Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Sposób na piękne i zdrowe iglaki w ogrodzie. Spytaj w BricoMarche

2018-03-30 10:00:00 (ost. akt: 2018-03-30 10:03:37) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: BricoMarche

Rośliny iglaste to nieodzowny element większości kompozycji ogrodowych. Są sadzone często i chętnie, ponieważ ich pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowana, a walory ozdobne, widoczne szczególnie zimą, kiedy większość roślin liściastych prezentuje się mało atrakcyjnie, są niepodważalne. Błędne jest jednak myślenie, że rośliny iglaste nie wymagają wcale troski i uwagi, a mimo tego są ozdobą ogrodu.


Wybór odpowiedniego stanowiska
Tak jak w przypadku wszystkich pozostałych roślin, podczas projektowania nowych nasadzeń roślin iglastych należy wziąć pod uwagę rozmiary, jakie osiąga roślina, wymagania glebowe oraz świetlne poszczególnych gatunków. Uwzględnienie tych warunków zapewni posadzonym roślinom prawidłowy rozwój i ładny pokrój.
Trzeba więc pamiętać, że większość roślin iglastych potrzebuje stanowiska słonecznego. Dotyczy to szczególnie jałowców, sosen i świerków. Słońca potrzebują szczególnie odmiany o jasnych żółtawych i zielonkawych pędach, których wybarwienie zależne jest właśnie od ilości światła. Do miejsc zacienionych można za to szukać odmian pośród gatunków cisów, choin.
Podobnie wygląda sytuacja z doborem odpowiedniego rodzaju podłoża. Większość roślin iglastych preferuje ziemię żyzną o lekko kwaśnym odczynie, natomiast cisy i niektóre jałowce lepiej będą się czuły w ziemi odkwaszonej. Można w tym celu nabyć specjalne podłoże do iglaków lub torf kwaśny i przemieszać z ziemią.

Pielęgnacja roślin
Podstawą prawidłowej pielęgnacji roślin jest ich systematyczne podlewanie w sezonie wegetacyjnym oraz okresowe nawożenie. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody – iglaki mają zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie jak rośliny liściaste. W okresach suszy powinno wystarczyć podlewanie co 3 dni, a u roślin będących ogrodzie dłużej niż rok – raz na tydzień.
Właściwą wilgotność gleby pomaga utrzymać ściółkowanie podłoża korą, która przy okazji ogranicza rozwój chwastów i zwiększa estetykę. O zaopatrzeniu roślin w odpowiednio dużą dawkę wody trzeba pamiętać także jesienią, przed nastaniem mrozów. Wówczas rośliny magazynują wodę, która pozwoli im przetrwać okres zimowy, kiedy to nie mają możliwości pobierania jej z zamarzniętej gleby.
W przypadku nawożenia dobrym momentem do jego rozpoczęcia jest wczesna wiosna. Nawóz w odpowiednich dawkach należy stosować systematycznie do lipca po czym dać roślinom czas na przygotowanie się do zimy.
 
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne i ochronne
 Większość roślin iglastych ma zgrabny, naturalny pokrój i nie wymaga przycinania. Jednak niektórym roślinom taki zabieg jest potrzebny, dla zagęszczenia formy i w celu usunięcia martwych lub połamanych pędów. W takim przypadku cięcie należy przeprowadzić wczesna wiosną. Jeśli natomiast ciąć będziemy rośliny żywopłotowe, to oprócz cięcia wiosennego, należy też wykonać drugie cięcie w okresie letnim.
Zupełnie innej opieki wymagają rośliny iglaste w okresie zimowym. Większe drzewa i rozłożyste krzewy nie potrzebują specjalnej ochrony, ale strzeliste, kolumnowe okazy oraz te z odginającymi się od przewodnika, delikatnymi pędami przed zimą powinny zostać obwiązane i zabezpieczone przed połamaniem pod ciężarem zalegającego na nich śniegu.

Rośliny iglaste często są też atakowane przez różnego rodzaju choroby i szkodniki. Walka z nimi zazwyczaj jest długa, ale zastosowane odpowiednio szybko preparaty pozwalają uratować rośliny. Szkodniki, które najczęściej atakują rośliny iglaste to: przędziorki, mszyce i czerwce. Natomiast najczęściej spotykanymi chorobami roślin iglastych są: fytoftoroza, osutka sosny, osutka jałowca, szara pleśń i zamieranie pędów. Skuteczną walkę z nimi zapewni wyłącznie użycie odpowiednio dobranych środków chemicznych w postaci oprysków i roztworów stosowanych doglebowo. Należy je także okresowo stosować profilaktycznie, aby nie dopuścić do rozwoju chorób i ataku szkodników.

Zapraszamy do naszego sklepu Bricomarche w Iławie, przy ulicy Dąbrowskiego 23, gdzie można zakupić zarówno rośliny iglaste, podłoża oraz nawozy jak i niezbędne narzędzia ogrodnicze. Nasza załoga to doskonali doradcy zawsze służą radą i pomocą.
Zapraszamy do naszego sklepu od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00, niedziele handlowe 10.00-18.00.


BricoMarche Iława
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages