Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Sezon rowerowy czas zacząć! Zapraszamy na pielgrzymkę rowerową już w tę niedzielę

2018-03-23 12:06:35 (ost. akt: 2018-03-23 12:20:28)

Autor zdjęcia: Krzysztof Zakreta

W niedzielę 25 marca wszystkie drogi prowadzą do Gizerka. Już w tę niedzielę 25 marca przez ulice miejscowości naszego powiatu przejedzie najstarsza w Polsce rowerowa pielgrzymka oddająca hołd św. Janowi Pawłowi II, zarazem otwierająca sezon turystyki rowerowej w powiecie iławskim. Do dyspozycji są dwie trasy: Maxi i Rodzinna.


Początki tradycji pielgrzymowania sięgają 2 kwietnia 2005, kiedy to Krzysztof Zakreta, pomysłodawca i organizator pielgrzymki, jeszcze za życia polskiego papieża, w duchowej z nim łączności, objechał rowerem Jeziorak, zatrzymując się na modlitwę w Gizerku.

Gizerek to położone na wysokim brzegu Jezioraka dzisiejsze Jezierzyce, w którym dwukrotnie w 1959 i 1973 roku z Krakowskim Duszpasterstwem Akademickim „Środowisko” przebywał na spływie kajakowym i odprawiał msze święte ks. biskup Karol Wojtyła, późniejszy papież św. Jan Paweł II.

W tym roku organizatorzy przygotowali dwie trasy. Rowerzystów pierwszą trasą tzw. „MAXI” o godzinie 9.15 spod iławskiego czerwonego kościoła na dystansie 80 km wokół najdłuższego jeziora w Polsce - Jezioraka poprowadzi w tempie 20 km/h Krzysztof Zakreta. Trasa przebiegać będzie w 100% drogą asfaltową m.in. przez miejscowości Siemiany, Jerzwałd, Zalewo, Boreczno, Makowo do Gizerka. Co około 10-20 km przewidywane są krótkie odpoczynki.
Drugą trasą tzw. „RODZINNĄ” o godzinie 12.15 również spod czerwonego kościoła rowerzystów poprowadzi w tempie 12 km/h Dariusz Paczkowski - miejski przewodnik turystyczny PTTK. Trasa przebiegać będzie ścieżką rowerową przez Szałkowo do Jezierzyc i Gizerka.
O godzinie 13.30 obie grupy spotkają się pod papieską kapliczką w Gizerku, by złożyć wiązankę kwiatów, zaśpiewać ulubioną pieśń Jana Pawła II – BARKĘ, wykonać wspólne pamiątkowe zdjęcie i posłuchać opowieści przewodnika PTTK Dariusza Paczkowskiego o związkach Gizerka ze świętym Janem Pawłem II.
Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy stan techniczny naszego roweru, prawidłowość działania hamulców i przekładni. Zaopatrzmy się w czapkę, kask na głowę, rękawiczki, dętkę, narzędzia rowerowe. Zabierzmy znicze, kwiaty, coś ciepłego do picia i zjedzenia. Czekamy również na Ciebie! Mimo upływu lat nic nie straciły na swej świeżości najsłynniejsze cytaty Jana Pawła II. „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”, „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”, „Racją bytu wszelkiej polityki jest służba człowiekowi”, „Poznacie prawdę, a prawda uczyni was wolnymi”, „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte”, „Solidarność to jeden i drugi, nigdy jeden przeciw drugiemu”, „Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem”, „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”, „Nie ma wolności bez solidarności! Dziś wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości, więcej! Nie ma przyszłości człowieka i narodu”, „Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy”.

10 lat temu: 30 marca 2008 roku w słoneczny niedzielny poranek o godzinie 9.15 na placu przed najstarszą iławską świątynią zgromadziło się 17 rowerzystów, którzy w niezwykły sposób postanowili oddać hołd papieżowi Janowi Pawłowi II Wielkiemu. Tradycyjnie BICYKListów powitał proboszcz Ojciec Wiesław LEWICZ OMI, by następnie wspólnie odmówić modlitwę w intencji szybkiej beatyfikacji papieża Polaka. Naszą radość wzbudziła informacja Ojca proboszcza, że wszelkie znaki wskazują, iż 16 października tego roku Jan Paweł II zostanie beatyfikowany. Punktualnie o godzinie 9.37 pielgrzymi inaugurowali rozpoczęcie sezonu turystyki rowerowej w powiecie iławskim i ruszyli wokół najdłuższego jeziora w Polsce.

Cykliści zatrzymywali się na posiłek i krótki odpoczynek w Siemianach, Jerzwałdzie, na rogatkach Zalewa, Borecznie i Makowie. Po pokonaniu 67 km o godzinie 13.30 dotarliśmy do Gizerka, w którym dwukrotnie, w latach 1959 i 1973 przebywał ks. kard. Karol Wojtyła. Pod papieską kapliczką w imieniu wszystkich uczestników wiązankę kwiatów złożył najstarszy pielgrzym pan Zygmunt (63 lat). Nad wodami Jezioraka odśpiewaliśmy ulubioną pieśń papieża „Barkę”. Trasą przez Szałkowo o godzinie 14.30 dotarliśmy do Iławy, tu liczniki wskazały 80 przejechanych km a twarze pielgrzymów radość. Przed redakcją ECHA IŁAWY zakończyliśmy wyprawę umawiając się na 29. marca 2009 roku na V Pielgrzymkę Rowerową wokół Jezioraka. A tak to się zaczęło: 02 kwietnia 2005 roku o godz. 11.30 Krzysztof Zakreta wyjechał rowerem w 80-kilometrową trasę wokół jeziora Jeziorak, po którym w przeszłości kajakiem pływał ksiądz kard. Karol Wojtyła. O godzinie 14.30 rowerzysta nadał SMS do redakcji tygodników „Iławski Tydzień” i „Gazeta Iławska”: „W duchowej łączności z Ojcem Świętym przybyłem po okrążeniu Jezioraka do Gizerka. Modlę się za ostatnią pielgrzymkę Papieża przed oblicze Stwórcy Wszechmogącego.” O godz. 21.37 w Watykanie po 26 latach, 5 miesiącach i 16 dniach pontyfikatu 85-letni papież Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Wcześniej, 2. kwietnia 2005 r. ok. godziny 10.30 Krzysztof Zakryta przekazał nowopowstałemu tygodnikowi „Iławski Tydzień” przywiezione z samotnej pielgrzymki rowerowej do Watykanu Papieskie Błogosławieństwo dla mieszkańców i miasta Iławy z okazji jubileuszu 700-lecia uzyskania praw miejskich, które 5. kwietnia ukazało się na łamach gazety. Przedtem treść błogosławieństwa wyemitowały i opublikowały wszystkie iławskie media oprócz „Kuriera Iławskiego”. 8. kwietnia 2005 roku w iławskim amfiteatrze przed Mszą świętą w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II przekazano mieszkańcom Iławy ponad 2.500 fotokopii Papieskiego Błogosławieństwa wykonanych z inicjatywy burmistrza Iławy Jarosława Maśkiewicza.

Autor: Krzysztof Zakreta
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages