Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Dzięki reakcji przechodniów, mężczyznom śpiącym na mrozie została udzielona pomoc

2018-03-05 09:31:56 (ost. akt: 2018-03-05 09:35:04)

— Pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, przystanku. Każdemu należy się pomoc — apeluje Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Zima to pora roku, kiedy szybko zapada zmrok, a średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej zera. Policjanci podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Codziennie odbierają po kilka telefonów z informacją o osobach, które zasnęły na chodniku, przystankach autobusowych, czy też mają problemy z dotarciem do domu. Pamiętajmy! Nasza reakcja może uratować czyjeś życie!

Tak właśnie było w środę 28 lutego kilka minut po godzinie 8.00. Do oficera dyżurnego iławskiej jednostki policji zadzwonił mężczyzna, który na klatce schodowej jednego z bloków zauważył śpiącego mężczyznę. Policjanci pojechali na miejsce.
— Okazało się, że jest to znany im iławski bezdomny. Policjanci w związku z bardzo niskimi temperaturami przetransportowali mężczyznę do schroniska dla bezdomnych — mówi Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Kolejny telefon o osobie potrzebującej pomocy oficer dyżurny iławskiej policji otrzymał po godzinie 16:00. Zgłaszająca informowała, że na jednej z iławskich ulic znalazła zmarzniętego starszego mężczyznę, który ma problemu z pamięcią.
— Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce i potwierdzili informację. Wezwali karetkę pogotowia, ponieważ starszy pan był już wychłodzony i policjanci nie wiedzieli jak długo chodził na mrozie — mówi oficer prasowy KPP Iława.
W trakcie czynności okazało się, że jest podopiecznym domu pomocy społecznej. Ratownicy medyczni oświadczyli, że na szczęście mężczyzna nie jest mocno wychłodzony i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mężczyzna został przetransportowany do ośrodka.

— Natomiast po godzinie 22.00 do oficera dyżurnego zadzwoniła osoba, która oświadczyła, że na jednym z przystanków autobusowych leży mężczyzna. Zgłaszający dodał, że na dworze jest kilkanaście stopni mrozu i obawia się o jego życie i zdrowie. Mężczyzna spał na ławce znajdując się pod znacznym działaniem alkoholu. Funkcjonariusze przetransportowali 44-latka do domu.
Dzięki zainteresowaniu się losem drugiego człowieka mężczyźni bezpiecznie trafili do swoich domów — relacjonuje Joanna Kwiatkowska.

Pamiętajmy!
Zimą policjanci podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Patrole sprawdzają miejsca, w których żyją osoby bezdomne, odwiedzają ich, szczególnie zimą namawiają do zamieszkania w placówkach socjalnych.
Ale pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, przystanku. Każdemu należy się pomoc. Wystarczy zadzwonić na nr 112. Jeśli przekażemy dyspozytorowi wszystkie informacje - o miejscu, w którym znajduje się człowiek potrzebujący pomocy, jak się zachowuje, ten przyśle na miejsce właściwe służby. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję lub pogotowie ratunkowe za każdym razem kiedy widzimy, że ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages