedziałek 2 kwietnia
Iława ul. Kościuszki
– otwarcie drzwi do mieszkania, gdzie zabarykadował się mężczyzna z zaburzeniami świadomości. Po otwarciu drzwi przy użyciu narzędzi mężczyzna zabrany został do szpitala.

kpt. Krzysztof Rutkowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages