Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

45 rowerzystów wybrało się na 14 Pielgrzymkę wokół Jezioraka

2018-03-27 09:43:53 (ost. akt: 2018-03-27 09:57:34)

Autor zdjęcia: Arch. Krzysztofa Zakrety

W hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II rowerzyści pokonali Jeziorak. Był poranek niedzieli palmowej 25 marca 2018 roku, za oknem temperatura 0°C i Jeziorak pokryty jeszcze lodem.


Jednak długo oczekiwane ciepłe promienie wschodzącego słońca skutecznie pieściły iławskie termometry i twarze budzących się ze snu. Gdy tuż po godzinie 9 na placu najstarszej iławskiej świątyni 700-letniego czerwonego kościoła gromadzili się rowerzyści z Iławy, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego, Skarlina, Radomka, Bydgoszczy i okolic termometry wskazywały 10°C. To właśnie w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło, gdzie Iława się zaczęła, zgromadziło się 45 rowerzystów, w tym 4 najwytrwalsze kobiety, by oddać hołd świętemu Janowi Pawłowi II uczestnicząc w 14 Pielgrzymce Rowerowej wokół Jezioraka. To zapewne najstarsza pielgrzymka w Polsce oddająca hołd temu wielkiemu orędownikowi pojednania, miłosierdzia, solidarności, praworządności, wolności, prawdy, poszanowania człowieka - wielkiemu patriocie.
Zgromadzonych na placu przywitał ojciec proboszcz Jacek Leśniarek, który pielgrzymom udzielił błogosławieństwa, życzył bezpiecznego pielgrzymowania i odczytał słowa, które pątnikom utkwiły w głowach na długie kilometry, jeśli nie dłużej.
„Szanowni Państwo, Za moim pośrednictwem Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski, zapewnia o modlitewnej pamięci u Grobu świętego Wojciecha w Gnieźnie. Podpisał sekretarz Prymasa Polski ksiądz magister Marcin Kulczyński” oraz „Szanowni Państwo, proszę przyjąć serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa na czas przygotowań i przebiegu organizowanej po raz 14-ty Pielgrzymki Rowerowej wokół Jezioraka w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II. Dzielę Pana radość, jako Organizatora wydarzenia, z wciąż rosnącego zainteresowania Pielgrzymką Rowerową, co też przyczyniło się do opracowania trasy dla Rodzin. Tegoroczna Pielgrzymka Rowerowa wokół Jezioraka zyskuje wyjątkowy charakter ze względu na 40-tą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Niech więc wspólne spotkanie będzie także okazją do dziękczynienia Bogu za dar historycznego pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. Z serdecznym pozdrowieniem i błogosławieństwem Stanisław kardynał Dziwisz”.
Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, dokładnie o godzinie 9.37 rowerzyści grupy „Maxi”, prowadzonej przez Krzysztofa Zakretę, ruszyli w 80-kilometrową trasę wokół Jezioraka - najdłuższego jeziora w Polsce, tym samym otwierając sezon turystyki rowerowej w powiecie iławskim. Przystanki na krótki odpoczynek i posiłek zorganizowano w Siemianach, Jerzwałdzie, Zalewie, Śliwie i Sąpach. Pogoda była słoneczna, temperatura oscylowała wokół 12°C a malownicza trasa sprzyjała zawiązywaniu nowych przyjaźni, snuciu planów na przyszłość i wspominaniu Jana Pawła II.
Anna rozpamiętywała swoje spotkanie z papieżem na gdańskiej Zaspie 12 czerwca 1987 roku. Bardzo ujęły ją wypowiadane słowa papieża, którymi zwracał się do zgromadzonych jak ojciec, jak przyjaciel. Mówił wówczas „mówię o Was i za Was” oraz o tym jak ważna jest praca, i że „człowiek nie może dla człowieka być towarem”.
Franciszek wspominał swoje spotkanie z papieżem podczas mszy świętej na płycie lotniska w Bydgoszczy 7 czerwca 1999 roku - to niezapomniane przeżycie stwierdził. O godzinie 12.15 na placu przed iławskim czerwonym kościołem zgromadziło 47 rowerzystów z grupy „Rodzinnej” prowadzonej przez Dariusza Paczkowskiego – iławskiego przewodnika turystycznego PTTK. Pielgrzymów przywitał ojciec Andrzej Albiniak omi, pobłogosławił, powiedział kilka ciepłych słów i odczytał pisma od Prymasa Polski ks. abp Wojciech Polaka i ks. kard. Stanisława Dziwisza emerytowanego Metropolity Krakowskiego. Gdy o godzinie 12.30 po krótkim postoju pielgrzymi z grupy „Maxi” opuszczali miejscowość Śliwa, w Iławie grupa „Rodzinna” ruszała w 24-kilometrową trasę. O godzinie 13.40 obydwie grupy, jedna po pokonaniu 67 km, druga po pokonaniu 12 km, spotkały się wspólnie pod papieską kapliczką w Gizerku. Kapliczka ta upamiętnia dwukrotny pobyt ks. kardynała Karola Wojtyły z krakowskim Duszpasterstwem Akademickim „Środowisko” w roku 1959 i 1973. Tradycją pielgrzymek jest to, iż najstarszy jej uczestnik pod papieską kapliczką składa w imieniu wszystkich wiązankę kwiatów.
Wiązankę 14 kwiatów w barwach polskich i watykańskich, wykonaną przez panią Mirosławę z kwiaciarni Frezja, złożył 75-letni pan Franciszek wspólnie z najmłodszym uczestnikiem, 6-letnim Szymonem, który pielgrzymował na rowerku pod opieką siostry i rodziców. Pod przewodnictwem kapelmistrza Jana Kiersowskiego 100 pielgrzymów odśpiewało ulubioną pieśni Jana Pawła II „Barkę”. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, Dariusz Paczkowski opowiedział zgromadzonym o dębach, z których liście trafiły do papieskich rąk, o pobycie kardynała Karola Wojtyły w tym pięknym, położonym na wysokim brzegu Jezioraka miejscu i jego przyjaźni z rudziennickim proboszczem ks. Stanisławem Grabowskim. Krzysztof Zakreta opowiedział o swojej samotnej pielgrzymce rowerowej do Watykanu i wrażeniach ze spotkania z papieżem Janem Pawłem II. Następnie organizatorzy podziękowali uczestnikom za trud pielgrzymowania, życzyli dalszej bezpiecznej drogi i zaprosili wszystkich za rok na 15 Pielgrzymkę Rowerową wokół Jezioraka w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II. Start spod iławskiego czerwonego kościoła nastąpi w niedzielę 31. marca 2019 roku, grupa „Maxi” godzina 9.37, grupa „Rodzinna” godzina 12.30. Była godzina 14.40, gdy rowerowi pielgrzymi w wyśmienitych nastrojach, muskani promieniami wiosennego słońca, bez jakichkolwiek awarii powrócili do Iławy. Termometr wskazywał 12°C natomiast rowerowe liczniki przejechanych prawie 80 km w czasie 3h58’ i tempie 20,06 km/h. Do zobaczenia na rowerowej trasie. Za rok czekamy również na Ciebie!

Autor: Krzysztof Zakreta

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Znasz mnie... #2471820 | 94.254.*.* 27 mar 2018 10:34

    A "Pajda" jak zwykle na pierwszym planie :D

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages