Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Skazani z iławskiego więzienia opowiedzieli młodzieży o swoich życiowych błędach

2018-02-27 13:15:43 (ost. akt: 2018-02-27 13:27:28)

Autor zdjęcia: KPP Iława

Policjantka z komendy powiatowej z Iławy wspólnie z funkcjonariuszami iławskiego zakładu karnego oraz skazanymi rozpoczęła cykl spotkań z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszą szkołą, którą odwiedzili funkcjonariusze była iławska Budowlanka.

W trakcie spotkania mundurowi rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w tym kierowaniu pod działaniem alkoholu i środków odurzających. Do rozmowy dołączyli dwaj osadzeni z iławskiego więzienia, którzy opowiedzieli młodzieży jak to przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie stracili prawo jazdy i odbywają teraz karę pozbawienia wolności.

Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek 26 lutego w Iławie, w Budowlance. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych to młodzież, która często ma już swoje pierwsze uprawnienia bądź jest w trakcie kursu na prawo jazdy. Dodatkowo część uczniów codziennie dojeżdża lub przychodzi  do szkoły także z okolicznych miejscowości. Dlatego tematem przewodnim rozmowy było bezpieczeństwo osób pieszych oraz kierujących w ruchu drogowym.
Wykorzystując specjalnie przygotowaną na to spotkanie prezentację, mł. asp. Joanna Kwiatkowska omówiła stan bezpieczeństwa na drogach powiatu iławskiego. Zaprezentowała również wybrane przykłady zdarzeń drogowych oraz dodała jak ich uniknąć. Omówiła, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Podała liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często jazda na tzw. „podwójnym gazie” czy pod wpływem narkotyków  prowadzi do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Apelowała o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy. O zmroku pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest nawet z odległości 150 m. Bez odblasku zaledwie z 30-40 m. Polskie prawo mówi o tym, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik ruchu może zostać ukarany mandatem do stu złotych.

Przybliżono zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślała  przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa. Joanna Kwiatkowska opowiedziała uczniom m.in. jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem, jak przebiega proces rekrutacyjny do służby, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód.

Następnie funkcjonariusze Zakładu Karnego przybliżyli uczestnikom spotkania założenia programu readaptacyjnego przeciwdziałaniu prokryminalnym postawom  "178 a KK" dla osadzonych mężczyzn, którzy kierowali pojazdem  w stanie nietrzeźwości lub środków odurzających. Dalej do rozmowy włączyli się dwaj osadzeni, którzy w iławskim więzieniu odbywają  karę pozbawienia wolności właśnie za ten artykuł.  

Pierwszy z mężczyzn opowiedział młodzieży o tym jak to spowodował wypadek drogowy podczas, którego została ranna jedna osoba. Mężczyzna dodał, że po zdarzeniu wyjechał po za granicę. W czasie pobytu przemyślał całą sytuację i postanowił ponieść konsekwencje swojego czynu. Wrócił do kraju, zapłacił odszkodowanie osobie pokrzywdzonej oraz stawił się do zakładu karnego w celu odbyciu kary pozbawienia wolności. Mężczyzna ma również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodał też, że ze względu, iż już jest osobą karaną nie może wrócić do swojej poprzedniej pracy.
Natomiast drugi z mężczyzn wspominał, jak to kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. Dodał, że alkohol przestał mu wystarczać i zaczął zażywać narkotyki.
Mężczyźni apelowali do młodzieży, aby stosowali się do zasad ruchu drogowego i nigdy nie kierowali pojazdem pod działaniem alkoholu lub środków odurzających. Należy dodać, że w iławskim więzieniu jest wielu skazanych z tego właśnie artykułu.

W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów, młodzi ludzie mieli możliwość założenia specyficznych okularów, jakimi są narkogogle i alkogogle, które symulują stan po zażyciu  narkotyków czy alkoholu.
Młodzież z całą pewnością wyszła ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

KPP Iława

 
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages